2018 թվականից սկսած՝ Հայաստանի կառավարությունն արել է ամեն ինչ, որ Ադրբեջանը իրավիճակը գնահատի որպես բարենպաստ՝ պատերազմի ձևով Ղարաբաղի հարցը լուծելու համար. Քոչարյան
Պատերազմի ծանր պարտությունը մի շարք հարցեր է առառաջացրել. այս խոսքերով սկսեց իր մամուլի ասուլիսը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, փոխանցում է Aysor.am։
«Ցավոք, այս մեկ տարվա ընթացքում որևէ հարցի որևէ տրամաբանված, որևէ ողջամիտ պատասխան մեր հանրությունն այդպես էլ չստացավ», - ասաց նա։
Քոչարյանի խոսքով՝ այս ընթացքում նոր հարցեր են առաջացել, որոնց պատասխանները ևս չկան։
ՀՀ երկրորդ նախագահն ասաց, որ յուրաքանչյուր պետություն, յուրաքանչյուր կառավարություն, մինչև պատերազմ սկսելու որոշում կայացնելը, պետք է անի ու անում են բավական խորը վերլուծություն, առաջին հերթին, համադրում են իրենց Զինված ուժերի հնարավորությունը հակառակորդի հետ, համադրում են, փորձում են գնահատել այդ երկրի ներքաղաքական իրավիճակը, փորձում են հասկանալ՝ հակառակորդ երկրի կառավարության ունակությունները՝ արդյոք դա այն կառավարությունն է, որ կարող է կառավարել պատերազմը, փորձում են հասկանալ, թե ինչպես կպահեն իրենց հակառակորդի դաշնակիցները։
«Սա դասական վերլուծություն է, առանց դրա որևէ նման կարգի որոշումներ չեն կայացվում ու, երբ որ այդ փաստերը իրենց համար բարենպաաստ ձևով համընկնում են՝ որոշում է կայացվում պատերազմ սկսելու, սա պետական կառավարման այբուբեն է», - ասաց նա։
Քոչարյանի խոսքով՝ 2018 թվականից սկսած՝ Հայաստանի կառավարությունն արել է ամեն ինչ, որ բոլոր այս հանգամանքները համընկնեն ու, որ Ադրբեջանը իրավիճակը գնահատի որպես բարենպաստ՝ պատերազմի ձևով Ղարաբաղի հարցը լուծելու համար։
«Փակուղի ենք մտցրել բանակցային գործընթացը իրարամերժ հայտարարություններով, առաջացրել ենք ԵԱՀԿ ՄԽ անվտստահությունը Հայաստանի նկատմամբ, ձևավորվել է կարծիք, որ շուստրիության տարբերակով խուսափում ենք բանակցային առարկայական գործընթացից, վարկաբեկել ենք բանակը քրեական գործերով, բաժանել ենք հասարակությունը սևերի-սպիտակների ու ցույց ենք տվել, որ կառավարման տեսանկյունից քաոտիկ, ոչ սիստեմիկ բերող կառավարություն է գործում Հայաստանում, իսկ պատերազմի ժամանակ  նման կառավարման ոճն ուղղակի մահացու է երկրի համար», - ասաց նա։
Ռոբերտ Քոչարյանը պնդեց՝ Ռուսաստանի, ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունները այս իշխանությունը փչացրել է։
«Եվ հենց այս սխալների պատճառով մենք հայտնվեցինք մեկուսացման մեջ, ոչ մի երկիր չդատապարտեց Ադրբեջանին պատերազմ սկսելու համար, տպավորությունն այնպիսին է, որ մենք ԱԳՆ ընդհանրապես չունենք, թեկուզ, մենք ունեինք ու շարունակում ենք ունենալ փորձառու դիվանագետներ, բայց, որպես կառույց, ուղղակի գոյություն չուներ։ Արվել է ամեն ինչ՝ պատերազմում Թուրքիային ներգրավելու համար, այն թեզը, որ հնչեցվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից՝ «նոր պատերազմ, նոր տարածքներ», Ադրբեջանի համար այլընտրանք չէր թողնում», - ասաց Քոչարյանը։

Начиная с 2018 года, правительство Армении делало все возможное, чтобы Азербайджан оценил ситуацию как благоприятную для решения военным путем вопроса Карабаха: Роберт Кочарян
Тяжелое поражение в войне выдвинуло ряд вопросов, заявил сегодня на пресс-конференции второй президент Армении Роберт Кочарян, передает Aysor.am.
"К сожалению, в течение одного года наше общество так и не услышало какого-либо логического, разумного ответа", - сказал он.
По словам Кочаряна, за это время появились новые вопросы, на которые также нет ответы.
Второй президент Армении сказал, что каждое государство, каждое правительство, до принятия решения начать войну, должно сделать и делает глубокий анализ. В первую очередь сопоставляют возможности своих Вооруженных сил с противником, пытаются оценить внутриполитическую ситуацию в этой стране, понять способности правительства страны-противника: является ли это тем правительством, которое может управлять войной, как будут вести себя союзники их противника.
"Это классический анализ, без которого такие решения не принимаются, и когда эти факты в благоприятной для них форме совпадают, принимается решение начать войну. Это азбука государственного управления", - сказал он.
По словам Кочаряна, начиная с 2018 года, правительство Армении делало все возможное, чтобы все эти обстоятельства совпали и Азербайджан оценил бы ситуацию как благоприятную, для решения военным путем вопроса Карабаха.
"Переговорный процесс был заведен в тупик противоречивыми заявлениями. В МГ ОБСЕ было сформировано недоверие к Армении, мнение, что за счет шустрости избегают предметного процесса переговоров. Дискредитировали армию уголовными делами, разделили общество на черных и белых и показали, что с точки зрения управления в Армении действует хаотичное, несистемное правительство, а во время войны подобный стиль руководства просто губителен для страны", - сказал он.
Роберт Кочарян подчеркнул, что эта власть испортила отношения с ОДКБ, Россией.
"И именно из-за этих ошибок мы оказались в изоляции, ни одна страна не осудила Азербайджан за начало войны, такое впечатление, что у нас вообще нет МИД, хотя у нас были и есть опытные дипломаты, но как структура, МИД просто не существовал. Было сделано все возможное, чтобы вовлечь в войну Турцию, тот тезис, который был озвучен министром обороны Армении – "новая война, новые территории" – не оставлял альтернативы для Азербайджана", - сказал Кочарян.