ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հոկտեմբերի 8-ին ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Դեսպանը շնորհավորել է Ռուբեն Ռուբինյանին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և վստահեցրել, որ կշարունակի ջանքեր գործադրել երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները կարևորել են հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը, խոսել միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության խորացումից: Այս համատեքստում Ռուբեն Ռուբինյանը դրական է համարել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի՝ օրերս ՌԴ կատարած այցի ընթացքում միջխորհրդարանական պատվիրակությունների համակարգված աշխատանքի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը:
Կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կապերի դինամիկ զարգացումը բոլոր ոլորտներում և վստահություն հայտնել, որ երկու կողմերն էլ հետաքրքրված են համագործակցության ընդլայնմամբ և սերտացմամբ: Դրա վառ վկայությունն է նաև այն, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը խորհրդարանի ղեկավարի պաշտոնում առաջին անգամ այցելել է հենց Ռուսաստանի Դաշնություն:
Մտքեր են փոխանակվել տնտեսության, ատոմային էներգետիկայի ոլորտներում փոխշահավետ կապերի զարգացմանն առնչվող հարցերի շուրջ:

Вице-спикер НC Армении принял посла РФ в РА Копыркина
8 октября вице-спикер НС Р.Рубинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Армении С.Копыркина.
Посол, поздравив Р.Рубиняна с избранием вице-спикером НС, заверил, что и впредь будет прилагать усилия для расширения союзнических отношений между двумя странами.
Собеседники особо отметили развитие армяно-российских дружественных связей, коснулись углубления взаимодействия на межпарламентских площадках. В этом контексте Р.Рубинян положительно оценил договоренность о согласованной работе межпарламентских делегаций в ходе недавнего визита Председателя НС А.Симоняна в РФ.
Стороны подчеркнули динамичное развитие отношений между Арменией и Россией во всех сферах и выразили уверенность, что обе страны заинтересованы в расширении и укреплении сотрудничества. Ярким свидетельством тому является то, что Председатель НС А.Симонян впервые в качестве спикера парламента посетил именно Российскую Федерацию.
Состоялся обмен мнениями по вопросам развития взаимовыгодных связей в сферах экономики и атомной энергетики.