Արմեն Սարգսյանի՝ Հռոմի Լա Սապիենցա համալսարան այցի ընթացքում հայտարարվել է հայագիտություն դասընթացի մեկնարկի մասին
Պետական այցով Իտալիայում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Հռոմի Լա Սապիենցա համալսարան:
Իտալիայում առաջատարներից համարվող և 700 տարվա պատմություն ունեցող Լա Սապիենցան նաև Եվրոպայի հնագույն և խոշորագույն համալսարաններից մեկն է: Միջազգային վարկանիշային աղյուսակներում այն լավագույն կրթական հաստատությունների շարքում է հատկապես հնագիտության, դասական և հնագույն պատմության, արվեստի և հումանիտար գիտությունների, ինչպես նաև ֆիզիկամաթեմատիկական և աէրոտիեզերական ինժեներիայի մասնագիտացումներով:
Հայաստանի նախագահի այցի ընթացքում փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Լա Սապիենցա համալսարանի միջև, ինչպես նաև պաշտոնապես հայտարարվել է համալսարանում հայագիտություն դասերի մեկնարկի մասին: Փաստաթուղթը ստորագրել են Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը և Լա Սապիենցա համալսարանի ռեկտոր Անտոնելլա Պոլիմենին։
«Այն ամենը, ինչ այսօր տեղի է ունենում, մեծ իրադարձություն է։ Հպարտ եմ ասել, որ Հայաստանն աշխարհի հնագույն և յուրահատուկ երկրներից է, որը հազարավոր տարիների իր գոյության ընթացքում մեծ գիտելիք է կուտակել, և մեր պարտքն է այդ գիտելիքը կիսել ուրիշների հետ։
Կյանքում մենք կիսում ենք գիտելիքը, հույզերը, սերը։ Առանց դրա մենք չենք կարող մարդ լինել, -ասել է նախագահ Սարգսյանը։ -Ուրախ եմ, որ այսօր ներկա եմ այստեղ, ոչ թե որպես նախագահ, այլ պարզապես որպես հայ մարդ, որպես մեկը, ով կարևորում է գիտելիքը, կրթությունն ու գիտությունը, կարևորում է, որ Հռոմի սրտում՝ այս համալսարանում, լինելու են հայագիտության դասեր։ Գուցե սկզբում դասավանդվի միայն հայոց լեզու, հետո շրջանակը կարող է ավելի ընդլայնվել: Սա կդառնա շատ կարևոր կապ, որը կկամրջի ոչ միայն ներկայիս Հռոմն ու Երևանը, այլև կլինի կամուրջ պատմության մեջ, երբ հազարավոր տարիներ առաջ մեր երկու ժողովուրդներն արդեն փոխառնչություններ ունեին։ Հուսով եմ, որ այս փոքր մեկնարկը մեծ նախաձեռնության սկիզբ կդառնա։ Եվ ես կարող եմ հավաստիացնել, որ կլինեմ նրանցից մեկը, ով լիարժեք կերպով կաջակցի այս մեկնարկին»:
Նախագահ Սարգսյանը համալսարանի ռեկտոր Անտոնելլա Պոլիմենիի հետ քննարկել է հայագիտության դասընթացի ընդլայնմանն ու շարունակականության ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
Լա Սապիենցա համալսարանում 2000-ականների սկզբից գործել է հայագիտական ամբիոն: Հայագիտությունն Իտալիայում խոր արմատներ ունի, Իտալիայի 6 համալսարաններում տարիներ շարունակ գործել են, որոշներում այսօր էլ գործում են հայագիտական ամբիոններ: Լա Սապիենցա համալսարանի հայոց լեզվի և մշակույթի ամբիոնը վերջին տասը տարիներին չի գործել ֆինանսավորման բացակայության պատճառով: Վերջին մեկ տարում հատկապես Իտալիայում Հայաստանի դեսպանությունը մեծ աշխատանք է կատարել հայագիտության
ամբիոնի վերաբացման ուղղությամբ, և կողմերի ջանքերի շնորհիվ, համալսարանի՝ բարձր վարկանիշ ունեցող Classics and Ancient History դեպարտամենտում կսկսվի հայագիտության դասավանդումը:

В ходе визита президента Армении в римский университет Ла Сапиенца объявлено о старте курса арменоведения
Находящийся в Италии с государственным визитом президент Республики Армения Армен Саркисян посетил римский университет Ла Сапиенца.
Считающийся в Италии одним из ведущих университетов и имеющий 700-летнюю историю Ла Сапиенца также является одним из древнейших и крупнейших учебных заведений Европы. В международных рейтинговых таблицах он числится в ряду лучших, особенно, по археологии, классической и древнейшей истории, искусству и гуманитарным наукам, а также по физико-математическим специальностям и аэрокосмической инженерии.
В ходе визита президента Армении подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством образования, науки, культуры и спорта РА и университетом Ла Сапиенца, а также официально объявлено о старте в университете курса арменоведения. Документ подписали Посол Армении в Италии Цовинар Амбарцумян и Ректор университета Ла Сапиенца Антонелла Полимени.
"Все то, что сегодня происходит, - большое событие. Я с гордостью говорю, что Армения одна из самых древних и своеобразных стран мира, которая за тысячелетия своего существования накопила большие знания, и наш долг делиться этими знаниями с другими.
В жизни мы делимся знаниями, переживаниями, любовью. Без этого мы не можем быть людьми, - сказал президент Саркисян. – Я рад сегодня присутствовать здесь, не как президент, а просто как армянин, как человек, для которого важны знания, образование и наука, важно, что в сердце Рима, в этом университете, будут проходить уроки арменоведения. Возможно, сначала будет преподаваться только армянский язык, затем круг может расшириться. Это станет очень важной связью, которая будет мостом не только между современными Римом и Ереваном, а мостом в истории, когда многие тысячи лет назад между двумя нашими народами уже существовало общение. Я надеюсь, что этот маленький старт станет началом большой инициативы. И я могу заверить, что буду одним из тех, кто полноценным образом поможет этому старту".
Президент Саркисян обсудил с Ректором университета Антонеллой Полимени вопросы, касающиеся расширения курса арменоведения и обеспечения его непрерывности.
В университете Ла Сапиенца с 2000-ых годов действовала кафедра арменоведения. Арменоведение имеет в Италии глубокие корни: в шести университетах Италии многие годы действовали, а в некоторых – действуют и по сей день, кафедры арменоведения. Кафедра армянского языка и культуры университета Ла Сапиенца в последние десять лет не действовала по причине отсутствия финансирования. За последний год, в особенности Посольством Армении в Италии, проведена большая работа в направлении восстановления кафедры арменоведения, и благодаря усилиям сторон, в университетском департаменте Классической и античной истории, имеющем высокий рейтинг, начнется преподавание арменоведения.