Պուտինը գնահատել է իրավիճակը Ղարաբաղում
Ռուսաստանն ամեն ինչ արել է Ղարաբաղում արյունահեղությունը դադարեցնելու համար, ռուս խաղաղապահներն իրենց պարտքն արժանապատվորեն են կատարում, այժմ ամենակարևորը սահմանին իրավիճակը վերջնականապես կարգավորելն է: Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի» -ն:
«Մենք արել ենք մեզանից կախված ամեն ինչ արյունահեղությունը կանգնեցնելու համար, բայց ոչ միայն: Մեր խաղաղապահներն արժանապատվորեն կատարում են իրենց պարտականությունները, ավելի քան 50 հազար փախստականներ ​​արդեն վերադարձել են իրենց տները», - ասել է Պուտինը Վալդայի ֆորումի ժամանակ:
Նա հավելել է, որ ընդհանուր առմամբ հաջողվում է պահպանել իրավիճակը հակամարտության գոտում, այժմ այնտեղ խոշոր ռազմական գործողություններ տեղի չեն ունենում:
«Այո, ցավոք, լինում են միջադեպեր, այո, ցավոք, երբեմն նույնիսկ մարդիկ են մահանում, սակայն  դժվար է պատկերացնել ամբողջովին իդեալական պատկեր այսքան տարվա դիմակայությունից հետո », - ասել է ՌԴ նախագահը:

Путин оценил ситуацию в Карабахе
Россия сделала все возможное, чтобы прекратить кровопролитие в Карабахе, российские миротворцы достойно исполняют свой долг, сейчас самое главное - окончательно урегулировать ситуацию на границе, без участия российской стороны это сделать нельзя, заявил президент РФ Владимир Путин, передает РИА Новости
"Мы сделали все, что от нас зависит, чтобы кровопролитие было прекращено, но не только. Наши миротворцы достойно исполняют свой долг, уже свыше 50 тысяч беженцев вернулось к своим родным местам", - сказал Путин в ходе Валдайского форума.
Он добавил, что в целом удается сохранить ситуацию в зоне конфликта, там сейчас нет никаких крупных боевых действий.
''Да, к сожалению, случаются инциденты, да, к сожалению, даже люди иногда гибнут, но, наверное, трудно себе представить совсем идеалистическую картину после стольких лет противостояния", - сказал президент.