Ադրբեջանցիները Արցախի քաղաքացիներին սպանել են դանակահարության, գլխատման, հրազենային մերձակա կրակոցների միջոցով. Գեղամ Ստեփանյան
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հրապարակել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերի վերաբերյալ զեկույցի թարմացված տարբերակը։ Այս մասին հայտնում են Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմից։
Զեկույցում ամփոփվել են 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021թ․սեպտեմբերի 27-ը  ընկած ժամանակահատվածում Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում հավաքագրված տվյալները Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման և ներխուժման հետևանքով զոհված քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ։  Ներկայացվել են միայն անառարկելի հիմքերով ապացուցված դեպքերը։ Յուրաքանչյուր քաղաքացիական զոհի սպանության հանգամանքների վերաբերյալ զեկույցում ներկայացված է հակիրճ նկարագրություն։
Մինչև 2021թ․ սեպտեմբերի 27-ը հավաքագրված տվյալներով պարզվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից սպանված 80 քաղաքացիական անձանց ինքնությունը։ 42 քաղաքացիական անձինք սպանվել են ադրբեջանական զինված ուժերի հեռահար հարվածների՝ ներառյալ՝ հրթիռակոծության, հրետակոծության, ռմբակոծության, դիվերսիոն խմբերի հրազենային կրակոցների հետևանքով, իսկ 38 քաղաքացիական անձինք սպանվել են ադրբեջանական գերության կամ առնվազն վերահսկողության ներքո՝ ֆիզիկական բռնության, դանակահարության, գլխատման, հրազենային մերձակա կրակոցի և այլ անմիջական միջոցների կիրառմամբ: 80 քաղաքացիական զոհերից 68-ը տղամարդիկ են, 12-ը կանայք։ 52 քաղաքացիական անձ սպանվել է բնակության վայրում, 15-ը` հասարակական վայրում, 11-ը` աշխատանքի վայրում, 1 հոգի` ադրբեջանական բանտում։ Քաղաքացիական զոհերի թվում մեծամասնություն են կազմում 63 և ավելի տարիք ունեցող անձինք։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է նաև 163 քաղաքացիական անձի վիրավորման դեպք, որոնց զգալի մասը տեղի է ունեցել այլ անձանց մահվան հանգեցրած հարվածների հետևանքով: Ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներից երկու տասնյակ քաղաքացիական անձանց ճակատագիրը դեռևս մնում է անհայտ։
Զեկույցը պատրաստվել է փակ և հրապարակային տարբերակով։ Փակ զեկույցում ավելացված են բազմաթիվ լուսանկարներ՝ ներկայացնելով զոհերին մահից առաջ ու հետո: Հրապարակային զեկույցը պատրաստվել է առանց լուսանկարների՝ հաշվի առնելով դրանցում առկա դաժան ու զգայուն պատկերները:
Զեկույցի փակ տարբերակն ուղղարկվել է միջազգային համապատասխան կառույցներին, հրապարակային տարբերակը հասանելի է հետևյալ հղմամբ։

38 Civilians were Killed in Captivity: Ombudsman of the Artsakh Republic
The Human Rights Ombudsman of the Artsakh Republic published an updated version of the Report on the cases of the killing of civilians in Artsakh by the armed forces of Azerbaijan.
The Report summarizes the data collected as a result of fact-finding work of the Artsakh Human Rights Ombudsman’s staff from September 27, 2020 to September 27, 2021 on the civilian killings by Azerbaijani armed forces either by targeted strikes or after their invasion of the civilian settlements of Artsakh. Only the cases proved on indisputable grounds are presented. The report provides a brief description on the circumstances of the killing of each civilian.
According to the data collected till September 27, 2021, the identities of 80 civilians killed by the Azerbaijani armed forces were revealed. 42 civilians were killed from long-range strikes by the Azerbaijani armed forces, including rocket-propelled grenades, shelling, bombardment, and sabotage by subversive groups. 38 civilians were killed in captivity or at least under the control of Azerbaijan from physical violence, stabbing, beheading, close-range shooting and other direct means. Out of 80 civilian victims, 68 are men and 12 are women. 52 civilians were killed at the place of residence, 15 at the public place, 11 at the place of work, 1 person in the Azerbaijani prison. The majority of civilian victims are people over 63 years old.
The Human Rights Ombudsman also recorded the cases of 163 civilian injuries, most of which resulted from strikes that resulted in the deaths of others. The fate of two dozen civilians from the territories occupied by Azerbaijan remains unknown.
The report was prepared in a closed and public version. The closed report adds many photos of the victims before and after their deaths. The public report was prepared without photos, taking into account the cruel and sensitive images in them.
The closed version of the report has been sent to the relevant international organizations, the public version is available at the following link: https://artsakhombuds.am/en/document/785