Բլինկենն ու Չավուշօղլուն երկար զրուցել են ԼՂ խնդրի շուրջ. Պետդեպը մանրամասներ է ներկայացրել
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի հետ քննարկել է իրադրությունը Լեռնային Ղարաբաղում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է ԱՄՆ պետդեպի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը:
Բլինկեն-Չավուշօղլու հանդիպումը տևել է շուրջ մեկ ժամ:
«Բնականաբար, նրանք քննարկել են Աֆղանստանի հարցը, խոսել են Սիրիայի մասին: Բացի այդ, նրանք բավականին երկար զրույց են ունեցել Կովկասի՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի մասին»,- ասել է պետդեպի ներկայացուցիչը:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն մշտապես փորձել է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և հաշտեցման բանակցությունների հարցում: Պետդեպի ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ ամերիկյան կողմի ներգրավվածությամբ է հնարավոր դարձել հայկական կողմից ականապատ որոշ տարածքների քարտեզների հանձնումն Ադրբեջանին, ինչի փոխարեն ադրբեջանական կողմն ազատ էր արձակել մի քանի հայ գերիների:
«Այժմ հարցը հետևյալն է՝ արդյոք ԱՄՆ, Մինսկի խմբի անդամ այլ երկրների, Թուրքիայի աջակցությամբ մենք կարող ենք անել ավելին՝ նպաստելու այդ երկու երկրների միջև լարվածության թուլացմանը սահմանների երկայնքով՝ հաշվի առնելով մնացած գերիների ու ականների հարցերը, իսկ հետո օգնել նրանց ձեռնարկել փոքր քայլեր, որոնք կարող են ուղի հարթել դեպի ավելի մեծ խաղաղության ու հաշտեցման գործընթաց:
Պետքարտուղարը պարզաբանել է Թուրքիայի համար, որը մեծապես ներգրավված է այս հարցում և հարևան երկիր է, որ մենք պատրաստ ենք օգտակար լինել, եթե կարող ենք: Մենք նաև պետքարտուղարից ավելի ցածր մակարդակներում երկկողմ հարաբերություններ ենք ունենում այս շաբաթ հայերի ու ադրբեջանցիների հետ՝ նույն առաջարկ անելով այստեղ»,- հայտարարել է պետդեպի ներկայացուցիչը:

U.S. Secretary of State Anthony Blinken and Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu discussed the situation in Nagorno Karabakh during their meeting on the sidelines of the UN General Assembly, a senior official of the State Department told reporters.
The meeting lasted for about an hour.
“They discussed Afghanistan at length.  They also talked about Syria, and they had a relatively long conversation about the Caucasus – Armenia, Azerbaijan, Nagorno Karabakh”, the State Department official saidArmenpress reports.
“The U.S. has tried to be helpful in supporting a peace and reconciliation conversation between the two of them.  We participated in a swap of – we midwifed a swap of some demining maps that the Armenians turned over to the Azerbaijanis in the disputed territory for the release of some detainees.
So the question now becomes whether, with U.S. support, with other Minsk Group countries’ support, with Turkey’s support, we can do more to facilitate a de-escalation of tensions between the two, both along the border, with regard to remaining detainees, with regard to remaining mines, and then take some – see them – help them take some small steps which might lay the path towards a larger peace and reconciliation process.
So the Secretary made clear to Turkey, which has been very much involved in this and is a neighbor, that we are prepared to be helpful if we can be.  We are also at a level below the Secretary having bilateral meetings with the Armenians and the Azerbaijanis this week and making the same offer there”, he said.