Փաշինյանը մասնակցել է «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովին»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Դիլիջանում մասնակցել է «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովի» բացմանը: Միջոցառումն անցկացվում է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, գլխավոր գործընկերներն են «The Monthly Barometer» վերլուծական հանդեսը և ՀՀ կենտրոնական բանկը: Այս տարի այն կրում է «Գլոբալ փոփոխությունները նոր քվանտային աշխարհում» խորագիրը:
Ողջունում եմ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովի» անցկացումը Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Դիլիջանում և ողջունում եմ նաև այն, որ, չնայած համաճարակային իրավիճակին, որոշում է կայացվել, այնուամենայնիվ, անցկացնել։ Դուք գիտեք, որ նախորդ տարի տեղի չունեցավ այս միջոցառումը, և շատ կարևոր է, որ, այնուամենայնիվ, նման հանդիպումները, քննարկումները տեղի ունենան, մտքերի փոխանակում և մտքի նոր գեներացիա տեղի ունենա՝ մանավանդ այս բարդ և կարևոր ժամանակաշրջանում։
Կարծում եմ՝ ժամանակակից աշխարհը ոչ ժամանակակից աշխարհից տարբերվում է նրանով, որ ժամանակակից աշխարհը մոդելների և մոդելավորման աշխարհ է, որտեղ ամեն ինչը կամ գրեթե ամեն ինչը մոդելավորված է և աշխատում է այդ տրամաբանությամբ։ Երբ մենք մոդելավորում ենք աշխարհը, սկսում ենք ավելի լավ ճանաչել աշխարհը և սկսում ենք մեծ մասնակցություն ունենալ պրոցեսների կառավարմանը և ավելի կանխատեսելի դարձնել պրոցեսները մեզ համար։
Եթե անդրադառնանք աշխարհաքաղաքականությանը, պիտի արձանագրենք, որ աշխարհաքաղաքականությունն ինքն էլ որոշակի մոդելավորման կարող է տրվել, որովհետև այն շատ նման է մակընթացությունների և տեղատվությունների, որոնք անընդհատ և պարբերաբար տեղի են ունենում։ Չմոդելավորված աշխարհում մարդիկ չէին հասկանում՝ ինչը ինչի համար և ինչ պատճառով է տեղի ունենում, իսկ մոդելավորված աշխարհում այդ ամենն արդեն դառնում է կանխատեսելի։
Այդ առումով կարծում եմ, որ այսօր թերևս ամենահրատապ հարցը, որ պիտի քննարկվի «Մտքերի գագաթնաժողովի» ընթացքում, հենց աշխարհաքաղաքականության մոդելավորումն է՝ ինչպես և ինչու են գործընթացները տեղի ունենում։ Շատ կարևոր է, որ միտքն այս ուղղությամբ գեներացվի, հարցեր ձևակերպի և պատասխաններ տա։ Հատկապես առաջիկա և ընթացիկ ժամանակաշրջանում կան հարցեր, որոնք առանցքային նշանակություն ունեն մեր երկրի անցյալի, ներկայի և ապագայի համար, և որոնց պատասխանը շատ կարևոր է հենց առանձնահատուկ ապագայի տեսանկյունից։ Այդ ապագան կառավարելի և տեսանելի կլինի այնքանով, որքանով մենք կկարողանանք մոդելավորել այն աշխարհաքաղաքականությունը, որ տեղի է ունենում մեր տարածաշրջանում՝ ավելի նեղ, ավելի լայն և ընդհանրապես գլոբալ առումով։
Պատահական չէ, որ ես հենց մակընթացությունների և տեղատվությունների հետ զուգահեռ անցկացրի։ Հենց այն ժամանակ, երբ մարդկությունը չգիտեր, թե ինչ է տեղի ունենում և ինչու, այդ ամենն ընկալվում էր որպես աղետ։ Իսկ երբ կա հստակ մոդելավորում, թե ինչը և ինչի համար է տեղի ունենում, այնուամենայնիվ, այդ պրոցեսները որոշակիորեն հայտնվում են կառավարելիության տիրույթում։
Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ, պարոն նախագահ, այս կարևոր նախաձեռնությունը, որն արդեն պարբերական է։ Հույս ունեմ, որ հաջորդ տարի մենք կկարողանանք այս կարևոր իրադարձությունը կազմակերպել և մասնակցել առանց դիմակների։ Հույս ունեմ, որ այս հանդիպումը, այս իրադարձությունը մեզ համար կդառնա նաև մեր տնտեսության, քաղաքականության, աշխարհաքաղաքականության մոդելավորման որոշակի հարթակ, որպեսզի մեզ հետ և մեր շուրջ տեղի ունեցող գործընթացները մեզ համար ավելի հասկանալի, և հետևաբար, ավելի կառավարելի լինեն։ Հաջողություն եմ մաղթում «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովի» աշխատանքներին և արդյունավետ ընթացք եմ ցանկանում։
«Մտքերի հայկական գագաթնաժողովի» այս տարվա քննարկումները վերաբերելու են աշխարհում և հարավկովկասյան տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին և արհեստական բանականության զարգացմանը: Մասնակիցների շարքում են երկրների նախկին ղեկավարներ, միջազգային հեղինակավոր փորձագիտական և վերլուծական կենտրոնների, կազմակերպությունների, տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարներ, հեղինակավոր համալսարանների պրոֆեսորներ, այդ թվում՝ Արգենտինայի նախկին նախագահ Մաուրիսիո Մակրին, Շվեյցարիայի նախկին նախագահ Միշլին Կալմի Ռեյը, Ռուսաստանի «Սկոլկովո» հիմնադրամի նախագահ, Շախմատի համաշխարհային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) նախագահ Արկադի Դվորկովիչը, ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը, ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) ներդրումների և ձեռնարկատիրության բաժնի տնօրեն Ջեյմս Ժանը, Yandex-ի փոխտնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը, լեգենդար մարզիկ Ռոջեր Գրեյսին և այլք:

