Ադրբեջանը համակարգված պայքար է տանում Արցախում հայկական մշակութային արժեքների դեմ․ Արցախի ՄԻՊ
Արցախի պետական խորհրդանիշների դեմ ծավալված մոլեգին պայքարը ադրբեջանական իշխանությունների և զինված ուժերի կողմից հայերի նկատմամբ այլատյացության վարքագծի հերթական դրսևորումն է։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Գորիս-Կապան ճանապարհին անչափահասների տեղափոխող ավտոբուսից սվիններով Արցախի պետականության խորհրդանիշները մաքրելու դեպքը, Արցախի տարբեր բնակավայրերից և շինություններից Արցախի դրոշը հեռացնելու պահանջներն Արցախում ապրող հայերի նկատմամբ ադրբեջանցիների հանդուրժողականության իսպառ բացակայության վառ օրինակներ են։
Պետք է նկատի ունենալ, որ Արցախի պետականության խորհրդանիշները մեր մշակութային արժեքների անբաժանելի մաս են կազմում, ուստի դրանց նկատմամբ անհանդուրժողականությունը ևս մեկ ապացույցն է այն բանի, որ Ադրբեջանը համակարգված պայքար է տանում Արցախում հայկական մշակութային արժեքների դեմ։
Պետականության խորհրդանիշները Արցախի ժողովրդի՝ սեփական հայրենիքում ապրելու, ինքնությունը պահպանելու և ինքորոշման իրավունքի խորհրդանիշներն են, որոնց նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն ինքնին ուղղված է մեր ժողովրդի արժանապատվության և իրավունքների ընդհանուր համակարգի դեմ»,- գրել է նա։

Азербайджан систематически борется с армянскими культурными ценностями в Арцахе: защитник прав человека Арцаха
Яростная борьба с государственными символами Республики Арцах - еще одно проявление ксенофобского поведения властей Азербайджана по отношению к армянам. Как сообщает "Арменпресс", об этом написал на своей странице в Facebook защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
Защитник прав человека Арцаха напомнил, что случай чистки ножами символов государственности Арцаха с автобуса, перевозившего несовершеннолетних по дороге Горис-Капан, требования убрать флаг Арцаха с различных населенных пунктов и зданий являются яркими примерами нетерпимости азербайджанцев к проживающим в Арцахе армянам.
"Мы должны помнить, что символы государственности Арцаха являются неотъемлемой частью наших культурных ценностей, поэтому нетерпимость к ним является еще одним доказательством того, что Азербайджан систематически борется с армянскими культурными ценностями в Арцахе.
Символы государственности - это символы права народа Арцаха жить на своей Родине, на сохранение своей идентичности, на самоопределение, и любое посягательство против этого направлено против достоинства нашего народа и общей системы прав", - написал Гегам Степанян.