ՀՀ-ն բարձր է գնահատում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը Հնդկաստանի աջակցությունը. Միրզոյան
Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը, շարունակական աջակցությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակում:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Երևանում Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում:
«Հնդկաստանը, որպես աշխարհի ամենամեծ ժողովրդավարություն, խոշոր և արագ զարգացող տնտեսություն, ինչպես նաև խաղաղասեր քաղաքականություն վարող պետություն, կարող է իր ներդրումն ունենալ Հարավային Կովկասում կայունությանը, զարգացմանը և խաղաղությանը»,-ասաց Միրզոյանը:
Այս համատեքստում ԱԳ նախարարը մեկ անգամ ևս հիշեցրեց Հայաստանի դիրքորոշումն առ այն, որ  ուժի կիրառումը չի կարող հիմք հանդիսանալ հակամարտության լուծման համար, և ԼՂ-ի հիմնախնդիրը պետք է ստանա իր համապարփակ կարգավորումը՝ խաղաղ բանակցությունների միջոցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում՝ հայտնի սկզբունքների հիման վրա:
Միրզոյանը շեշտեց նաև, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի ԱԳՆ-ի այս տարվա մայիսին արված հայտարարությունն այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից:  Իր հերթին Հայաստանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը` Ջամմուի և Քաշմիրի հարցում Հնդկաստանին աջակցելու առումով:
«Մեր դիրքորոշումները համընկնում են նաև ահաբեկչության դեմ պայքարի, ծայրահեղականության և վարձկան ահաբեկիչների՝ հակամարտության գոտիներ տեղափոխման անթույլատրելիության և դատապարտելիության հարցում»,-ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Армения высоко ценит содействие Индии в урегулировании нагорно-карабахского конфликта: Мирзоян
Армения высоко ценит принципиальную позицию Индии, неизменное содействие вопросу мирного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Как передает "Арменпресс", об этом на совместной пресс-конференции после встречи с министром иностранных дел Индии в Ереване заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян.
"Индия как самая крупная демократия в мире, большая, быстрорастущая экономика, а также миролюбивое государство может способствовать стабильности, развитию и миру на Южном Кавказе", - сказал Арарат Мирзоян.
В этом контексте министр иностранных дел вновь напомнил о позиции Армении, касающейся того, что применение силы не может быть основой для разрешения конфликта, нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован путем мирных переговоров в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ, на основе известных принципов.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Армения высоко оценивает заявление МИД Индии, сделанное в мае этого года о необходимости вывода Вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Армении. В свою очередь, Армения подтверждает свою позицию по содействию Индии в вопросе Джамму и Кашмира.
"Наши позиции совпадают и по вопросу борьбы с терроризмом, экстремизмом, недопустимостью переброски наемных террористов в зоны конфликта", - сказал глава МИД РА.
Министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар находится в Армении 12-13 октября. Это первый визит министра иностранных дел Индии в Республику Армения.