ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը քննարկել են Ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում ձեռնարկվելիք քայլերը
Հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել հայ-ամերիկյան երկխոսության զարգացման դինամիկայի կապակցությամբ՝ հատկապես կարևորելով ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերում համագործակցությունը: Արարատ Միրզոյանն ու Քերըն Դոնֆրիդը քննարկել են տարբեր հարթակների, այդ թվում՝ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության (USASD) շրջանակներում ձեռնարկվելիք քայլերը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին: Երկուստեք կարևորվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում:
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին՝ նախարար Միրզոյանն առաջնահերթ ընդգծել է հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական պատանդների հայրենադարձման հարցը, որոնք ապօրինաբար պահվում են Ադրբեջանում:

Глава МИД Армении провел телефонный разговор с помощником госсекретаря США
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 21 октября провел телефонный разговор с помощником госсекретаря Соединенных Штатов Америки по вопросам Европы и Евразии Карэн Донфрид.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу МИД Армении, собеседники выразили удовлетворение динамикой развития армяно-американского диалога, особо подчеркнув сотрудничество в вопросах демократии, верховенства закона, защиты прав человека, борьбы с коррупцией. Арарат Мирзоян и Карэн Донфрид обсудили шаги, предпринимаемые в рамках различных платформ, в том числе Стратегического диалога Армения-США (USASD).
Стороны также затронули вопросы региональной безопасности. Двусторонне была подчеркнута важность мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Коснувшись гуманитарных проблем, возникших вследствие 44-дневной войны, министр Мирзоян прежде всего подчеркнул необходимость репатриации незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц.