Այս պահին նոյեմբերի 9-ի համար Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպում նախատեսված չէ. Արարատ Միրզոյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպում նոյեմբերի 9-ին նախատեսված չէ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
ՔՊ-ի պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը նկատեց՝ լուրեր են տարածվել, որ նոյեմբերի 9-ին նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպում, շրջանառվում է նաև փաստաթղթերի մասին տեղեկատվություն, թե Մոսկվայում նախատեսվող ստորագրվելիք փաստաթղթերը վերաբերվելու են դեմարկացիային, դելիմիտացիային և կոմունիկացիաների վերականգնմանը: Նա հետաքրքրվեց ՝ արդյոք նման բան նախատեսվում է:
«Այս պահին այդ ֆորմատով որևէ հանդիպում  նախատեսված չէ: Միևնույն ժամանակ և այս պահին և պարբերաբար, գրեթե մշտական բնույթով քննարկվում են տարբեր ֆորմատներով տարբեր հանդիպումների առաջարկներ: Ենթադրաբար այդպիսի հնարավոր հանդիպումների արդյունքում գուցե լինի համաձայնեցված որևէ տեքստի հրապարակում»,-ասաց Միրզոյանը:
Անդրադառնալով մամուլում եղած հրապարակումներին՝ նախարարն ասաց. «Այդ երկու քննարկված բովանդակությամբ փաստաթղթերի ստորագրում անշուշտ չի նախատեսվում: Այդ հանդիպումները մեզ համար բազմաթիվ կիրառական նշանակություններ ունեն, հնարավորություններ կարող են ստեղծել՝ հասցեագրելու  հետպատերազմյան ողջ հումանիտար խնդիրների ամբողջությունը, առաջին հերթին ռազմագերիների և բռնի պահվող քաղաքացիական անձանց հնարավոր շուտափույթ ազատ արձակումը, նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության հուշարձանների հարցը և բազմաթիվ այլ հարցեր»:
Ըստ նրա՝ այդպիսի հանդիպումներն ավելի լայն իմաստով հնարավորություն են՝ թուլացնելու լարվածությունը տարածաշրջանում և արդեն ջանքեր գործադրելու ավելի երկարատև կայունություն և խաղաղություն ապահովելու ուղղությամբ: «Սա է այդպիսի հանդիպումների հաճախելու մեր մոտիվացիան: Այդպիսի հանդիպումների առաջարկներ տարբեր ֆորմատներով կան: Այդպիսի հանդիպումների արդյունքում սովորաբար լինում են համաձայնեցված տեքստերի հրապարակումներ»,-ասաց նախարարն ու հավելեց՝ մամուլում հրապարակված բովանդակությամբ որևէ բան նախատեսված չէ:
Միրզոյանը նշեց, որ բանակցությունները որոշակի գաղտնիության կոմպոնենտ ենթադրում են: «Բայց ես ուզում եմ երեկվա, այսօրվա և վաղվա համար վստահեցնել, որ բոլոր այդ տեսակ փակ դռների հետևում  վարվող բանակցություններում, խոսակցություններում մեր դիրքորոշումները 100 տոկոսով համապատասխանում  են մեր քաղաքական թիմի, ՀՀ վարչապետի և մյուսներիս կողմից հրապարակավ հայտնած դիրքորոշումներին, որևէ միլիմետր չեն նահանջում այդ դիրքորոշումներից, նաև ավել էլ չեն»,-ասաց ԱԳ նախարարը:

Pashinyan-Aliyev Meeting for November 9 Not Planned at This Moment: Armenia's FM
Foreign Minister Ararat Mirzoyan said that as of this moment a meeting between PM Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev is not planned for November 9, Armenpress reports.
Mirzoyan was asked by MP Sona Ghazaryan to comment on the reports claiming that there is a meeting planned between Pashinyan and Aliyev for November 9 and moreover that according to these reports documents pertaining to the demarcation, delimitation and reopening of communications will be signed.
“At this moment no meeting is planned in that format,” FM Mirzoyan said.
“At the same time, both at this moment and regularly, almost constantly proposals on different meetings in different formats are being discussed. As a result of such possible meetings there will supposedly be the publication of some agreed-upon text,” he said.
“The signing of documents with the two discussed contents is definitely not planned,” he added referring to the media reports.
“Those meetings have numerous applied significance for us, they can create opportunities to address the entirety of the post-war humanitarian issues, first of all the possible speedy release of prisoners of war and forcefully held civilians, as well as the issue of Armenian cultural heritage monuments in territories that have gone under Azerbaijani control and numerous other issues,” FM Mirzoyan said.
In a broader sense the FM said that such meetings are a chance for de-escalating the tension in the region and to subsequently make efforts for ensuring lasting stability and peace.
“This is our motivation for attending such meetings. Proposals on such meetings in various formats exist,” he said, adding that usually such meetings result in statements being published.
He noted that the negotiations have a classified component. “But I want to assure for yesterday, today and tomorrow, that in all negotiations held behind closed doors our positions are 100% in line with the publicly stated positions of our political team, the prime minister and others, our positions don’t take any millimeter back, and aren’t more either.”