Ադրբեջանն ագրեսիվ գործողություններով նպատակ ունի ճնշման ու ահաբեկման միջոցով հասնել Արցախի հայաթափմանը. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հադես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է.
«Վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից կրկին փորձ է արվում արհեստականորեն լարել իրավիճակը տարածաշրջանում, ընդ որում դա տեղի է ունենում բարձր մակարդակի հանդիպումներին զուգահեռ։
Ադրբեջանն ագրեսիվ գործողություններով նպատակ ունի ճնշման ու ահաբեկման միջոցով հասնել Արցախի հայաթափմանը։ Այսպիսի քաղաքականությունը նաև հարված է Ռուսաստանին և ռուս խաղաղապահ առաքելությանը։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը Ադրբեջանի քաղաքականությունը որակում է որպես ահաբեկչություն և ապակառուցողական դիրքորոշման դրսևորում։
Կրկին անգամ ընդգծում ենք, որ նման քայլերով Արցախին չեն վախեցնելու։ Արցախահայությունը հաստատակամ է ապրել իր պատմական հայրենիքում, պաշտպանել իր ինքնիշխանությունն ու արժանապատվությունը»։

Своими агрессивными действиями Азербайджан добивается исхода армян из Арцаха: заявление МИД Республики Арцах
В последние дни азербайджанская сторона вновь  предпринимает попытки искусственно обострить ситуацию в регионе, причем  это происходит параллельно со  встречами на высоком уровне. Об этом говорится в заявлении МИД Республики Арцах.
"Своими агрессивными действиями  Азербайджан добивается исхода армян из Арцаха. Подобная политика является также  ударом по России и российской  миротворческой миссии.
Министерство иностранных дел Республики Арцах расценивает политику Азербайджана как терроризм и проявление деструктивизма.
Еще раз подчеркиваем, что подобными действиями Арцах не запугать. Армяне Арцаха полны решимости жить на своей исторической Родине, защищать свой суверенитет и достоинство", - отмечается в заявлении.