Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահին
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտիին և Ֆրանսիայի ԱԳՆ մայրցամաքային Եվրոպայի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Սիլվեն Գիյոգեին:
Հանդիպման առանցքային թեման էր ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակը:
Արարատ Միրզոյանը Ֆրանսիայի համանախագահի ուշադրությունն է հրավիրել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին՝ շեշտելով նաև Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակցիներն ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը սատարում է 44-օրյա պատերազմից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության համատեղ հայտարարություններում հնչեցված դիրքորոշումը, մասնավորապես՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա հակամարտության տևական և կայուն կարգավորման անհրաժեշտությունը։

Арарат Мирзоян принял сопредседателя МГ ОБСЕ от Франции
13 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял французского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Стефана Висконти и замдиректора департамента континентальной Европы МИД Франции Сильвена Гийоге.
Ключевой темой встречи был широкий круг вопросов, касающихся процесса мирного урегулирования карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян обратил внимание сопредседателя от Франции на гуманитарную ситуацию, сложившуюся в результате 44-дневной войны, подчеркнув необходимость скорейшего и безоговорочного возвращения армянских военнопленных и гражданских заложников, удерживаемых в Азербайджане.
Собеседники подчеркнули необходимость возобновления процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. В этом контексте министр Мирзоян отметил, что армянская сторона поддерживает позицию, озвученную в совместных заявлениях сопредседателей Минской группы ОБСЕ после 44-дневной войны, в частности, необходимость длительного и стабильного урегулирования конфликта на основе известных принципов и элементов.