Հայաստանում կազմակերպվել է հարավկովկասյան տարածաշրջանի ԱՄՆ առաքելությունների ղեկավարների համաժողովը. մասնակցել է նաև Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանը
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Քելլի Դեգնանը և Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Լի Լիցենբերգերը, ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի գործերով փոխտեղակալ Օլսոնը, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով գլխավոր խորհրդատու Էնդրյու Շոֆերը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության վաշինգտոնյան գրասենյակի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Սոկոլովսկին մասնակցել են հարավկովկասյան տարածաշրջանի ԱՄՆ առաքելությունների ղեկավարների համաժողովին, որը տեղի է ունեցել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը, հաղորդում է Tert.am:
«Անցած տարի նոր կորոնավիրուսի պատճառով այս համաժողովը չկարողացանք անցկացնել, սակայն ուրախ ենք վերականգնել տարածաշրջանի և մայրաքաղաք Վաշինգտոնի մեր գործընկերների հետ հավաքվելու, մտքեր, գաղափարներ և տեղեկություններ փոխանակելու այս վաղեմի ավանդույթը։
Նախքան նոր կորոնավիրուսի համավարակը այսօրինակ համաժողովներ կազմակերպվել են Բաքվի և Թբիլիսիի ԱՄՆ դեսպանատներում՝ համապատասխանաբար 2019 և 2018թթ․։
Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման երեսնամյակին ընդառաջ՝ մենք ընդգծում ենք, որ հանձնառու ենք ամրապնդել մեր գործընկերային կապերը և աջակցել տարածաշրջանի ժողովուրդների առավել անվտանգ, կայուն և բարեկեցիկ ապագայի կերտմանը»,- ասված է դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։

U.S. Embassy in Armenia Hosts Meeting of Regional Chiefs of Mission
Ambassadors Tracy, Degnan, and Litzenberger, and Deputy Assistant Secretary of State Olson, Senior Advisor for Caucasus Negotiations Andrew Schofer, and USAID Deputy Assistant Administrator Alexander Sokolowski participated in a regional Chiefs of Mission meeting hosted by U.S. Embassy YerevanArmradio.am reports.
We couldn’t hold the event last year because of COVID-19, but we were excited to resume this long-standing tradition and gather with our colleagues from the region and from Washington, DC, to exchange ideas and information. Before COVID-19 interrupted this annual meeting, U.S. Embassy Baku and U.S. Embassy Tbilisi hosted the regional Chief of Mission meetings in 2019 and 2018, respectively.
As we approach the 30-year anniversary of the establishment of diplomatic relations with Armenia, Georgia, and Azerbaijan, we underscore our commitment to strengthening our partnerships and promoting a more secure, stable, and prosperous future for the people of the region.