ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը քննարկել են Ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում ձեռնարկվելիք քայլերը
Հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել հայ-ամերիկյան երկխոսության զարգացման դինամիկայի կապակցությամբ՝ հատկապես կարևորելով ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերում համագործակցությունը: Արարատ Միրզոյանն ու Քերըն Դոնֆրիդը քննարկել են տարբեր հարթակների, այդ թվում՝ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության (USASD) շրջանակներում ձեռնարկվելիք քայլերը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին: Երկուստեք կարևորվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում:
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին՝ նախարար Միրզոյանն առաջնահերթ ընդգծել է հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական պատանդների հայրենադարձման հարցը, որոնք ապօրինաբար պահվում են Ադրբեջանում:

Armenian FM, US Assistant Secretary of State Discuss Steps To Be Taken Within Strategic Dialogue
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried on October 21.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the interlocutors expressed satisfaction with the dynamics of the development of the Armenian-American dialogue, especially emphasizing cooperation in the areas of democracy, rule of law, protection of human rights, and the fight against corruption. Ararat Mirzoyan and Karen Donfried discussed the steps to be taken within the framework of various platforms, including the Armenia-US Strategic Dialogue (USASD).
The parties also touched upon regional security issues. The sides highlighted the settlement of Nagorno Karabakh conflict within OSCE Minsk Group Co-chairs’ mandate.
Touching upon the humanitarian issues created by the 44-day war, Minister Mirzoyan first of all emphasized the issue of repatriation of Armenian prisoners of war and civilian hostages illegally detained in Azerbaijan.