Մոսկվան ամեն ջանք գործադրում է հրադադարի խախտում թույլ չտալու համար
Մոսկվան ամեն ջանք գործադրում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտում թույլ չտալու համար։ Այսօրվա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
«Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տիրող իրավիճակը, այդ թվում` վերջերս տեղի ունեցած միջադեպերը, քննարկվել են հոկտեմբերի 14-ին Մինսկում ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի շրջանակում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպման ընթացքում»,- նշել Է Զախարովան:
Նրա խոսքով` այդ հարցը քննարկվում է նաև ռուսական խաղաղապահ զորախմբի, Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի, գլխավոր շտաբների ղեկավարների կանոնավոր շփումների ժամանակ։

Moscow Is Making Every Effort to Prevent Violations of the Ceasefire Regime in Karabakh
Moscow is making every effort to prevent violations of the ceasefire regime in the zone of responsibility of the Russian peacekeeping contingent, the official representative of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation Maria Zakharova said at a weekly briefing.
"The situation in the zone of responsibility of the Russian peacekeeping contingent, including recent incidents, was discussed during the trilateral meeting of the foreign ministers of Russia, Azerbaijan and Armenia on October 14 in Minsk on the sidelines of the CIS Council of Foreign Ministers," Zakharova noted.
According to her, the situation in Karabakh is a subject of regular contacts at the level of the leadership of the Russian peacekeeping contingent, the General Staffs, the Armed Forces of Armenia and Azerbaijan.