Մեր մտքում ունենք Չաբահարի նավահանգիստը Սև ծովին կապելու կարևոր հանգույց դառնալու գաղափարը. Արմեն Գրիգորյան
Հայաստանի կառավարությունը ինտենսիվ աշխատում է Հայաստան-Իրան ճանապարհային կապի հետ կապված խնդիրները լուծելու ուղղությամբ:  Իրանական Tasnim գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Իսկապես որոշակի խնդիրներ են առաջացել Հայաստան-Իրան ճանապարհային կապի հետ կապված, բայց Հայաստանի կառավարությունն ինտենսիվ աշխատում է առաջին այլընտրանքային ճանապարհը պատրաստ ունենալ մինչև տարվա վերջ: Կարելի է ասել՝ սա ընդհանուր առմամբ կարճաժամկետ խնդիր է: Բայց մի ավելի կարևոր ծրագիր կա: Սեպտեմբերի վերջին Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է Հյուսիս-հարավի՝ Սիսիանից մինչև Իրանի սահման ճանապարհի ծրագիրը: Այս ծրագիրը 1 մլրդ դոլարից ավել արժե և ամբողջովին փոխելու է տարածաշրջանի ենթակառուցվածքները: Այս ծրագիրն իրականացնելուց մենք նաև մեր մտքում ունենք Չաբահարի նավահանգիստը Սև ծովին կապելու կարևոր ենթակառուցվածքային հանգույց դառնալու միտքը: Այս առումով կարող ենք ասել, որ ծրագիրը մեծ հնարավորություն է տալու, որպեսզի Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը մեծացնենք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե առայժմ հարյուրավոր միլիոնների դոլար է Հայաստանի և Իրանի առևտրային շրջանառությունը, ապա ՀՀ-ում կարծում են, որ այն շատ շուտով պետք է հատի միլիարդ դոլարի սահմանը: Գրիգորյանի գնահատմամբ՝ սա նաև հնարավորություն կտա ապագայում մի քանի միլիարդի հասցնել ապրանքաշրջանառությունը: Կարճ կարող ենք ասել, որ Հայաստանն ու Իրանն այժմ ունեն երկկողմ հարաբերությունների դրական օրակարգի լայն շրջանակ:

Potential Chabahar Port-Black Sea Link Through Armenia Expected to Increase Turnover with Iran to Billions of Dollars
The government of Armenia is working intensely to resolve the issues related to the Armenia-Iran road communication, Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan told Tasnim News Agency in an interview, informed ARMENPRESS.
Grigoryan said the Armenian government seeks to complete the alternative road by yearend.
"We can say that this is generally a short-term issue. But there is another, more important project. In late September the Armenian government approved the North-South’s Sisian-Iranian border road project. This project is worth more than 1 billion dollars and will entirely change the region’s infrastructures. By implementing this program we also have in mind the idea of becoming a key infrastructure hub linking the Chabahar Port with the Black Sea. From this perspective we can say that this project will give great opportunity to increase trade turnover between Armenia and Iran," Grigoryan said.
While currently the turnover between Armenia and Iran is in the hundreds of millions of dollars, Grigoryan says the figure should soon pass 1 billion dollars. Grigoryan noted that this will enable to increase the trade turnover to several billion dollars in the future. He said that Armenia and Iran have a broad circle of a positive agenda in bilateral relations.