Ռուս-հայկական դաշինքն այսօրվա բարդ, արագ փոփոխվող աշխարհում մեր երկրների հաջող զարգացման գրավականն է. ՌԴ դեսպան
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի անկախության 30-րդ ամյակի կապակցությամբ:
«Հարգելի՛ Հայաստանի քաղաքացիներ:
Սիրելի բարեկամներ:
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Անկախության օրվա առթիվ: Վերջին 30 տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունն անցել է դինամիկ զարգացող ինքնիշխան պետություն դառնալու դժվարին ուղի՝ համընթաց քայլելով ժամանակի հետ, միևնույն ժամանակ պահպանելով իր արժեքներն ու ինքնությունը: Անցած տասնամյակներն ապացուցեցին մեր երկրների և ժողովուրդների միջև իսկապես եղբայրական կապերի անձեռնմխելիությունը`միավորված ընդհանուր պատմական անցյալով:
Այսօր Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև արդյունավետ համագործակցությունը երկկողմ հարաբերությունների և մեր ինտեգրացիոն միավորումների գծով հաստատեցին, որ մեր ժամանակների ցանկացած մարտահրավեր կարող է հաղթահարվել միայն համատեղ ջանքերով: Ռուս-հայկական դաշինքը, որը հիմնված է խորը պատմական, հոգևոր, մշակութային ավանդույթների և մեր քաղաքացիների ընդհանուր շահերի վրա, այսօրվա բարդ, արագ փոփոխվող աշխարհում մեր երկրների հաջող զարգացման գրավականն է:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ողջ հայ ժողովրդին Անկախության տոնի առթիվ, մաղթում եմ ձեզ բարեկեցություն, խաղաղ երկինք»:

Российско-армянское союзничество - ключ к успешному развитию наших стран в сегодняшнем сложном мире: посол РФ
Посол России в Армении Сергей Копыркин направил поздравительное послание по случаю 30-летия независимости Армении.
''Уважаемые граждане Армении!
Искренне поздравляю вас с Днем независимости. За последние 30 лет Республика Армения прошла непростой путь становления в качестве динамично развивающегося суверенного государства, идущего в ногу со временем, сохраняя при этом свои ценностные устои и самобытность. Прошедшие десятилетия доказали нерушимость по-настоящему братских связей между нашими странами и народами, объединенными общим историческим прошлым.
Сегодня плодотворное сотрудничество России и Армении по всему спектру двусторонних отношений и успешное взаимодействие по линии наших интеграционных объединений подтвердили, что любые вызовы современности можно преодолеть только совместными усилиями. Российско-армянское союзничество, базирующееся на глубоких исторических, духовных, культурных традициях и общности интересов наших граждан, – это и есть ключ к успешному развитию наших стран в сегодняшнем сложном, быстро меняющемся мире.
Еще раз поздравляю весь армянский народ с Днем независимости, желаю благополучия, процветания и мирного неба над головой''.