Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրավիճակը և պատվաստումային գործընթացը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կայացած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է հանրապետությունում կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրավիճակը և պատվաստումային գործընթացը:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ վերջին օրվա ընթացքում հանրապետությունում իրականացվել է 19 հազար 360 թեստավորում, որից հաստատվել է հիվանդացության 1863 դեպք: Նախարարի խոսքով՝ հոկտեմբերի 1-ից կիրառվող կանոնների արդյունքում քաղաքացիների թեստավորման տեմպերը կտրուկ աճել են, ինչի արդյունքում աճել է նաև դրական պատասխանների թիվը: Սա նրա խոսքով, նպաստում է նաև վարակի վաղ հայտնաբերմանն ու հետագա տարածման կանխարգելմանը: Նախարարի տեղեկացմամբ, հանրապետությունում կորոնավիրուսի բուժման նպատակով ծավալվել է 22 բժշկական կենտրոն, առաջիկա օրերին մահճակալների թիվը կավելացվի ևս 350-ով՝ հասնելով 2877-ի:
Երևանի, Սևանի և Հրազդանի մի քանի ԲԿ-ներում երկուշաբթի օրվանից կառանձնացվեն կորոնավիրուսի բուժման նոր բաժանմունքներ: Ներկայումս ԲԿ-ների ստացիոնար բաժանմունքներում զբաղված է 2019 մահճակալ, ևս 382 մահճակալ զբաղված է վերակենդանացման բաժանմունքներում: Նշվել է, որ ծանր վիճակում է գտնվում 930, ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ 222 մարդ, ևս 89 պացիենտ միացված է թոքերի օդափոխման սարքավորումներին:
Անդրադառնալով պատվաստումների գործընթացին՝ նախարարը նշել է, որ վերջին մեկ օրում պատվաստվել է 16 հազար 722 քաղաքացի, ընդհանուր պատվաստված քաղաքացիների թիվը հասել է 583 հազար 745-ի:
Ծավալվել է մտքերի փոխանակություն կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հակահամաճարակային կանոնները պահպանելու և պատվաստման գործընթացը խթանելու անելիքների շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել ԱՆ կողմից հաստատված՝ 2021թ. հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտած հրամանի արդյունքներին, համաձայն որի՝ տնտեսական գործունեություն իրականացնողները պետք է իրենց աշխատակիցներից պահանջեն պատվաստման սերտիֆիկատ կամ 14 օրը մեկ անգամ ՊՇՌ թեստավորման բացասական արդյունք:
Քննարկվել են կորոնավիրուսի տարածման դեմ իրականացվող միջոցառումների հետևողական իրականացմանն ու դրանց արդյունավետության ապահովմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Այդ համատեքստում կարևորվել է պատվաստման գործընթացի տեմպերի, ենթակառուցվածքային հզորությունների շարունակական ավելացումը, հատկապես փակ տարածքներում դիմակների կրման գործընթացի ուղղությամբ խիստ վերահսկողության ապահովումը:
Վարչապետը պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարել է ակտիվորեն շարունակել հակահամաճարակային կանոնների խախտումների դեմ պայքարը, նոր թափ հաղորդել պատվաստումների գործընթացի խթանմանը՝ համաճարակային իրավիճակը կառավարելի շրջանակում պահելու և հանրային առողջապահական պատասխանատվություն ապահովելու նպատակով: Այս համատեքստում կարևորվել է հանրային լայն իրազեկումը:

PM Pashinyan Chairs Discussion on Situation Caused by the Coronavirus and Vaccination Process
During the consultation chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the situation caused by the coronavirus pandemic in the country and the vaccination process were discussed.
The Minister of Health Anahit Avanesyan noted that during the last day 19,360 tests were carried out in the country, out of which 1863 cases of the disease were confirmed. According to the Minister, as a result of the rules applied from October 1, the rate of testing of the citizens has sharply increased, as a result of which the number of positive tests has also increased. According to her, this contributes to the early detection of the infection and the prevention of its further spread. According to the Minister, 22 medical centers have been set up in the country for the treatment of coronavirus, and the number of beds will be increased by 350 in the coming days, bringing the total number to 2877.
In several medical centers in Yerevan, Sevan and Hrazdan new departments will be appropriated for coronavirus treatment starting from Monday. Currently, there are 2019 beds in the inpatient departments of medical centers, and 382 beds in the intensive care units. It was noted that 930 people are in serious condition, 222 people are in critical condition, 89 patients are connected to lung ventilation equipment.
Referring to the inoculation process, the Minister noted that 16,722 citizens have been vaccinated in the last day, bringing the total number of vaccinated citizens to 583,745.
Exchange of views on the activities to maintain the anti-pandemic rules to prevent the spread of the coronavirus and to promote the vaccination process took place. Reference was made to the results of the decree approved by the Ministry of Health, which came into force on October 1, 2021, according to which economic operators must require their employees to have a vaccination certificate or a negative PCR test once every 14 days.
A number of issues related to the consistent implementation of measures against the spread of coronavirus and ensuring their effectiveness were discussed. In this context, the continuous increase of the pace of the vaccination process, the infrastructural capacities were highlighted, especially the ensuring of strict control over the process of wearing masks in closed areas.
The Prime Minister instructed the heads of the corresponding departments to continue actively fight against the violations of the anti-pandemic rules, to give a new impetus to the promotion of the vaccination process in order to keep the epidemic situation under control and to ensure public health responsibility. Wide public awareness was highlighted in this context.