Գնում եմ ընտրության, քանի որ սկսածս գործը կիսատ թողնել չեմ կարող. Առուշ Առուշանյան
Գորիսի կալանավորված համայնքապետ Առուշ Առուշանյանը հայտարարություն է տարածել` տեղեկացնելով առաջադրում է իր  թեկնածությունը առաջիկա ՏԻՄ ընտրություններին:
«Սիրելի՛ Հայրենակիցներ, Գորիս համայնքի սիրելի՛ բնակիչներ,
Մեծ պատասխանատվությամբ և վճռականությամբ ուզում եմ տեղեկացնել Ձեզ, որ ես առաջադրում եմ իմ թեկնածությունը առաջիկա ՏԻՄ ընտրություններին՝ որպես Գորիս խոշորացված համայնքի ղեկավարի թեկնածու։ Թեև այս պահին անազատության մեջ եմ, սակայն, վստահ եմ, որ արդարությունը շուտով վերականագվելու է, վերականգնվելու է նաև թասիբով ու սկզբունքային իմ հայրենակիցների աջակցությամբ, քանի որ մենք մեր շիտակ ճանապարհն անցել ենք բոլորի աչքի առաջ:
Ընտրություններին առաջադրվում եմ իմ և թիմակիցներիս ստեղծած «Առուշ Առուշանյան» դաշինքով, որի հիմքում ընկած են արդարության ու ազատության սկզբունքները, ազգային պետական շահն ու ներազգային համերաշխության հաստատումը, ինչի շնորհիվ Համայնքի ներսում կկարողանանք միասին հաստատել կայուն խաղաղություն ու համերաշխություն, ստեղծել Գորիսի համար զարգացման իրական պայմաններ ու հեռանկարներ։
Իսկ այդ հեռանկարները կյանքի կոչելու համար ունեմ բավարար կամք ու վճռականություն, աշխատասիրություն ու Հայրենիքիս գործովս ծառայելու բարձր պատասխանատվություն ու նվիրում։ Գնում եմ ընտրության, քանի որ սկսածս գործը կիսատ թողնել չեմ կարող՝ չնայած ստեղծված բոլոր խոչընդոտների և իմ հանդեպ ծավալվող անարդարությունների, քանի որ իմ գործն արդար է, շահս՝ բացարձակ պետականամետ, գաղափարախոսությունս՝ ազգային։
Քանի որ բոլոր այս ստեղծած արհեստական դժվարությունները, առ ոչինչ են այն Մեծ առաքելության, որի համար ստացել եմ Ձեր միաձայն վստահության քվեն դեռ 2017 թվականին, այն է՝ Գորիս համայնքի զարգացումն ու ազգաբնակչության բարեկեցության հաստատումը։ Իմ փոխարեն այսօր թող խոսեն այն բոլոր աշխատանքներն ու իրականացրած նախագծերը, որոնք կյանքի են կոչվել այս չորս տարիների ընթացքում՝ իմ և իմ թիմի ամենօրյա անձնվիրաբար նվիրումի շնորհիվ, իհարկե՝ ստանալով Ձեր ամենօրյա զորակցությունն ու աջակցությունը այն սրբազան գործին, որն իրականացնում էինք՝ օր առաջ ունենալու մեր երազանքների Գորիսը։ Կարծում եմ, արդեն գիտեք, որ երկար խոսել չեմ սիրում։
Վստահ եմ՝ արդեն հասցրել եք նկատել, որ իմ սկզբունքների հիմքում ոչ թե սին խոստումներն ու ականջ շոյող բառերն են, այլ իրական գործերն ու մնայուն արժեքների ստեղծումը, որը պատվով պետք է փոխանցենք մեր սերունդներին։ Համայնքի ղեկավարի պաշտոնը ոչ այլ ինչ է, քան անձնվիրաբար ծառայություն ՝ Աստծո, Հայրենիքի և ժողովրդի առաջ, որը կատարել եմ ու պատրաստ եմ կատարել մեծ պատվով, պատասխանատվությամբ ու գորիսեցուն հատուկ բարձր արժանապատվությամբ», - ասված է հայտարարության մեջ:

Иду на выборы, поскольку не могу оставить начатое дело незавершенным: находящийся под арестом руководитель общины Горис
Находящийся под арестом руководитель общины Горис Аруш Арушанян распространил заявление, сообщив, что выдвинул свою кандидатуру на предстоящих выборах в органы местного самоуправления – в качестве кандидата на пост руководителя укрупненной общины Горис, передает Panorama.am. Муниципальные выборы пройдут 17 октября.
В заявлении в частности говорится:
"Дорогие соотечественники, дорогие жители общины Горис,
С большой ответственностью и решимостью хочу сообщить Вам, что баллотируюсь на предстоящих выборах в органы местного самоуправления как кандидат в руководители укрупненной общины Горис. Хоть я сейчас и заключен под стражу, но уверен, что справедливость скоро будет восстановлена, она будет восстановлена также при содействии моих обладающих достоинством и принципиальных соотечественников, потому что мы прошли свой честный путь на глазах у всех.
Я выдвигаю свою кандидатуру на выборах с блоком «Аруш Арушанян», сформированным мной и моими товарищами по команде, он основан на принципах справедливости и свободы, национальных государственных интересов и национальной солидарности, благодаря которым мы сможем установить прочный мир и солидарность внутри общины, создать реальные условия и перспективы для развития Гориса.
И для того, чтобы реализовать эти перспективы, у меня достаточно воли и решимости, трудолюбия, высокой ответственности и преданности делу служения своей Родине. Я иду на выборы, потому что не могу оставить начатое мной дело незавершенным, несмотря на все созданные препятствия, разворачивающуюся против меня несправедливость, потому что дело мое – правое, мои интересы – абсолютно прогосударственные, моя идеология – национальная
Поскольку все эти искусственные трудности – ничто перед Великой Миссией, для которой я получил ваш единогласный вотум доверия в 2017 году, то есть для развития общины Горис и обеспечения благосостояния населения. Вместо меня пусть сегодня говорит та работа и те проекты, которые были реализованы за эти четыре года, благодаря каждодневной самоотверженной самоотдаче – моей и команды, конечно же, получая Вашу ежедневную поддержку и помощь в священном деле, которое мы выполняли, чтобы как можно скорее построить Горис нашей мечты.
Думаю, вы уже знаете, что я не люблю подолгу говорить. Я уверен, вы уже успели заметить, что мои принципы основаны не на ложных обещаниях и словах, которые радуют слух, а на реальных делах и создании непреходящих ценностей, которые мы должны с честью передать нашим поколениям. Должность главы общины – это не что иное, как беззаветное служение Богу, Родине, народу, что я делал и готов делать с большой честью, ответственностью и высоким достоинством, свойственным жителю Гориса».