Բլինկենն ու Չավուշօղլուն երկար զրուցել են ԼՂ խնդրի շուրջ. Պետդեպը մանրամասներ է ներկայացրել
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի հետ քննարկել է իրադրությունը Լեռնային Ղարաբաղում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է ԱՄՆ պետդեպի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը:
Բլինկեն-Չավուշօղլու հանդիպումը տևել է շուրջ մեկ ժամ:
«Բնականաբար, նրանք քննարկել են Աֆղանստանի հարցը, խոսել են Սիրիայի մասին: Բացի այդ, նրանք բավականին երկար զրույց են ունեցել Կովկասի՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի մասին»,- ասել է պետդեպի ներկայացուցիչը:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն մշտապես փորձել է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և հաշտեցման բանակցությունների հարցում: Պետդեպի ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ ամերիկյան կողմի ներգրավվածությամբ է հնարավոր դարձել հայկական կողմից ականապատ որոշ տարածքների քարտեզների հանձնումն Ադրբեջանին, ինչի փոխարեն ադրբեջանական կողմն ազատ էր արձակել մի քանի հայ գերիների:
«Այժմ հարցը հետևյալն է՝ արդյոք ԱՄՆ, Մինսկի խմբի անդամ այլ երկրների, Թուրքիայի աջակցությամբ մենք կարող ենք անել ավելին՝ նպաստելու այդ երկու երկրների միջև լարվածության թուլացմանը սահմանների երկայնքով՝ հաշվի առնելով մնացած գերիների ու ականների հարցերը, իսկ հետո օգնել նրանց ձեռնարկել փոքր քայլեր, որոնք կարող են ուղի հարթել դեպի ավելի մեծ խաղաղության ու հաշտեցման գործընթաց:
Պետքարտուղարը պարզաբանել է Թուրքիայի համար, որը մեծապես ներգրավված է այս հարցում և հարևան երկիր է, որ մենք պատրաստ ենք օգտակար լինել, եթե կարող ենք: Մենք նաև պետքարտուղարից ավելի ցածր մակարդակներում երկկողմ հարաբերություններ ենք ունենում այս շաբաթ հայերի ու ադրբեջանցիների հետ՝ նույն առաջարկ անելով այստեղ»,- հայտարարել է պետդեպի ներկայացուցիչը:

Блинкен и Чавушоглу долго обсуждали вопрос Нагорного Карабаха: Госдеп США представил подробности
Госсекретарь США Энтони Блинкен с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу в рамках Генассамблеи ООН обсудил ситуацию в Нагорном Карабахе. Как передает "Арменпресс", об этом на брифинге с журналистами сообщил высокопоставленный представитель Госдепартамента США.
Встреча Блинкен-Чавушоглу длилась около часа.
"Очевидно, они обсуждали проблему Афганистана, говорили и о Сирии. Кроме того, они долго говорили о Кавказе, об Армении, Азербайджане и Нагорном Карабахе", - сказал он.
Он отметил, что США всегда пытались помочь Армении в мирных переговорах между Арменией и Азербайджаном. Представитель Госдепартамента напомнил, что при участии американской стороны армянская сторона получила возможность передать Азербайджану карты некоторых минных полей, в обмен на которые азербайджанская сторона освободила несколько армянских пленных.
"Теперь вопрос в том, сможем ли мы при содействии США, других стран-членов Минской группы и Турции сделать больше, чтобы помочь ослабить напряженность вдоль границы между двумя странами, принимая во внимание тяжелое положение с пленными и с минными полями, а затем, помогая им делать небольшие шаги, проложить путь к большему процессу мира и примирения.
Госсекретарь разъяснил Турции, которая активно занимается этим вопросом, и является соседней страной, что США при возможности готовы быть полезны. "У нас на этой неделе, на более низком уровне, чем уровень госсекретаря, будут двусторонние отношения и с армянами и азербайджанцами, то же самое предложение мы сделали и здесь", - сказал он.