Կորոնավիրուսի համավարակի վիճակն Արցախում գնալով վատանում է․ Արտակ Բեգլարյան
Վերջին տասն օրվա ընթացքում օրական տասնյակ նոր դեպքեր են արձանագրվում: Այժմ տարբեր բուժհիմնարկներում բուժում են ստանում ավելի քան 140 հիվանդներ, որոնցից 76-ի վիճակը ծանր է, ներառյալ՝ 10 ծայրահեղ ծանր դեպք:
Մեր բուժաշխատողները հսկայական աշխատանք են կատարում, սակայն մահճակալային ֆոնդի ծանրաբեռնվածությունը մոտենում է առավելագույն մակարդակի:
Վերջին օրերին ևս չորս մահ է գրանցվել, որից մեկը շուրջ 40 տարեկան կին էր՝ առանց ուղեկցող հիվանդությունների, բայց թոքերի բարձր տոկոսով ախտահարմամբ:
Ցավոք, մեզնից յուրաքանչյուրը ու հատկապես մեր խոցելի հարազատները կարող են լինել հաջորդ մահվան կամ ծայրահեղ ծանր դեպքի զոհը:
Ուստի, հորդորում եմ՝
1. Ամենուրեք պահպանել անվտանգության կանոնները՝ չվարակվելու և չվարակելու համար, ինչպես նաև հանրային անհանդուրժող վերաբերմունք ցուցաբերել անվտանգության կանոնները չպահպանող անձանց հանդեպ, քանի որ նրանք վտանգի տակ են դնում այլոց (այդ թվում՝ ձեր) կյանքն ու առողջությունը:
2. Առանց տատանվելու գնալ և պատվաստվել, քանի որ դա բազմապատիկ անգամ նվազեցնում է վարակվելու և հատկապես մահանալու ու առողջությունը խեղելու հավանականությունը: Որքան էլ պատվաստումների մասին տարբեր տեղեկություններ լսեք, միևնույն է՝ անառարկելի փաստ է, որ բարձր տոկոսով պատվաստված հասարակություններում ծանր ու մահվան դեպքերը բազմապատիկ անգամ ավելի քիչ են:
Եվ այս ճշմարտությունը վկայում են նաև վերջին շաբաթվա ընթացքում ՌԴ-ում ու ԱՄՆ-ում իմ ունեցած փորձառությունը և զրույցները ծանրակշիռ մասնագետների հետ:
Ի դեպ, չեմ բացառում, որ վիճակի վատթարացման պարագայում մենք կարող ենք գնալ պատվաստումը որոշ չափով պարտադրող մեխանիզմների կիրառման, ինչպես արել և անում են բազմաթիվ զարգացած երկրներ:
3. Խուսափել մեծ կուտակումներով վայրեր այցելելուց:
4. Չտրվել գիտականորեն չապացուցված տեղեկություններին ու առասպելներին, քանի որ դրանք նույնքան վտանգավոր են ձեր կյանքի համար, որքան՝ կորոնավիրուսը:

Ситуация с коронавирусом в Арцаха ухудшается: Артак Бегларян
Ситуация с коронавирусом в Арцаха ухудшается, в республике за последние дни зарегистрировано еще 4 смерти от COVID-19. Как передает Armeniatoday, об этом заявил госминистр Арцаха Артак Бегларян.
Он сообщил, что за последние 10 дней зарегистрированы десятки новых случаев инфицирования в день. В различных медучреждениях проходят лечение 140 человек, из них 76 – в тяжелом состоянии, в том числе 10 пациентов находятся в крайне тяжелом состоянии. Бегларян подчеркнул, что медработники выполняют огромную работу, однако загруженность коечного фонда приближается к максимальному уровню.
По информации госминистра, за последние дни в Арцахе зарегистрировано еще 4 смерти от коронавируса, одной из скончавшихся была 40-летняя женщина без сопутствующих болезней, однако с высоким уровнем поражения легких.
Артак Бегларян призвал граждан республики соблюдать правила безопасности, проявлять общественную нетерпимость к их нарушителям, избегать мест с большим скоплением людей, а также вакцинироваться. Он подчеркнул, что неопровержимым фактом является низкое число тяжелых случаев и летальных исходов в обществах с высоким уровнем вакцинированности.
Он отметил, что об этом свидетельствуют его последние беседы со специалистами в РФ и США. "Не исключаю, что в случае ухудшения ситуации мы можем пойти на применение механизмов, в определенной степени принуждающих к вакцинации, как это сделали и продолжают делать многочисленные развитые страны", - подчеркнул госминистр Арцаха.