ԱՄՆ Կոնգրեսը պահանջում է Ադրբեջանից ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին
Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է օրինագիծ, որը պահանջում է Ադրբեջանից անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, փոխանցում է Aysor.am:
Օրինագիծը, որը ներկայացվել է Ներկայացուցիչների պալատի 16 անդամի կողմից, ներառում է նաև զեկույց ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ՝ ներառյալ արգելված զինամթերքի և սպիտակ ֆոսֆորի օգտագործումը հայ խաղաղ բնակիչների դեմ:
Բացի այդ, պահանջվում է հետաքննություն անցկացնել՝ պարզելու ամերիկյան տեխնոլոգիաների օգտագործումը թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում, որոնք օգտագործվել են հայ խաղաղ բնակիչների թիրախավորման համար 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ժամանակ:

Конгресс США требует от Азербайджана освободить армянских военнопленных
Палата представителей США приняла закон, требующий от Азербайджана немедленно освободить армянских военнопленных, передает Aysor.am.
В законопроекте, который представили 16 членов Палаты представителей, также содержится призыв о расследовании военных преступлений Азербайджана, включая использование незаконных боеприпасов и белого фосфора против гражданского населения.
Кроме того, "Поправка Карденаса-Шиффа-Шермана" требует расследования использования американских технологий в турецких беспилотных летательных аппаратах, которые использовались для поражения гражданского населения во время войны в Арцахе 2020 года.