Հայաստանի Հանրապետության 30-ամյակին նվիրված հուշադրամ է թողարկվել
1991 թ. սեպտեմբերի 21-ից Հայաստանի պատմության մեջ սկսվել է Երրորդ հանրապետության շրջանը: Սահմանվել են պետականության խորհրդանիշները՝ Հայաստանի Հանրապետության դրոշը, զինանշանը և օրհներգը: Հիմնվել են պետական պարգևներ` կոչումներ, շքանշաններ և մեդալներ:
1993 թ. նոյեմբերի 22-ին շրջանառության մեջ է դրվել Հայաստանի Հանրապետության ազգային արժույթը՝ դրամը:
Անկախ ժողովրդավարական պետության կազմավորումը նպաստել է ազգային ինքնագիտակցության և ավանդույթների պահպանմանն ու ամրապնդմանը, նաև բարձրացել է Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու դերը հասարակական կյանքում։ Անկախության ժամանակաշրջանի կարևորագույն նվաճումներից է ազգային բանակի՝ որպես հայոց պետականության պաշտպանի կայացումը:
Այսօր Հայաստանը Միացյալ ազգերի կազմակերպությանԱնկախ Պետությունների ՀամագործակցությանԵվրոխորհրդիԱռևտրի համաշխարհային կազմակերպության, Եվրասիական տնտեսական միության և 40-ից ավելի այլ միջազգային կազմակերպությունների անդամ է։

Выпущена памятная монета посвященная 30-летию Республики Армения
21 сентября 1991 г. начался новый период в истории Армении – период Третьей республики. Были установлены символы государственности – флаг, герб и гимн Республики Армения, утверждены государственные награды – звания, ордена и медали.
22 ноября 1993 г. была введена в обращение национальная валюта Республики Армения – драм.
Формирование независимого демократического государства способствовало сохранению и укреплению национального самосознания и традиций, а также повысило роль Армянской апостольской церкви в общественной жизни страны. Одним из важнейших достижений Армении за годы независимости стало формирование национальной армии, как защитника армянской государственности.
Сегодня Армения является членом Организации Объединенных Наций, Содружества Независимых Государств, Совета Европы, Всемирной торговой организации, Евразийского экономического союза и более 40 международных организаций.