Արցախում հայկական հուշարձանների մասին միջազգային գիտաժողով կանցկացվի
2022-ի մարտին Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում կայանալու է միջազգային գիտաժողով, որի ընթացքում քննարկվելու են Ադրբեջանի կողմից հայկական հուշարձանների աղվանացման փորձերը, հերքվելու են ադրբեջանական թեզերը։ Այս մասին Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Արցախի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը, հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան
«Ես շատ ուրախ եմ, որ գոնե ակադեմիական շրջանակներում ադրբեջանիցների՝ մեր հուշարձաններն աղվանական համարելու հոխորտանքները չեն լեգիտիմացվում։ Այս գիտաժողովը ևս մի հաղորդագրություն կլինի աշխարհին, որ չի կարելի նենգափոխել այն, ինչի ծագումը հայտնի է», - ասել է նախարարը։
Արցախի ԿԳՄՍ նախարարի համոզմամբ՝ այս գիտաժողովը մեկընդմիշտ վերջ կդնի հակառակորդ պետության՝ ամեն հայկական հուշարձանն աղվանացնելու թեզերին։
«Մենք մեր կողմից գոնե Սամվել Կարապետյանի (հայտնի հուշարձանագետ, մահացել է 2020-ին, ծավալուն աշխատություններ ունի հայկական հուշարձանների և դրանց ոչնչացման վերաբերյալ - խմբ․) թողածը պետք է տարածենք և հանրահռչակենք և այդպես հակադարձենք Ադրբեջանին։ Գուցե հետպատերազմական շոկն է, որ մեր պատմաբանները արագ չեն լծվել այդ հակադարձման գործին։ Բայց մենք մեր գործն անում ենք», - ասել է նախարարը։
Գիտաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն սկսված են։ Ղարախանյանի խոսքով՝ հրավիրվելու են մասնագետներ աշխարհի տարբեր երկրներից։
Տիկին նախարարը նշել է նաև, որ սպասվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի այցը Լեռնային Ղարաբաղ՝ թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական վերահսկղության տարածքներ։ Այցը ծրագրված էր դեռևս 2020-ի նոյեմբերի 21-ին, սակայն հետաձգվել է։ Հայկական իշխանությունները Արցախի ԿԳՄՍ-ին փոխանցել են տեղեկությունը, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հաստատել է ԼՂ այցելելու իր մտադրությունը։

В Степанакерте пройдет международная конференция на тему албанизации армянских памятников
В марте 2022 года в Степанакерте состоится международная конференция на тему "албанизации" армянских памятников в Карабахе. Об этом заявила министр образования, науки, культуры и спорта Нагорного Карабаха Лусине Караханян во время встречи с журналистами, передает Sputnik Армения
"Я очень рада, что, по крайней мере, в академических кругах, попытки азербайджанской стороны выдать армянские памятники за албанские не воспринимаются всерьез. Эта конференция станет еще одним сигналом миру о недопустимости фальсификации истории", - сказала Караханян.
По словам министра, эта конференция раз и навсегда положит конец тезисам Азербайджана об "албанских" памятниках на территории Карабаха.
"Минимум, что может сделать армянская сторона - это распространять и популяризировать сведения, собранные Самвелом Карапетяном (известный специалист по памятникам, умер в 2020 году, долгие годы исследовал армянские памятники и их историю - ред.). Наши историки медлят с ответом Азербайджану, я думаю это последствия послевоенного шока. Мы же делаем то, что должны", - сказала министр.
Подготовка к конференции уже началась. По словам Караханяна, будут приглашены специалисты из разных стран мира.
Министр также отметила, что ожидается визит в Нагорный Карабах делегации ЮНЕСКО, которая посетит территории, контролируемые как армянской, так и азербайджанской сторонами. Визит был назначен на 21 ноября 2020 года, однако его отложили. Власти Армении передали лично Караханян информацию о том, что ЮНЕСКО подтвердила свое намерение посетить Нагорный Карабах.