Իտալիայի նախագահի նստավայրում՝ Քուիրինալե պալատում, բացվել է հայկական արվեստի բացառիկ նմուշների ցուցադրություն
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Իտալիա պետական այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության նախագահների հովանու ներքո, Իտալիայի նախագահի նստավայրում՝ Քուիրինալե պալատում, այսօր բացվել է հայտնի հայ նկարիչներ Հովհաննես Այվազովսկու, Գևորգ Բաշինջաղյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Վարդգես Սուրենյանցի, Հակոբ Կոջոյանի աշխատանքների ցուցադրությունը:
Նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Սերջո Մատարելլան դիտել են ցուցադրությունը:
Նմանատիպ՝ արդեն իտալական ցուցահանդես 2020 թվականի սեպտեմբերին կազմակերպվել էր Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում, որտեղ ցուցադրվել էին 18-րդ դարի իտալացի մեծանուն նկարիչներ Ջովանի Անտոնիո Կանալի (Կանալետո), Բերնարդո Բելոտոյի, Ֆրանչեսկո Գվարդիի և Միկելե Մարիեսկու կտավները, որոնցում նկարիչները յուրահատուկ մեկնաբանությամբ պատկերել են Վենետիկի Սուրբ Մարկոսի հրապարակը:
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի խոսքով՝ նման ցուցահանդեսները Հայաստանի և Իտալիայի ժողովուրդների միջև թե՛ պատմական, թե՛ ներկայիս խորը, սերտ բարեկամական ու ջերմ հարաբերությունների ևս մեկ վկայություն են: «Արվեստը միավորում է ժողովուրդներին, ինչն առավել քան ակնհայտ է բարեկամության հինավուրց արմատներ ունեցող հայ և իտալացի ժողովուրդների պարագայում: Եվ սա հենց այն է, ինչը կոչվում է քաղաքակրթությունների երկխոսություն, մշակույթների երկխոսություն, ժողովուրդների ներաշխարհի և տաղանդի երկխոսություն»:
Հայաստանի նախագահը նշել է, որ Քուիրինալե պալատում ներկայացված գործերը հայ մշակութային հարուստ ժառանգության մի մասն են, որի հանդեպ մենք մեծագույն հարգանք ունենք և որն ի սրտե կիսում ենք նաև մեր բարեկամների հետ: Նրա խոսքով՝ հայ նկարիչների այս տաղանդավոր աստղաբույլը՝ Հովհաննես Այվազովսկի, Գևորգ Բաշինջաղյան, Մարտիրոս Սարյան, Վարդգես Սուրենյանց, Հակոբ Կոջոյան, ոչ միայն մեր ազգային, այլև համաշխարհային արվեստի ժառանգության անբաժանելի մասն է: Այս նկարիչներից ոմանք ժամանակին բավականին առնչություններ են ունեցել Իտալիայի և իտալական մշակույթի հետ: Նախագահի խոսքով՝ իտալական հողում արդեն իսկ հայկական մշակութային ու հոգևոր արժեքների մի հսկա գանձարան կա՝ ի դեմս Սուրբ Ղազարի Մխիթարյան միաբանության ժառանգության:

В резиденции президента Италии открылась выставка уникальных образцов армянского искусства
В рамках государственного визита президента Республики Армения Армена Саркисяна в Италию под эгидой президентов Республики Армения и Итальянской Республики в резиденции президента Италии, Квиринальском дворце, открылась выставка работ известных армянских художников Ованнеса Айвазовского, Геворга Башинджагяна, Мартироса Сарьяна, Вардгеса Суренянца, Акопа Коджояна.
Президенты Армен Саркисян и Серджо Маттарелла осмотрели выставку.
Такая же выставка, но уже представляющая итальянское искусство, прошла в сентябре 2020 года в резиденции президента Республики Армения, где были представлены работы выдающихся художников 18-го века Джованни Антонио Канали (Каналетто), Бернардо Белотто, Франческо Гварди и Микеле Мариеску, на холстах которых была изображена венецианская площадь Святого Марка.
По словам президента Республики Армена Саркисяна, такие выставки являются еще одним свидетельством глубокой как в историческом плане, так и в настоящее время, крепкой дружбы и тёплых отношений между народами Армении и Италии. "Искусство объединяет народы, что более чем очевидно в случае имеющих древние корни дружбы армянского и итальянского народов. Это как раз и называется диалогом цивилизаций, диалогом культур, диалогом внутреннего мира и таланта народов".
Президент Армении отметил, что представленные в Квиринальском дворце произведения являются частью богатого армянского культурного наследия, к которому мы относимся с величайшим уважением и которым от всего сердца делимся также с нашими друзьями. По его словам, это талантливое созвездие армянских художников: Ованнес Айвазовский, Геворг Башинджагян, Мартирос Сарьян, Вардгес Суренянц, Акоп Коджоян – составляют неотъемлемую часть не только нашего национального, но и всемирного наследия. Некоторые из этих художников в свое время имели довольно тесные контакты с Италией и итальянской культурой. По словам президента, на итальянской земле уже есть громадная сокровищница армянских культурных и духовных ценностей в лице наследия Конгрегации Мхитаристов на острове Святого Лазаря.