Ճապոնացիները բողոքի ցույց են անում արքայադուստր Մակոյի՝ հասարակ մարդու հետ ամուսնության դեմ
Ճապոնացիները դուրս են եկել Տոկիոյի փողոցներ՝ բողոքելու արքայադուստր Մակոյի և ծագումով ճապոնացի, ամերիկացի Կեյ Կոմուրոյի ամուսնության դեմ։ Այս մասին հայտնում է Metro պարբերականը։ Ճապոնիայի միապետության ապագայով մտահոգված քաղաքացիները դուրս են եկել «Ո՞վ է վճարելու իրենց կյանքի համար Նյու Յորքում» և «Ճապոնիան իրավական պետություն է» պաստառներով։
«Այսօր տասնյակ մարդիկ դուրս են եկել փողոց։ Մենք ուզում ենք ճշմարտությունն ասել, թե որքան տհաճ է այս ամուսնությունը հասարակության համար։ Ես չեմ ցանկանում, որ կայսերական ընտանիքը ներգրավված լինի որևէ հանցագործության մեջ»,- ասել է ցուցարարներից մեկը։
Արքայադուստր Մակոն հասարակ քաղաքացի Կեյ Կոմուրոյի հետ պաշտոնապես ամուսնացել է հոկտեմբերի 26-ին: Նրանց հարսանիքն ի սկզբանե նախատեսված էր 2018 թվականին, սակայն հետաձգվել է։ Հարսանիքից հետո նախատեսվում է, որ նորապսակները կմեկնեն ԱՄՆ-ը, իսկ արքայադուստրը կհրաժարվի կայսերական ընտանիքի անդամի կարգավիճակից։

Японцы вышли протестовать против брака принцессы Мако с простолюдином
Японцы вышли на улицы Токио, протестуя против заключения брака принцессы Мако с американцем японского происхождения Кей Комуро. Об этом как передает Газета.ru, сообщает издание Metro.
Обеспокоенные за будущие японской монархии граждане вышли с плакатами ''Кто будет оплачивать их жизнь в Нью-Йорке?'' и ''Япония - правовое государство''.
''Сегодня десятки людей вышли на улицы. Мы хотим сказать правду о том, насколько обществу неприятен этот брак. Я не хочу, чтобы императорская семья была причастна к каким-то преступлениям'', - сообщил один из протестующих.
Принцесса Мако официально вышла замуж за простолюдина Кей Комуро 26 октября, отказавшись от традиционного свадебного подарка членам императорской семьи за счет государственного бюджета.
Их свадьба изначально планировалась в 2018 году, однако была отложена. После свадьбы планируется отъезд молодоженов в США и отказ принцессы от статуса члена императорской семьи.