Լին Թրեյսին «չափազանց կարևոր» համարեց Գորիս-Կապան ճանապարհին տեղի ունեցող իրադարձությունները
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին անդրադարձել է Սյունիքի մարզի Գորիս-Կապան ճանապարհին Ադրբեջանի ոստիկանության կողմից իրականացվող ապօրինի գործողություններին։
«Չափազանց կարևոր է այն, ինչ տեսնում ենք Գորիս-Կապան ճանապարհին։ Սա այն է, ինչի մասին մենք բազմիցս նշել ենք նոյեմբերին կայացած՝ կրակի դադարեցման մասին համաձայնագրից հետո»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Թրեյսին։
Սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից տեղեկացրել էին, որ նույն օրը, Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի Որոտան բնակավայրի մոտ Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող բնակավայրերից մեկի մոտակայքում, Ադրբեջանի Հանրապետության ոստիկանության կողմից իրականացվում էր իրանական պետհամարանիշներով բեռնատարների վարորդների ու բեռի փաստաթղթերի ստուգում։ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն օգոստոսի վերջին, 3 օր շարունակ փակել էր Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածը, ինչի հետևանքով լուրջ խնդիրներ էին առաջացել տեղի բնակիչների համար։ Ճանապարհը բացելուց հետո, այնուամենայնիվ ադրբեջանական ուղեկալների մոտ բետոնե արգելապատնեշներ տեղադրվեցին իբր երթևեկության անվտանգության համար։

"То, что мы видим на дороге Горис-Капан, очень важно": посол США в Армении
Посол США в Армении Линн Трейси коснулась незаконных действий, совершаемых азербайджанской полицией на дороге Горис-Капан Сюникской области.
"То, что мы видим на дороге Горис-Капан, очень важно. Это то, о чем мы упоминали много раз с тех пор, как в ноябре было достигнуто соглашение о прекращении огня", - как сообщает "Арменпресс" заявила Линн Трейси на встрече с журналистами.
12 сентября Служба национальной безопасности Республики Армения сообщила, что возле одного из подконтрольных Азербайджану населенных пунктов в районе поселка Воротан на межгосударственной дороге Горис-Капан Полиция Азербайджанской Республики проверяет водителей грузовых автомобилей с иранскими номерными знаками и их документы на грузы. В конце августа Вооруженные силы Азербайджана на три дня перекрыли дорогу Горис-Капан, что вызвало серьезные проблемы для местных жителей. Однако после открытия дороги возле азербайджанских контрольно-пропускных пунктов были установлены бетонные заграждения, якобы для обеспечения безопасности движения.