Փաշինյանը կարևորել է ՌԴ ներգրավվածությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցում
Հայաստանի կառավարության օրակարգում այս պահին կան տարբեր հարցեր, որոնցից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումն է, իսկ մյուսը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դեմարկացիան և դելիմիտացիան է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա համաձայնել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից օրերս արած հայտարարությանն այն մասին, որ հայ-ադրբեջանական սահմանային հարցը պետք է կարգավորվի խորհրդային շրջանի քարտեզներով՝ նշելով, որ քարտեզները, եթե ոչ 100, ապա 99 տոկոսով համընկնում են 2010 թվականին ընդունված Հայաստանի վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքով նկարագրված Հայաստանի Հանրապետության տարածքին:
«Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքը ցույց է տալիս Հայաստանի Հանրապետության տարածքը: Սահմանը՝ որպես դե յուրե կատեգորիա, սահմանվում է ուրիշ օրենքով:
Դելիմիտացիայի համար պետք է օգտագործվի Խորհրդային Միության քարտեզը: Մեր ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ տարբեր թվականների քարտեզներն իրար վերատպումներն են, մենք պետք է խորանանք այդ քարտեզներով ու հասկանանք՝ որն ունի իրավական հիմք: Այդ քարտեզներում կան տարածքային որոշակի տարբերություններ»,- նշել է Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, որպես միջնորդ, այս գործում ունի և պետք է ունենա ներգրավվածություն:

Pashinyan Highlights Russia's Involvement in Demarcation and Delimitation of Armenian- Azerbaijani Border
There are various issues on the agenda of the Armenian Government at the moment, one of which is the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, and the other is the demarcation and delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan, ARMENPRESS reports the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said at the National Assembly.
He agreed with a recent statement of Russian President Vladimir Putin that the Armenian-Azerbaijani border issue should be settled according to Soviet-era maps, noting that these maps, if not by 100 percent, are by 99 percent the same as those described in the 2010 law on administrative division of Armenia.
“The map of the Soviet Union should be used for delimitation. Our research shows that maps of different years are reprints of each other, we need to go deeper with those maps and understand which of them have legal basis. There are certain territorial differences between those maps," Pashinyan said.
The Prime Minister stated that Russia, as a Co-chair of the OSCE Minsk Group, as a mediator in this issue, should be involved.