Մոսկվան ամեն ջանք գործադրում է հրադադարի խախտում թույլ չտալու համար
Մոսկվան ամեն ջանք գործադրում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտում թույլ չտալու համար։ Այսօրվա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
«Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տիրող իրավիճակը, այդ թվում` վերջերս տեղի ունեցած միջադեպերը, քննարկվել են հոկտեմբերի 14-ին Մինսկում ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի շրջանակում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպման ընթացքում»,- նշել Է Զախարովան:
Նրա խոսքով` այդ հարցը քննարկվում է նաև ռուսական խաղաղապահ զորախմբի, Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի, գլխավոր շտաբների ղեկավարների կանոնավոր շփումների ժամանակ։

Москва делает все, чтобы не допустить нарушения режима прекращения огня в Карабахе
Москва прилагает все усилия для недопущения нарушения режима прекращения огня в зоне ответственности российского миротворческого контингента. Об этом заявила в ходе еженедельного брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает Sputnik Армения
"Ситуация в зоне ответственности российского миротворческого контингента, включая недавние инциденты, обсуждалась в ходе трехсторонней встречи министров иностранных дел России, Азербайджана и Армении 14 октября в Минске на полях СМИД СНГ",- отметила Захарова.
По ее словам, ситуация в Карабахе - предмет регулярных контактов на уровне руководств российского миротворческого контингента, Генштабов, ВС Армении и Азербайджана.