Today, Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the opening of the "Armenian Summit of Minds" in Dilijan. The event is held under the auspices of President of Armenia Armen Sarkissian, the main partners are "The Monthly Barometer" analytical newsletter and the Central Bank of Armenia. This year it is entitled "Global transformations in the new quantum world".
Prime Minister Pashinyan delivered remarks, where he particularly said,
"Honorable President of the Republic of Armenia,
Distinguished members of the Government,
I salute the holding of the "Armenian Summit of Minds" in the Republic of Armenia, in Dilijan, and I also salute the fact that, despite the epidemic situation, a decision has been made to hold it. You know that this event did not take place last year, but it is very important that such meetings and discussions take place, exchange of ideas take place, generation of new ideas take place, especially in this difficult and important period.
I think the modern world differs from the non-modern world in that the modern world is a world of models and modelling, where everything or almost everything is modeled, works in that logic. When we model the world, we begin to recognize the world better, we begin to have greater participation in process management, making processes more predictable for us.
If we refer to geopolitics, we must state that geopolitics itself can be subjected to a certain modeling, because it is very similar to tides, which occur constantly and regularly. In the non-modelled world, people did not understand what was happening and for what reason, and in the modelled world all that is already becoming predictable.
In that sense, I think that today the most urgent issue that should be discussed during the "Summit of Minds" is the modeling of geopolitics, to understand how and why the processes take place. It is very important to generate mind in this direction, formulate questions and give answers. Especially in the forthcoming and the current period, there are questions that are of key importance for the past, present and future of our country, the answers to which are very important from the point of view of the future. That future will be manageable and visible to the extent that we will be able to model the geopolitics that is taking place in our region, in a narrower, broader, and generally global sense.
It is not accidental that I drew parallels with the tides. At a time when mankind did not know what was happening and why, it was perceived as a catastrophe. And when there is a clear modeling of what is happening for what, nevertheless, those processes appear in the domain of some controllability.
Once again, Mr. President, I welcome this important initiative, which has become regular. I hope that next year we will be able to organize this important event and participate without face masks. I hope that this meeting, this event will become for us a platform for modeling our economy, politics, geopolitics, so that the processes taking place around us are more understandable for us, and consequently, more manageable.
I wish success and effective process to the works of the "Armenian Summit of Minds".
This year's discussions at the Armenian Summit of Minds will focus on geopolitical changes in the world, in the South Caucasus region and the development of artificial intelligence. Among the participants are former Heads of State, heads of reputable international expert-analytical centers, organizations, tech companies, professors of prestigious universities, including Former Argentine President Mauricio Macri, Former Swiss President Micheline Calmy-Rey, President of the Skolkovo Foundation of Russia and the President of the World Chess Federation (FIDE) Arkady Dvorkovich, First Deputy Chairman of the State Duma Committee for CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots Konstantin Zatulin, Director of Division on Investment and Enterprise, United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) James Zhan, Deputy Director of Yandex Tigran Khudaverdyan, legendary athlete Roger Grace and others.