Միայն ազգային նոր իշխանության ձևավորման դեպքում է հնարավոր լուծել անվտանգային հարցերը․ «Հայաստան»
Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածի Որոտան–Շուռնուխ միջակայքում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ։ Այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցությունը:
«Օգտվելով ՀՀ իշխանությունների թողտվությունից և հանցավոր անգործությունից՝ Ադրբեջանն այդտեղ ոստիկանական ու մաքսային կետեր է տեղադրել։ Լրջագույն խնդիրներ են առաջացել ռազմավարական նշանակություն ունեցող Իրան-Հայաստան միջպետական ճանապարհի գործարկման առումով։ Իրանից եկող բեռնատարներից Ադրբեջանը մաքսատուրք է գանձում։ Ձերբակալվել են իրանցի երկու վարորդներ, որոնց ճակատագիրը հայտնի չէ։ Հոգեբանական ճնշումների են ենթարկվում այդ ճանապարհով երթևեկող ՀՀ քաղաքացիները, այդ թվում՝ անչափահասները։
Պաշտոնական Երևանն օրինական է համարում ադրբեջանցիների գործողությունները՝ հղում անելով սովետական Ադրբեջանի քարտեզներին և Գորիս-Կապան ճանապարհի վերը նշված մասը համարելով ադրբեջանական։ ՀՀ իշխանությունների այս հակապետական վարքագիծն է՛լ ավելի է լկտիացնում Բաքվին ու դրդում ադրբեջանցիներին նոր սանձարձակությունների։ Այսպես շարունակվելու դեպքում Իրան-Հայաստան միջպետական M2 ճանապարհահատվածը գործնականում կդադարեցնի իր ֆունկցիոնալությունը՝ ՀՀ անվտանգության համար առաջացնելով լրջագույն մարտահրավերներ։
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը  սեպտեմբերի 13-ին նախաձեռնել էր Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ քննարկում ԱԱԾ տնօրենի ու այլ պատասխանատուների մասնակցությամբ։ Մինչև օրս խորհրդարանական մեծամասնությունը չի կազմակերպել այդ քննարկումը՝ փաստացի հրաժարվելով խորհրդարանական վերահսկողություն իրականացնելու սեփական լիազորություններից և ժողովրդին հաշվետու լինելու պարտականությունից։
Հարգելի՛ հայրենակիցներ, այս իշխանությունների գոյության ամեն մի օրը նոր ճգնաժամի, նոր կորուստների է հանգեցնելու։ Միայն ազգային նոր իշխանության ձևավորման դեպքում է հնարավոր լուծել անվտանգային հարցերն ու ապահովել արժանապատիվ խաղաղություն»,-ասված է հայտարարությունում:

Только в случае формирования новой власти можно решить вопросы безопасности: блок "Армения"
Только в случае формирования новой национальной власти можно решить вопросы безопасности, и обеспечить достойный мир. Как передает News.am, об этом говорится в заявлении, распространенном блоком "Армения".
"Обстановка в районе Воротан-Шурнух автодороги Горис-Капан продолжает оставаться напряженной. Пользуясь попустительством и преступным бездействием властей Армении, Азербайджан разместил там полицейский и таможенный пункты. В плане эксплуатации стратегически важной межгосударственной дороги Иран-Армения возникли серьезные проблемы. Азербайджанцы взимают таможенные пошлины с грузовиков, следующих из Ирана. Задержаны 2 иранских водителей, судьба которых неизвестна. Следующие по этой дороге граждане Республики Армения, в том числе несовершеннолетние, подвергаются психологическому давлению.
Официальный Ереван считает действия азербайджанцев законными, ссылаясь на карты Советского Азербайджана, считая вышеупомянутый участок дороги Горис-Капан азербайджанским. А такое антигосударственное поведение властей Армении делает Баку еще более наглым и подталкивает азербайджанцев к новым провокациям. Если так будет продолжаться и дальше, то участок межгосударственной дороги М-2 Иран-Армения практически перестанет функционировать, что создаст серьезные проблемы для безопасности Армении.
Парламентская фракция блока "Армения" инициировала обсуждение ситуации, сложившейся в Сюникской области, с участием директора СНБ и других ответственных лиц. Но парламентское большинство до сих пор его не организовало, фактически отказываясь от собственных полномочий по парламентскому надзору и своей обязанности быть подотчетным народу.
Уважаемые соотечественники, каждый день существования этих властей приведет к новому кризису, новым потерям. Только в случае формирования новой национальной власти можно решить вопросы безопасности, и обеспечить достойный мир".