Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարարին
Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի լայն շրջանակի՝ գոհունակություն հայտնելով սերտ կապերի վրա հիմնված հայ-հնդկական ավանդական ջերմ հարաբերությունների բարձր մակարդակի առնչությամբ: Երկուստեք պատրաստակամություն է հայտնվել համագործակցությունը որակապես նոր մակարդակի բարձրացնել։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել բովանդակային քննարկումներ սկսել տարբեր ոլորտներում կոնկրետ ծրագրերի շուրջ համագործակցության մասին: Այս համատեքստում ընդգծվել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների ակտիվացման կարևորությունը:
Նախարարներ Միրզոյանն ու Ջայշանկարը գոհունակությամբ ընդգծել են միջազգային կառույցների շրջանակներում Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև ձևավորված փոխաջակցությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շուրջ ընթացիկ զարգացումները:
Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի: Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցելու արդյունքում ստեղծված իրավիճակը: Այդ համատեքստում նախարարը բարձր է գնահատել Հնդկաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը, ինչպես նաև շարունակական աջակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում: Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է  Ջամմուի ու Քաշմիրի հարցում Հնդկաստանին սատարելու Հայաստանի դիրքորոշումը։
Կողմերը քննարկել են նաև իրավիճակն Աֆղանստանում:
Հայաստանի ու Հնդկաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը տեղի է ունեցել Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում, որտեղ Արարատ Միրզոյանը գտնվում է ՀԱՊԿ կառույցների աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով։

On September 16, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a meeting with Foreign Minister of India Subrahmanyam Jaishankar.
The interlocutors touched upon a wide range of bilateral agenda, commending the high level of traditional Armenian-Indian warm relations based on close ties. Both sides expressed readiness to promote the cooperation to a qualitatively new level.
The sides agreed to start substantive discussions on cooperation on specific programs in various fields. In this context, the importance of activating high-level reciprocal visits was emphasized.
Ministers Mirzoyan and Jaishankar commended the mutual support of Armenia and India within the framework of international organizations.
The interlocutors also discussed the current developments around the “North-South” international transport corridor.
The Foreign Ministers of Armenia and India touched upon regional and international security issues. Minister Ararat Mirzoyan briefed his counterpart on the situation resulting from the infiltration of the Azerbaijani armed forces into the sovereign territory of the Republic of Armenia. In this context, the Minister commended India's principled position, as well as its continued support for a peaceful and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. Minister Ararat Mirzoyan reiterated Armenia's position on supporting India in the issue of Jammu and Kashmir.
The sides also discussed the situation in Afghanistan.
The meeting of the Foreign Ministers of Armenia and India took place in the capital of Tajikistan, Dushanbe, where Ararat Mirzoyan is to participate in the works of the CSTO bodies.
PM Pashinyan Sends Congratulatory Message to the President of Ecuador
10:51
Referendum on LPR’s Accession to Russia Possible after Liberation of DPR: LPR’s Head
Armenia to Launch Ferry Service from Georgian Poti Port to Russian Kavkaz Port in August
00:23
Biden Signs Protocols on Finland’s and Sweden’s Accession to NATO
No Violations Recorded in the Area of Responsibility of Russian Peacekeeping Troops: Russian MoD
Azerbaijan has Alternative to Communicate with Nakhchivan Through Iran, Bypassing Armenia: Bayramov
The RA Minister of Defence Received the Ambassador of the Republic of Belarus
Azerbaijan to Lose Control Over Aghanus Village with Launch of New Corridor, Says Artsakh Infrastructure Minister