Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահին
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտիին և Ֆրանսիայի ԱԳՆ մայրցամաքային Եվրոպայի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Սիլվեն Գիյոգեին:
Հանդիպման առանցքային թեման էր ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակը:
Արարատ Միրզոյանը Ֆրանսիայի համանախագահի ուշադրությունն է հրավիրել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին՝ շեշտելով նաև Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակցիներն ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը սատարում է 44-օրյա պատերազմից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության համատեղ հայտարարություններում հնչեցված դիրքորոշումը, մասնավորապես՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա հակամարտության տևական և կայուն կարգավորման անհրաժեշտությունը։

Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan Held a Meeting with the French Delegation
On September 13, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan received Co-Chair of the OSCE Minsk Group Stéphane Visconti (France) and Sylvain Guiaugué, Deputy Director of the Continental Europe Department of the Foreign Ministry of France.
The main subject of the discussion was the wide range of issues on the Nagorno-Karabakh peace process.
Ararat Mirzoyan drew the attention of the French Co-Chair to the humanitarian situation resulting from the 44-day war, emphasizing the need for the immediate and unconditional repatriation of Armenian prisoners of war, captured civilians and others detained in Azerbaijan.
The interlocutors stressed the need to resume the Nagorno-Karabakh peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. In this context, Minister Mirzoyan noted that the Armenian side supports the position expressed in the joint statements of the OSCE Minsk Group Co-Chairs following the 44-day war, particularly, the need for a lasting and sustainable settlement of the conflict based on well-known principles.