Դատարանի որոշմամբ Հրանտ Դինքի ընտանիքը կստանա 1.5մլն լիրա փոխհատուցում
Թուրքիայի Պետական խորհուրդը (Danıştay-բարձրագույն վարչական դատարան) հաստատել է «Ակոսի» նախկին խմբագիր Հրանտ Դինքի կնոջ՝ Ռաքել Դինքի, նրանց զավակների՝ Սերա, Դելալ և Արատ Դինքերի 1.5 միլիոն լիրա (շուրջ 168.000 դոլար) փոխհատուցման պահանջը բավարարող Ստամբուլի 6-րդ վարչական դատարանի որոշումը։ Այս մասին գրում է Ermenihaber-ը։
Պետական խորհուրդն այդպիսով չի բավարարել Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) բողոքը և ընդունել է Դինքի ընտանիքի այն պնդումը, որ ՆԳՆ-ն ծանր ծառայողական թերացում և օբյեկտիվ պատասխանատվություն է ունեցել ընտանիքի հայր, պոլսահայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության գործում։
Հիշեցնենք, որ Դինքի ընտանիքը Թուրքիայի ՆԳՆ-ի դեմ հայց էր ներկայացրել Ստամբուլի 6-րդ վարչական դատարան։ Նրանք պնդել էին, որ նախարարությունը ծառայողական թերացում է ունեցել Հրանտ Դինքի սպանության գործում։ Դինքի ընտանիքը պահանջել էր 1.5 միլիոն թուրքական լիրայի փոխհատուցում, որից 500 հազարը՝ նյութական, իսկ 1 միլիոնը բարոյական վնասի համար։ Դատարանը միաձայն բավարարել էր հայցը, սակայն  ՆԳՆ-ն բողոքարկել էր դատարանի վճիռը։

Решением суда семья Гранта Динка получит компенсацию
Государственный совет (Высший административный суд) Турции утвердил решение 6-го административного суда Стамбула, требующее предоставления компенсации в размере 1.5 млн лир (порядка 168.000 долларов) жене бывшего редактора газеты «Акос» Гранта Динка Ракель Динк и их детям Сере, Делалу и Арату Динк. Как передает Panorama.am, об этом пишет Ermenihaber.
Государственный совет, таким образом, отклонил жалобу министерства внутренних дел Турции и принял утверждение семьи Динк о том, МВД несло объективную ответственность в деле убийства отца семейства, армянского журналиста Стамбула Гранта Динка.
Напомним, что семья Динк подала иск против МВД Турции в 6-ом административном суде Стамбула. Члены семьи утверждают, что министерство не предприняло превентивных шагов для предотвращения убийства Гранта Динка. Семья потребовала компенсацию в размере 1.5 млн лир, из которых 500 тысяч – за материальный, а 1 миллион – за моральный ущерб.Суд единогласно удовлетворил иск, однако МВД обжаловало решение суда.