Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը պատմական այց է կատարել Սաուդյան Արաբիա
2021թ. հոկտեմբերի 26-ն առանձնահատուկ էջ կդառնա հայ-արաբական և մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետություն- Սաուդյան Արաբիա հարաբերությունների պատմության մեջ:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այց է կատարել Սաուդյան Արաբիա։ Այս աննախադեպ իրադարձությունը միանշանակ շրջադարձային է Հայաստանի միջազգային հարաբերություններում։
Հայաստանի անկախությունից ի վեր ՀՀ և Սաուդյան Արաբիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում, երբ Հայաստանից որևէ պաշտոնյա երբևիցե չէր այցելել այդ երկիր, Հայաստանի նախագահը կատարեց պատմական քայլ՝ առաջին անգամ այցելելով արաբական և իսլամական աշխարհում բացառիկ դեր և նշանակություն ունեցող այդ պետություն:
Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաքի օդանավակայանում Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանին դիմավորել են պետական ամենաբարձր մակարդակով՝ ի դեմս Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի պետնախարար Ադել ալ-Ջուբեյրի/Adel al-Jubeir/, իսկ պաշտոնական արարողակարգի համաձայն՝ օդանավակայանում բարձրացվել էր Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը:

The President of the Republic of Armenia Armen Sarkissian Paid a Historic Visit to Saudi Arabia
The date of October 26, 2021 will mark the special page in the history of Armenian-Arab relations, particularly those between the Republic of Armenia and Saudi Arabia.
RA President Armen Sarkissian paid a working visit to Saudi Arabia. This unprecedented event is definitely a turning point in Armenia's international relations.
In the absence of diplomatic relations between Armenia and Saudi Arabia since Armenia's independence, when no official from Armenia had ever visited that country, the President of Armenia took a historic step, visiting for the first time a country with a unique role and significance in the Arab and Islamic world.
At the airport of the capital of Saudi Arabia, President of Armenia Armen Sarkissian was welcomed at the highest state level in the person of the Minister of State for Foreign Affairs of Saudi Arabia Adel al-Jubeir. According to the official protocol, the state flag of the Republic of Armenia was hoisted at the airport.