Ազգային ժողովում ստեղծվել է ևս մեկ քննիչ հանձնաժողով
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ»  սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդի պահանջով Դատարաններում գործերի՝ օրենքով սահմանված բաշխման կարգի խախտմամբ, ինչպես նաեւ Արդարադատության նախարարի կողմից դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթների հարուցմամբ արդար դատաքննությունը խոչընդոտող փաստերը ուսումնասիրելու նպատակով իրավունքի ուժով ստեղծվել է Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ»  սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն` քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանող Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը կքննարկվի Ազգային ժողովի 2021թ. հոկտեմբերի 26-ին սկսվող հերթական նիստերում»,-նշված է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի պարտականությունները կատարող Ռուբեն Ռուբինյանի ստորագրած հայտարարության մեջ:

В НС Армении создана еще одна следственная комиссия
"В соответствии с ч.1 ст.20 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания" по требованию не менее четверти от общего числа депутатов  для изучения фактов нарушения установленного законом порядка распределения дел в судах, а также воспрепятствования справедливому судебному разбирательству возбуждением со стороны министра юстиции дисциплинарных производств в отношении судей в силу закона создана Следственная комиссии НС.
Согласно ч.6 ст.20 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания", проект решения НС, определяющий количество членов Следственной комиссии, будет обсуждаться в парламенте на начинающихся 26 октября 2021 г. очередных заседаниях", - отмечается в заявлении, подписанном вице-спикером НС, и.о.Председателя НС Р.Рубиняном.