Հայաստանում կազմակերպվել է հարավկովկասյան տարածաշրջանի ԱՄՆ առաքելությունների ղեկավարների համաժողովը. մասնակցել է նաև Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանը
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Քելլի Դեգնանը և Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Լի Լիցենբերգերը, ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի գործերով փոխտեղակալ Օլսոնը, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով գլխավոր խորհրդատու Էնդրյու Շոֆերը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության վաշինգտոնյան գրասենյակի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Սոկոլովսկին մասնակցել են հարավկովկասյան տարածաշրջանի ԱՄՆ առաքելությունների ղեկավարների համաժողովին, որը տեղի է ունեցել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը, հաղորդում է Tert.am:
«Անցած տարի նոր կորոնավիրուսի պատճառով այս համաժողովը չկարողացանք անցկացնել, սակայն ուրախ ենք վերականգնել տարածաշրջանի և մայրաքաղաք Վաշինգտոնի մեր գործընկերների հետ հավաքվելու, մտքեր, գաղափարներ և տեղեկություններ փոխանակելու այս վաղեմի ավանդույթը։
Նախքան նոր կորոնավիրուսի համավարակը այսօրինակ համաժողովներ կազմակերպվել են Բաքվի և Թբիլիսիի ԱՄՆ դեսպանատներում՝ համապատասխանաբար 2019 և 2018թթ․։
Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման երեսնամյակին ընդառաջ՝ մենք ընդգծում ենք, որ հանձնառու ենք ամրապնդել մեր գործընկերային կապերը և աջակցել տարածաշրջանի ժողովուրդների առավել անվտանգ, կայուն և բարեկեցիկ ապագայի կերտմանը»,- ասված է դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։

В Ереване состоялась конференция послов США на Южном Кавказе
Заместитель помощника госсекретаря США Эрика Олсон, посол США в Армении Линн Трейси, посол США в Грузии Келли Дегнан и посол США в Азербайджане Ли Литценбергер, а также старший советник по переговорам по Кавказу Эндрю Шофер и заместитель помощника администратора USAID Александр Соколовски приняли участие в конференции глав миссий США на Южном Кавказе, состоявшейся в посольстве США в Армении, передает Armradio.am.
В сообщении посольства США, в частности говорится:
"В прошлом году из-за COVID-19 мы не смогли провести конференцию, но рады восстановить эту давнюю традицию встреч с нашими партнерами в регионе и Вашингтоном для обмена идеями, мнениями и информацией.
До COVID-19 подобные конференции проводились в посольстве США в Тбилиси и Баку в 2019-2018 годах соответственно.
Накануне тридцатой годовщины установления дипломатических отношений с Арменией, Грузией и Азербайджаном мы подчеркиваем нашу приверженность укреплению нашего партнерства, поддержке построения более безопасного, стабильного и процветающего будущего для народов региона".