Հարձակումներ են եղել նաև Արցախի Հարավ և մի շարք այլ քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ․ ՀՀ ՄԻՊ
«Երեկվա հարձակումը եղել է Արցախի Նորշեն համայնքի ուղղությամբ, որին ամենամոտն են գտնվում ադրբեջանական զինված ուժերի դիրքերը: Հարձակումներ են եղել նաև Արցախի Հարավ և մի շարք այլ քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ:
Ադրբեջանական զինված ծառայողները (Զինված ուժեր, Սահմանապահ ծառայություն, թե այլ զինվորականներ) նույն բնույթի հանցավոր ոտնձգություններ են կատարում նաև Հայաստանի սահմանային բնակավայրերի նկատմամբ:
Երկու դեպքում էլ մտադրված ոտնահարվում են խաղաղ բնակիչների կյանքի իրավունքն ու անվտանգությունը, խաթարված է մարդկանց բնականոն կյանքը, ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունը, ազատ տեղաշարժը ճանապարհներով և այլն: Ընդ որում, տեղի են ունենում ոչ միայն կրակոցներ, այլ նաև գողություններ, մարդկանց գույքի դիտավորյալ ոչնչացում, գյուղատնտեսական աշխատանքների խոչընդոտներ և այլն:
Թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի դեպքում զինծառայողներն անմիջականորեն պաշտպանում են մեր խաղաղ բնակիչների կյանքի իրավունքն ու անվտանգությունը, նրանց խաղաղ ապրելու, սեփականության, ընտանիքի եկամուտը վաստակելու և մյուս կենսական իրավունքները:
Երկու դեպքում էլ հանցավոր ոտնձգությունների, մարդկանց իրավունքների կոպիտ խախտումների հիմքը, սնուցման աղբյուրը մեկն է. ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության ու թշնամանքի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականությունը: Այս քաղաքականությունն ունի ինստիտուցիոնալ հիմքեր ու, իհարկե, նման պայմաններում նշված խախտումները չեն վերանալու, լիարժեք անվտանգություն չի ապահովվելու»:

Попираются права и безопасность жизни мирных жителей: Татоян о действиях ВС Азербайджана
Нападение азербайджанских Вооруженных сил, совершенное 14 октября было по направлению к  общине Норшен Арцаха, которая находится на близком расстоянии к позициям азербайджанских Вооруженных сил. Нападения были совершены и по направлению других населенных пунктов на юге Арцаха. Об этом, как передает "Арменпресс", на своей странице в Facebook написал Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
Он отметил, что Вооруженные силы Азербайджана (Вооруженные силы, Пограничная служба или другие силы) аналогичные преступные посягательства совершают и на приграничные населенные пункты Армении.
"В таких случаях умышленно нарушаются права на жизнь и безопасность гражданских лиц. Нарушается нормальная жизнь людей, возможность обеспечивать доход семьи, свободное передвижение по дорогам и др. Бывает не только стрельба, но и кражи, умышленное уничтожение имущества людей, препятствия для сельскохозяйственных работ и др. В Армении и в Арцахе военнослужащие напрямую защищают право на жизнь и безопасность наших мирных жителей, их право на мирную жизнь, собственность, семейный доход и другие жизненно важные права", - написал Арман Татоян.
Он подчеркнул, что все эти случаи подлежат уголовному преследованию. Это политика арменофобии и враждебности властей Азербайджана, этнические чистки и геноцид. По его словам, эта политика имеет институциональную основу и, конечно, в таких условиях указанные нарушения будут продолжаться, и безопасность не может быть обеспечена.