Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակը չի կարող կարգավորվել առանց Ռուսաստանի, քարտեզները գտնվում են ՌԴ Գլխավոր շտաբում. Պուտին
Ռուսաստանը կարող է առանցքային դեր խաղալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի խնդրի լուծման գործում, ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Այժմ ամենակարևորը սահմանին (Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև - խմբ.) իրավիճակի վերջնական կարգավորումն է: Եվ այստեղ, իհարկե, ոչինչ հնարավոր չէ անել առանց Ռուսաստանի մասնակցության», - ասել է Պուտինը Սոչիում «Վալդայ» ակումբի հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Այստեղ մեզ, թերևս, ոչ ոք պետք չէ, բացի երկու կողմերից և Ռուսաստանից։ Կան շատ պարզ և պրագմատիկ բաներ. այո՛, քանի որ քարտեզները գտնվում են ռուսական բանակի գլխավոր շտաբում, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպես էին անցնում միութենական հանրապետությունների սահմանները խորհրդային ժամանակաշրջանում: Ահա այդ փաստաթղթերի վրա հիմնվելով պետք է նստենք երկու կողմերի հետ, այնտեղ բաներ կան, որոնք նույնպես փոխզիջումներ են պահանջում՝ ինչ-որ տեղ ինչ-որ բան հարթեցնել, ինչ-որ տեղ ինչ-որ բան փոխանակել: Միայն այդպես, որպեսզի դա լինի ճանաչելի, ձեռնտու երկու կողմերին էլ», - նշել է նա։

Ситуацию на границе Армении и Азербайджана невозможно урегулировать без России, карты находятся в Генштабе РФ: Путин
Россия может сыграть ключевую роль в решении проблемы границы Армении и Азербайджана, заявил президент РФ Владимир Путин, передает Интерфакс.
"Самое главное сейчас - это окончательно урегулировать ситуацию на границе (Армении и Азербайджана - ИФ). И здесь, конечно, без участия России невозможно ничего сделать", - сказал Путин на заседании дискуссионного клуба "Валдай" в четверг в Сочи.
Он отметил при этом: "Здесь нам, пожалуй, никто и не нужен, кроме двух сторон и России. Есть очень простые и прагматичные вещи: да, карты потому что в Генштабе российской армии находятся, которые показывают, как проходили границы союзных республик в советский период".
"Вот основываясь на этих документах, нужно спокойненько сесть с обеих сторон, там есть вещи, которые требуют тоже взаимных компромиссов: где-то что-то выровнять, где-то что-то обменять", - сказал президент.