Պարտադրված ենք չեղարկել Ռոբերտ Քոչարյանի այցը Մոսկվա․ «Հայաստան» դաշինք
Պարտադրված ենք չեղարկել Ռոբերտ Քոչարյանի այցը Մոսկվա: Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Հայաստան» դաշինքը:
«Ինչպես հայտնի է, ՌԴ իշխող կուսակցությունը՝ «Եդինայա Ռոսիան», շուրջ մեկ շաբաթ առաջ Մոսկվա այցելելու հրավեր էր ուղարկել «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին։
Ակնկալվում էր, որ սեպտեմբերի 19-ին մեկնարկող այցի ընթացքում ռուսական կողմի հետ կքննարկվեին ոչ միայն միջկուսակցական համագործակցության, այլեւ լայն շրջանակի այլ հարցեր։ Սակայն ՀՀ առաջին ատյանի դատարանը մերժեց արտոնել Ռոբերտ Քոչարյանի մեկնումն արտերկիր։ Մենք պարտադրված ենք չեղարկել այցը։
Դատարանի կողմից մերժման որեւէ իրավական պատճառ չկար, քանի որ Նախագահ Քոչարյանն արդեն մի քանի անգամ մեկնել է Մոսկվա, եւ դատարանը որևէ խնդիր չի արձանագրել։ Ականատեսն ենք դատարանի վրա իշխանության հերթական ճնշման, ինչն ուղղված է «Հայաստան» դաշինքի քաղաքական գործունեության սահմանափակմանը։
Տեղի ունեցողը, գնահատում ենք որպես իշխանության նեղ անձնական քինախնդրության հերթական դրսեւորում եւ պետական մտածելակերպի կատարյալ բացակայության նոր ապացույց»,- նշված է դաշինքի հայտարարությունում։

Мы вынуждены отменить визит Роберта Кочаряна в Москву: заявление блока "Армения"
Мы вынуждены отменить визит Роберта Кочаряна в Москву. Как передает News.am, об этом говорится в заявлении блока "Армения".
"Как известно, правящая партия России "Единая Россия" около недели назад направила приглашение лидеру блока "Армения", второму президенту Армении Роберту Кочаряну посетить Москву.
Ожидалось, что в ходе визита с российской стороной, который должен был состояться 19 сентября, будут обсуждены не только межпартийное сотрудничество, но и широкий круг других вопросов. Однако суд первой инстанции РА отказал в выдаче разрешения на выезд Роберта Кочаряна за границу. Мы вынуждены отменить встречу.Не было никаких правовых причин для отказа со стороны суда, поскольку президент Кочарян уже несколько раз ездил в Москву, и суд не фиксировал никаких проблем.
Мы являемся свидетелями очередного давления властей на суд, которое направлено на ограничение политической деятельности блока "Армения".
Происходящее мы расцениваем как очередное проявление личной неприязни властей и еще одно доказательство полного отсутствия государственного мышления",- говорится в заявлении альянса.