Ռուսաստանը պաշտպանելու է բոլորի կողմից ճանաչված ՀՀ սահմանները սեփականի պես. Անդրեյ Կլիմով
Ռուսաստանը պաշտպանելու է բոլորի կողմից ճանաչված ՀՀ սահմանները սեփականի պես, ելնելով ՀԱՊԿ–ում հանրապետության անդամակցությունից։ Այս մասին Sputnik Արմենիա մուլտիմեդիոն հարթակում կազմակերպած տեսակամրջի ժամանակ հայտարարեց ՌԴ սենատոր, Դաշնային խորհրդի արտաքին գործերի հանձնաժողովի անդամ Անդրեյ Կլիմովը։
Կլիմովն արձագանքեց Sputnik Արմենիայի այն հարցին, թե ինչպես է Ռուսաստանը նայում Ադրբեջանի և ՆԱՏՕ–ի անդամ Թուրքիայի ակնհայտ մերձեցմանը։
Ըստ նրա, Ռուսաստանի ռազմական դոկտրինն այնպիսինն է, որ սեփական պետությունն ու իր դաշնակիցներին պաշտպանելով՝ երկիրը կարող է դիմակայել «միասին վերցված մնացած բոլորին», այլ ոչ միայն ՆԱՏՕ–ի անդամներից մեկին։ Եվ բոլոր նրանք, ում դա հետաքրքիր է, գիտեն այդ մասին, կարծում է ռուսաստանցի քաղաքական գործիչը։
«Մենք իհարկե տարբեր իրավիճակներով ենք հետաքրքրվում։ Մենք մասնագետներ ունենք, որոնք դրանից գլուխ են հանում... Բայց այն, ինչ ես ասացի, վճռական նշանակություն ունի։ Որևէ մեկին խորհուրդ չէի տա փորձել, թե ինչ տեսք կարող է ունենալ այդ ամենը (իրականում – խմբ.)»,– հավելել է սենատորը։
Կլիմովը համոզված է, որ նման «ստուգումը» որևէ մեկի համար լավ ավարտ չի ունենա, գործընկերներն Անկարայում դա քաջ գիտակցում են։ Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը չէր ցանկանա բազմապատկել այն խնդիրները, որոնք առանց այդ էլ բավարար են։ Ըստ նրա, այդ է պատճառը, որ Մոսկվան ջանում է հետևել «Մի՛ վնասիր» սկզբունքին։

Россия будет защищать общепризнанные границы Армении как свои собственные: сенатор Климов
Россия будет защищать общепризнанные границы Армении как свои собственные, исходя из членства республики в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом российский сенатор, член Комитета по международным делам Совета Федерации Андрей Климов заявил в ходе видеомоста на мультимедийной площадке Sputnik Армения.
Так Климов отреагировал на вопрос Sputnik Армения о том, как Россия смотрит на явное сближение Азербайджана с Турцией – членом НАТО.
По его словам, военная доктрина России устроена так, что, защищая себя и своих союзников, страна может противостоять "всем остальным вместе взятым", а не только одному из членов НАТО. И все, кому надо, это знают, считает российский политик.
"Мы, конечно, интересуемся разного рода ситуациями. У нас есть специалисты, которые в этом разбираются… Но то, что я сказал, имеет решающее значение. Никому не советовал бы проверить, как это все может выглядеть (в реальности – ред.)", – добавил сенатор.
Климов уверен, что подобная "проверка" ни для кого добром не кончится, коллеги и партнеры в Анкаре это хорошо понимают. В то же время, России не хотелось бы множить те проблемы, которых и без того хватает. Именно поэтому, по его словам, Москва старается следовать принципу "не навреди".