Փաշինյանն ընդունել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին
Վարչապետը ողջունել է պարոն Օվերչուկի այցը Հայաստան և նշել, որ այն լավ հնարավորություն է քննարկելու ընթացիկ օրակարգը: «Ցանկանում եմ նշել, որ բարձր եմ գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետերի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային հանձնաժողովի աշխատանքը: Հույս ունեմ, որ մեզ ի վերջո կհաջողվի հանգել կոնկրետ լուծումների:
Ցանկանում եմ այս կապակցությամբ ասել հետևյալը. Հայաստանը հավատարիմ է նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարություններին, որոնք վերաբերում են տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը: Բայց ցանկանում եմ ընդգծել, որ Ադրբեջանի կողմից հնչող հայտարարությունները, որոնք վերաբերում են միջանցքներին, բացասական են ազդում մեր աշխատանքի արդյունավետության և մթնոլորտի վրա, հատկապես հաշվի առնելով, որ մեր եռակողմ հայտարարություններում միջանցքների մասին որևէ խոսք չկա:
Իմ տպավորությունն այն է, որ Ադրբեջանը փորձում է պարտադրել իր ընկալումները հանձնաժողովին և դա, իհարկե, անընդունելի է մեզ համար: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ հաստատել, որ Հայաստանը հետաքրքրված է տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բացմամբ ու ապաշրջափակմամբ: Բազմիցս եմ հրապարակային հայտարարել, որ մենք պատրաստ ենք գնալ կոնկրետ լուծումների, որոնց էությունը պետք է լինի հետևյալը. Հայաստանը պետք է ստանա ավտոմոբիլային և երկաթուղային հաղորդակցության ուղիներ Ադրբեջանի տարածքով, Ադրբեջանը պետք է ստանա երկաթուղային և ավտոմոբիլային հաղորդակցության ուղիներ Հայաստանի տարածքով, այդ թվում՝ Ադրբեջանը Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությանը կապող:
Մեր փաստաթղթերում խոսվում է տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին, մեր դիրքորոշումն այսպիսին է, ի՞նչ ենք մենք առաջարկում. երկաթուղային կապերը, որոնք գոյություն են ունեցել Խորհրդային Միության ժամանակաշրջանում, պետք է վերականգնվեն և ավտոմոբիլային ճանապարհները, որոնք գոյություն են ունեցել Խորհրդային Միության ժամանակաշրջանում, այդ թվում՝ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունն Ադրբեջանի հետ կապող, դրանք նույնպես պետք է վերականգնվեն:
Մենք պատրաստ ենք գնալ այսպիսի լուծումների: Մենք ունենք կոնկրետ առաջարկություններ, և շատ կարևոր է ընդգծել, որ համաձայն հունվարի 11-ի հայտարարության, և մենք այդ մասին բազմիցս ենք խոսել, պետք է նաև բանակցենք մաքսային հսկողության, ֆիտոսանիտարական հսկողության, սահմանային հսկողության և հսկողության այլ հնարավոր տեսակների շուրջ: Դա այն է, ինչ ամրագրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի մեր հայտարարություններում: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ հաստատել, որ Հայաստանը հետաքրքրված է, պատրաստ է, և հույս ունենք, որ մոտ ապագայում այդ հարցերով կհաջողվի գալ կոնկրետ լուծումների: Մենք տրամադրված ենք կառուցողական»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Ալեքսեյ Օվերչուկը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին հանդիպման և Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետերի աշխատանքային խմբի գործունեությանը բարձր գնահատական տալու համար:
«Մենք իսկապես աշխատում ենք այն մանդատով, որը Դուք մեր երկրների ղեկավարների հետ տրամադրել եք 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների շրջանակում: Ցանկանում եմ նշել, որ գործընկերների, փոխվարչապետերի հետ մշտապես գտնվում ենք կապի մեջ: Անցկացրել ենք 8 հանդիպում, որոնցից 4-ը եղել են առկա ռեժիմում, մյուս չորսը՝ տեսակապի:
