Այս պահին նոյեմբերի 9-ի համար Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպում նախատեսված չէ. Արարատ Միրզոյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպում նոյեմբերի 9-ին նախատեսված չէ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
ՔՊ-ի պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը նկատեց՝ լուրեր են տարածվել, որ նոյեմբերի 9-ին նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպում, շրջանառվում է նաև փաստաթղթերի մասին տեղեկատվություն, թե Մոսկվայում նախատեսվող ստորագրվելիք փաստաթղթերը վերաբերվելու են դեմարկացիային, դելիմիտացիային և կոմունիկացիաների վերականգնմանը: Նա հետաքրքրվեց ՝ արդյոք նման բան նախատեսվում է:
«Այս պահին այդ ֆորմատով որևէ հանդիպում  նախատեսված չէ: Միևնույն ժամանակ և այս պահին և պարբերաբար, գրեթե մշտական բնույթով քննարկվում են տարբեր ֆորմատներով տարբեր հանդիպումների առաջարկներ: Ենթադրաբար այդպիսի հնարավոր հանդիպումների արդյունքում գուցե լինի համաձայնեցված որևէ տեքստի հրապարակում»,-ասաց Միրզոյանը:
Անդրադառնալով մամուլում եղած հրապարակումներին՝ նախարարն ասաց. «Այդ երկու քննարկված բովանդակությամբ փաստաթղթերի ստորագրում անշուշտ չի նախատեսվում: Այդ հանդիպումները մեզ համար բազմաթիվ կիրառական նշանակություններ ունեն, հնարավորություններ կարող են ստեղծել՝ հասցեագրելու  հետպատերազմյան ողջ հումանիտար խնդիրների ամբողջությունը, առաջին հերթին ռազմագերիների և բռնի պահվող քաղաքացիական անձանց հնարավոր շուտափույթ ազատ արձակումը, նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության հուշարձանների հարցը և բազմաթիվ այլ հարցեր»:
Ըստ նրա՝ այդպիսի հանդիպումներն ավելի լայն իմաստով հնարավորություն են՝ թուլացնելու լարվածությունը տարածաշրջանում և արդեն ջանքեր գործադրելու ավելի երկարատև կայունություն և խաղաղություն ապահովելու ուղղությամբ: «Սա է այդպիսի հանդիպումների հաճախելու մեր մոտիվացիան: Այդպիսի հանդիպումների առաջարկներ տարբեր ֆորմատներով կան: Այդպիսի հանդիպումների արդյունքում սովորաբար լինում են համաձայնեցված տեքստերի հրապարակումներ»,-ասաց նախարարն ու հավելեց՝ մամուլում հրապարակված բովանդակությամբ որևէ բան նախատեսված չէ:
Միրզոյանը նշեց, որ բանակցությունները որոշակի գաղտնիության կոմպոնենտ ենթադրում են: «Բայց ես ուզում եմ երեկվա, այսօրվա և վաղվա համար վստահեցնել, որ բոլոր այդ տեսակ փակ դռների հետևում  վարվող բանակցություններում, խոսակցություններում մեր դիրքորոշումները 100 տոկոսով համապատասխանում  են մեր քաղաքական թիմի, ՀՀ վարչապետի և մյուսներիս կողմից հրապարակավ հայտնած դիրքորոշումներին, որևէ միլիմետր չեն նահանջում այդ դիրքորոշումներից, նաև ավել էլ չեն»,-ասաց ԱԳ նախարարը:

На 9 ноября не запланировано встречи премьер-министра Армении и президента Азербайджана: глава МИД Армении
На 9 ноября не запланировано встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
Депутат Сона Казарян отметила, что ходят слухи о том, что на 9 ноября намечена встреча премьер-министра Армении и президента Азербайджана, также распространяется информация о том, что документы, которые будут подписаны в Москве, будут касаться демаркации, делимитации и восстановления коммуникаций. Депутат поинтересовалась, планируется ли такое.
''На данный момент встречи в таком формате не планируется. При этом и в настоящий момент, и практически постоянно обсуждаются предложения о встречах в разных форматах. В результате таких предполагаемых встреч может быть достигнута договоренность о том, что будет опубликован какой-нибудь согласованный текст'', - сказал Мирзоян.
Коснувшись публикаций в прессе, министр отметил: ''Подписание документов с содержаниям, о котором говорится, конечно же, не предусмотрено. Эти встречи имеют для нас много практических значений. Они могут предоставить возможности для решения всего спектра послевоенных гуманитарных вопросов, включая скорейшее освобождение военнопленных и удерживаемых лиц, вопрос об объектах армянского культурного наследия в районах, оказавшихся под контролем Азербайджана и многие другие вопросы''.
По его словам, такие встречи в более широком смысле - возможность снизить напряженность в регионе, приложить усилия для обеспечения стабильности и мира. ''Это наша мотивация посещать такие встречи. Есть предложения таких встреч в разных форматах. В результате таких встреч обычно публикуются согласованные тексты'', - сказал министр, добавив, что ничего подобного, о чем говорится в прессе, не планируется.
Мирзоян отметил, что переговоры предполагают определенную секретность. ''Но я хочу заверить вас, что на всех - текущих и предстоящих переговорах за закрытыми дверями наши позиции на 100% соответствуют позициям, публично выраженным нашей политической командой, премьер-министром Армении, и ни на миллиметр не отступают от этих позиций'', - сказал министр иностранных дел.