Խաղաղապահներն Արցախում ապահովել են բջջային կապի աշտարակ տանող գրունտային ճանապարհի կառուցման անվտանգությունը
Ռուս խաղաղապահները Մարտակերդի շրջանում ապահովել են Ջանաթաղ գյուղից բջջային կապի աշտարակ տանող գրունտային ճանապարհի կառուցման անվտանգությունը: Արդ մասին հաղորդագրություն է հրապարակված ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում, փոխանցում է Panorama.am:
Ըստ տարածված տեղեկատվության՝ բջջային աշտարակը գտնվում է սահմանազատման գծի մոտ և պահանջում է կանոնավոր տեխսպասարկում: Տեղի վարչակազմը կապի օբյեկտը սպասարկելու համար որոշել էր կառուցել գրունտային ճանապարհ՝ անվտանգությունը ապահովելու նպատակով կապ հաստատելով Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի հետ:
«Մարտակերե շրջանի վարչակազմը դիմել է Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբին՝ Ջանաթաղ գյուղի մերձակայքում ճանապարհային աշխատանքների անվտանգությունն ապահովելու խնդրանքով: Բնակիչները պետք է շփվեն ընտանիքի և ընկերների հետ, և տարածքում կան հաղորդակցության խնդիրներ, ուստի այս աշտարակը շատ անհրաժեշտ է: Տեղի բնակչությունը մեզ հետ բարյացակամ է, անհրաժեշտության դեպքում նրանք գիտեն, թե ում դիմել»,-ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Դանիլ Նիկիտինը:
ՌԴ ՊՆ-ի հաղորդմամբ՝ այս պահին ճանապարհի վրա աշխատողները սկսել են հեռացնել հին ճանապարհի վերին շերտը և ամրացնել նոր ճանապարհի հիմքը՝ ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ հետագայում այն մանրախչով պատելու համար:
«Մենք ճանապարհ ենք տանելու դեպի բջջային կապի աշտարակ: Դիմեցինք խաղաղապահներին` խնդրանքով որ ապահովեն իրականացվող աշխատանքների անվտանգությունը, քանի որ այն անցնում են Ադրբեջանի հետ շփման գծից 200 մետր հեռավորության վրա: Աշտարակը գտնվում է Ջանաթաղ գյուղի մոտակայքում և կապ է ապահովում տեղի մոտ 2 հազար մարդու համար: Խաղաղապահներն արձագանքեցին, եկան և ապահովեցին մեր անվտանգությունը»,- ասել է շինարարական ընկերության ներկայացուցիչ Անդրանիկ Մուսայելյանը:
Հաղորդիչ սարքավորումների համակարգային համալիրը Արցախի հեռավոր շրջանների ավելի քան 5 հազար բնակչի ապահովում է բջջային կապով և գերարագ ինտերնետով:

Российские миротворцы обеспечили безопасность при строительстве грунтовой дороги к вышке сотовой связи в Нагорном Карабахе
Российские миротворцы обеспечили безопасность работ при строительстве грунтовой дороги от населенного пункта Джанатяг до вышки сотовой связи в Мартакердском районе Нагорного Карабаха. Об этом сообщает пресс-служба минобороны РФ.
Вышка сотовой связи расположена вблизи линии разграничения сторон и требует регулярного обслуживания. Администрация приняла решение для обслуживания данного объекта построить грунтовую дорогу, обратившись для обеспечения безопасности в российский миротворческий контингент.
"Администрация Мартакерского района обратилась в российский миротворческий контингент с просьбой обеспечить безопасность дорожных работ в близи населенного пункта Джанятаг. Жителям необходимо общаться с родными, друзьями и в этом районе проблемы со связью, поэтому эта вышка здесь необходима. Местное население относится к нам дружелюбно, в случае необходимости знает к кому обратиться", - сказал представитель российского миротворческого контингента Данил Никитин.
В настоящий момент дорожные рабочие приступили к снятию верхнего слоя старого грунта и уплотнению основания будущей дороги для дальнейшей укладки подушки из гравия при содействии российских миротворцев.
"Будем делать дорогу до вышки сотовой связи. Обратились к миротворцам, чтобы обеспечили безопасность проводимых работ, так как они проходят в 200 метрах от границы Азербайджана. Вышка находится рядом с населенным пунктом Джанятаг, обеспечивает связь местным жителям, всего около 2 тысяч человек.
Миротворцы откликнулись, приехали и обеспечивают нашу безопасность", - сказал представитель строительной компании Андраник Мусаелян.
Системный комплекс приемопередающей аппаратуры обеспечивает более 5 тыс. жителей отдаленных районов Нагорного Карабаха мобильной связью и высокоскоростным интернетом.