Պատրաստ ենք շարունակել աջակցությունը հայ ժողովրդին ժողովրդավարական իր ուղին անցնելիս. Ջոզեֆ Բայդենը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
Arcakh24.info
Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-ամյակի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը:
Ամերիկայի ժողովրդի անունից Ձեզ և հայ ժողովրդին մաղթում եմ ապահով և ուրախ Անկախության օր:
Մեր երկու երկրները միավորված են պատմական, ընտանեկան, բարեկամական կապերով, այդ թվում՝ 1.5 միլիոն ամերիկահայերով, որոնք իրենց ներդրումն են ունենում մեր երկկողմ կապերը հարստացնելու ու ամրապնդելու հարցում։ Այս տարի մենք կտոնենք մեր երկրների երկկողմ հարաբերությունների 30 տարին: Մենք պատրաստ ենք եկող տարիներին շարունակել աջակցությունը հայ ժողովրդին ժողովրդավարական իր ուղին անցնելիս՝ աջակցելով, մասնավորաբար, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման, մարդու իրավունքների առաջմղման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և օրենքի գերակայության ապահովման Ձեր ջանքերին:
Վերջին տարվա ընթացքում հայ ժողովուրդը մարտահրավերների բախվեց, այդ թվում եղան մարդկային ողբերգական կորուստներ՝ պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մարտական գործողություններով։ Կիսելով հայ ժողովրդի վիշտը՝ մենք ձեռք ձեռքի տված կաշխատենք Ձեր կառավարության հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և այլ տարածաշրջանային ձևաչափերով՝ խթանելու տարածաշրջանային կայունությունն ու կարգավորելու հակամարտությունը: Միացյալ Նահանգները կշարունակի միջոցներ գործադրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ:
Ի վերջո, մենք հանձնառու ենք շարունակել համագործակցությանը նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, որի նպատակով Միացյալ Նահանգները Հայաստանին հատկացրել է ավելի քան 14.2 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Այս համավարակի շրջանում մենք կշարունակենք միասին աշխատել նաև տնտեսության գլոբալ և ներառական առողջացման հարցում:

We Look Forward to Continuing to Support the Armenian People on their Democratic Journey - Joseph Biden Congratulates Nikol Pashinyan
Arcakh24.info
President of the USA Joseph Biden sent a congratulatory message to Prime Minister Nikol Pashinyan on the occasion of the 30th anniversary of the independence of the Republic of Armenia. The message runs as follows,
‘’Dear Mr. Prime Minister:
On behalf of the American people, I wish you and the Armenian people a safe and happy Independence Day.
Our two nations are bonded by history, family, and friendship, including 1.5 million Armenian-Americans whose contributions enrich and strengthen our bilateral ties. This year, we will mark 30 years of bilateral relations between our countries. We look forward to continuing to support the Armenian people on your democratic journey in the years ahead, including by supporting your efforts to strengthen your democratic institutions, advance human rights, combat corruption, and uphold the rule of law.
The Armenian people have faced challenges over the last year, including the tragic loss of life in the fighting in the Nagorno-Karabakh conflict. As we mourn with the people of Armenia, we will work hand-in-hand with your government, including through the OSCE Minsk Group and other regional formats, to promote regional stability and conflict resolution. The United States will continue to advocate for the release of all Armenian detainees held in Azerbaijan.
Finally, we are committed to our continued cooperation in the fight against COVID-19. The United States has contributed over $14.2 million to Armenia in the fight against COVID-19, and we will continue working together to advance an inclusive global economic recovery in the wake of this pandemic.