Պատրաստ ենք շարունակել աջակցությունը հայ ժողովրդին ժողովրդավարական իր ուղին անցնելիս. Ջոզեֆ Բայդենը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
Arcakh24.info
Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-ամյակի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը:
Ամերիկայի ժողովրդի անունից Ձեզ և հայ ժողովրդին մաղթում եմ ապահով և ուրախ Անկախության օր:
Մեր երկու երկրները միավորված են պատմական, ընտանեկան, բարեկամական կապերով, այդ թվում՝ 1.5 միլիոն ամերիկահայերով, որոնք իրենց ներդրումն են ունենում մեր երկկողմ կապերը հարստացնելու ու ամրապնդելու հարցում։ Այս տարի մենք կտոնենք մեր երկրների երկկողմ հարաբերությունների 30 տարին: Մենք պատրաստ ենք եկող տարիներին շարունակել աջակցությունը հայ ժողովրդին ժողովրդավարական իր ուղին անցնելիս՝ աջակցելով, մասնավորաբար, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման, մարդու իրավունքների առաջմղման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և օրենքի գերակայության ապահովման Ձեր ջանքերին:
Վերջին տարվա ընթացքում հայ ժողովուրդը մարտահրավերների բախվեց, այդ թվում եղան մարդկային ողբերգական կորուստներ՝ պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մարտական գործողություններով։ Կիսելով հայ ժողովրդի վիշտը՝ մենք ձեռք ձեռքի տված կաշխատենք Ձեր կառավարության հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և այլ տարածաշրջանային ձևաչափերով՝ խթանելու տարածաշրջանային կայունությունն ու կարգավորելու հակամարտությունը: Միացյալ Նահանգները կշարունակի միջոցներ գործադրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ:
Ի վերջո, մենք հանձնառու ենք շարունակել համագործակցությանը նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, որի նպատակով Միացյալ Նահանգները Հայաստանին հատկացրել է ավելի քան 14.2 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Այս համավարակի շրջանում մենք կշարունակենք միասին աշխատել նաև տնտեսության գլոբալ և ներառական առողջացման հարցում:

Наши две страны объединяют исторические, семейные, дружественные связи: Джозеф Байден направил послание Пашиняну
Arcakh24.info
По случаю 30-летия Независимости Республики Армения премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание направил президент Соединенных Штатов Америки Джозеф Байден.
От имени американского народа желаю Вам и армянскому народу счастливого и благополучного Дня независимости.
Наши две страны объединяют исторические, семейные, дружественные связи, в том числе и 1,5 миллиона американцев армянского происхождения, которые вносят свой вклад в обогащение и укрепление наших двусторонних связей. В этом году мы будем отмечать 30-летие двусторонних отношений между нашими странами. Мы готовы и в последующие годы поддерживать армянский народ на его демократическом пути, способствуя, в частности, Вашим усилиям по укреплению демократических институтов, продвижению прав человека, борьбе с коррупцией и обеспечению верховенства закона
За последний год армянский народ столкнулся со многими вызовами, в том числе были человеческие жертвы в результате боевых действий в нагорно-карабахском конфликте. Разделяя скорбь армянского народа, мы рука об руку будем работать с Вашим правительством для стимулирования региональной стабильности и урегулирования конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ и других региональных форматов. Соединенные Штаты продолжат предпринимать шаги по освобождению удерживаемых в Азербайджане армянских пленных.
Наконец, мы привержены продолжению сотрудничества в борьбе с коронавирусом нового типа, на которую Соединенные Штаты предоставили Армении более 14,2 млн долларов. В рамках этой пандемии мы также продолжим совместную работу по глобальному и инклюзивному оздоровлению экономики.