Էրդողանը հայտարարել է, որ դրական ազդակներ են ստանում Փաշինյանից
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Նյու Յորքում բացված «Թուրքական տանը» լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, տեղեկացնում է «Անադոլու» գործակալությունը։
Էրդողանի խոսքով՝ Թուրքիան ակնկալում է շուտով Իգդիրից դեպի Ադրբեջան ճանապարհ կառուցել այդ թվում՝ երկաթուղային: Նա նաև նշել է, որ որ այդ մայրուղու կառուցումը շատ կարևոր քայլ կլինի:
«Շատ կարևոր է, որ մեր ձեռնարկած քայլերի միջոցով հույս ունենք ճանապարհ հարթել Իգդիրից դեպի Ադրբեջան: Սա ներառում է նաև երկաթուղային ճանապարհ: Այս մայրուղու կառուցումը շատ, շատ կարևոր քայլ կլինի: Այս պահին Փաշինյանից դրական ազդակներ են ստացվում այս հարցի վերաբերյալ: Այժմ, այդ դրական ազդակներով, մենք որոշակի քայլեր կձեռնարկենք այս ուղղությամբ: Հուսով եմ, որ մենք հնարավորություն կունենանք տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատել», - ասել է Էրդողանը:
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման  հարցերը կներառվեն Թուրքիայի և Ռուսաստանի առաջնորդների առաջիկա հանդիպման օրակարգում:

От Пашиняна поступают положительные сигналы: Эрдоган
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил о планах проложить путь, в том числе, железную дорогу из Игдира в Азербайджан. Об этом сообщает Sputnik Армения, ссылаясь на агентство Anadolu.
Согласно источнику, говоря о политических процессах в регионе, турецкий лидер подчеркнул, что в Азербайджане продолжается интенсивная работа.
"Наряду с теми шагами, которые сейчас предпринимаются, мы надеемся проложить путь из Игдира в Азербайджан, включая железную дорогу. Строительство этой дороги будет очень важным шагом... У нас был вариант сотрудничества, который назвали платформой пяти или шести. В настоящий момент от Пашиняна поступают положительные сигналы по этому вопросу. Теперь, после этих положительных сигналов, мы предпримем некоторые шаги в данном направлении. Надеюсь, что у нас будет возможность изменить ситуацию в регионе в лучшую сторону", – отметил Эрдоган, отмечая на вопросы журналистов в недавно открытом в Нью-Йорке Türkevi ("Турецком доме").
По его словам, вопросы разблокирования коммуникаций в регионе будут включены в повестку предстоящей встречи лидеров Турции и России. ''Таким образом, я надеюсь, что мы вступим в гораздо более сильный и новый период в отношениях Турции и России'',- сказал он.