Արմեն Սարգսյանը նախագահ Սերջո Մատարելլայի հրավերով պետական այցով կմեկնի Իտալիա
Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջո Մատարելլայի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ հոկտեմբերի 5-ին պետական այցով կմեկնի Իտալիա: Հայաստանի Հանրապետության 30-ամյա պատմության ընթացքում սա Հայաստանի նախագահի առաջին պետական այցն է Իտալիա:
Իտալիայի Հանրապետության նախագահի նստավայրում` Քուիրինալե պալատում նախատեսված է նախագահներ Սարգսյանի և Մատարելլայի առանձնազրույցը, որին կհաջորդի պատվիրակությունների հանդիպումն ընդլայնված կազմով: Հայաստանի և Իտալիայի նախագահները հանդես կգան մամուլի համար հայտարարությամբ:
Այցի շրջանակում ծրագրված է նաև նախագահ Սարգսյանի հանդիպումն Իտալիայի նախարարների խորհրդի նախագահ Մարիո Դրագիի հետ: Հայաստանի նախագահը կհանդիպի նաև Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի, Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյի, Հռոմի քաղաքապետի հետ:
Հանդիպումների առանցքում կլինեն երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը և տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը, տարածաշրջանային խնդիրներին ու զարգացումներին վերաբերող, ինչպես նաև այլ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Այցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը կհյուրընկալվի նաև Հռոմի Լևոնյան վարժարանում, որտեղ հանդիպում կունենա հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Կրթական և մշակութային ոլորտներում փոխգործակցության խորացման հարցերը նույնպես նախագահ Սարգսյանի պետական այցի օրակարգում են: Հռոմի Լա Սապիենցա համալսարանում նախագահ Սարգսյանը ներկա կգտնվի հայագիտություն ամբիոնի վերաբացման արարողությունը, ինչպես նաև դասախոսությամբ հանդես կգա Բոլոնիայի համալսարանում:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Իտալիա պետական այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության նախագահների հովանու ներքո, Իտալիայի նախագահի նստավայրում՝ Քուիրինալե պալատում, կբացվի մեծանուն հայ նկարիչներ Հովհաննես Այվազովսկու, Գևորգ Բաշինջաղյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Վարդգես Սուրենյանցի, Հակոբ Կոջոյանի աշխատանքների ցուցադրությունը:

Армен Саркисян отправится с государственным визитом в Италию
По приглашению Президента Итальянской Республики Серджо Маттареллы президент Республики Армения Армен Саркисян с супругой Нунэ Саркисян 5 октября с государственным визитом отправится в Италию. Это первый за 30-летнюю историю Республики Армения государственный визит президента Армении в Италию.
В резиденции президента Итальянской Республики – Квиринальском дворце намечена отдельная беседа президентов Саркисяна и Маттареллы, за которой последует встреча делегаций в расширенном составе. Президенты Армении и Италии выступят с заявлениями для прессы.
В рамках визита планируется также встреча президента Саркисяна с председателем Совета министров Италии Марио Драги. Президент Армении встретится также с председателем Сената Италии Марией Элизабетой Казелатти, председателем Палаты Депутатов Роберто Фико, Мэром Рима.
Стержнем обсуждений будут темы углубления двусторонних отношений и расширения взаимовыгодного сотрудничества в различных отраслях, региональные процессы и проблемы, а также вопросы, представляющие двусторонний интерес.
В ходе визита президент Саркисян побывает также в римской Гимназии Левонян, где встретится с представителями армянской общины.
Вопросы взаимодействия в образовательной и культурной областях также находятся в повестке государственного визита президента Саркисяна. В Римском университете Ла Сапиенца президент Саркисян будет присутствовать на церемонии возобновления работы арменоведческой кафедры, а также выступит с лекцией в Болонском университете.
В рамках государственного визита президента Армена Саркисяна в Италию под эгидой президентов Республики Армения и Итальянской Республики в резиденции президента Италии – Квиринальском дворце откроется выставка работ выдающихся армянских художников Ованнеса Айвазовского, Геворга Башинджагяна, Мартироса Сарьяна, Вардгеса Суренянца, Акопа Коджояна.