Միաժամանակ, գրեթե ամեն օր շփվում ենք հեռախոսով, քննարկում ենք տարատեսակ տարբերակներ, որպեսզի գտնենք ավելի օպտիմալ և բոլոր կողմերի համար առավել ընդունելի երթուղիներ: Դուք գիտեք, որ աշխատել են նաև ճանապարհաշինության ոլորտի փորձագետներ, որոնք հետազոտել են ճանապարհները: Այսօր ունենք շատ լավ պատկերացումներ, թե իրականում ինչպիսին է ճանապարհների վիճակը: Հենվելով այդ տվյալների վրա՝ հոկտեմբերի 22-ին անցկացրած համատեղ աշխատանքային խմբի 8-րդ նիստից հետո, մեզ թվում է, կհանգենք կոնկրետ լուծումների: Դրանք առաջին հերթին հիմնվում են նրա վրա, որ ճանապարհների ինքնավարությունը մնում է այն երկրների իրավասությանը, որոնց տարածքով դրանք անցնում են:
Նաև Դուք հիշատակեցիք, և դա նույնպես հայտարարությունների մեջ է, այն մասին, որպեսզի բոլոր տեսակի հսկողություններն իրականացվեն: Մենք պայմանավորվել ենք, որ այդպիսի հսկողություն պետք է իրականացվի հավասարության հիմունքներով, դա նույնպես քննարկել ենք, այդ թվում՝ այն մասին, թե ինչպես, ինչից պետք է սկսել ավտոմոբոլիային ենթակառուցվածքների ապաշարջափակումը: Ցանկանում ենք Ձեզ հետ այսօր դա քննարկել և մտածել, թե ինչպես շարժվել առաջ»,- նշել է Ալեքսեյ Օվերչուկը:

The Prime Minister welcomed Mr. Overchuk's visit to Armenia, noting that it is a good opportunity to discuss the current agenda. "I would like to note that I highly appreciate the works of the trilateral working commission chaired by the Deputy Prime Ministers of the Russian Federation, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan. I hope that we will finally be able to reach concrete solutions.
I would like to say the following in this regard. Armenia is committed to the statements of November 9 and January 11, which refer to the unblocking of all transport and economic ties in the region. But I would like to emphasize that the statements made by Azerbaijan regarding the corridors have a negative impact on the efficiency of our work and atmosphere, especially considering that in our trilateral statements there are no remarks about corridors.
My impression is that Azerbaijan is trying to impose its perceptions on the commission, which, of course, is unacceptable for us. I would like to reaffirm that Armenia is interested in opening and unblocking regional transport and economic infrastructure. I have repeatedly stated publicly that we are ready to go to concrete solutions, the essence of which should be the following. Armenia should get road and railway communication routes through Azerbaijan, Azerbaijan should receive railway and road communication routes through Armenia, including one connecting Azerbaijan to the Nakhichevan Autonomous Republic.
Our documents are about the unblocking of economic and transport infrastructures, our position is the following. What do we offer? The railways that existed during the Soviet era must be restored; the highways that existed during the Soviet era, including those connecting the Nakhichevan Autonomous Republic with Azerbaijan, must also be restored.
We are ready for such solutions. We have concrete proposals, it should be emphasized that according to the January 11 statement, about which we have talked many times, we should also negotiate on customs control, phytosanitary control, border control and other possible types of control. This is what is stated in our statements of November 9, 2020 and January 11, 2021. I want to confirm once again that Armenia is interested, ready, and we hope that in the near future we will be able to reach concrete solutions to these issues. We are constructive,"Prime Minister Pashinyan said.
Alexei Overchuk thanked the Prime Minister for the meeting and for highly appreciating the activities of the working group comprised of the Deputy Prime Ministers of Armenia, Azerbaijan and the Russian Federation.
“We are really working within the mandate that you, together with the leaders of the other countries, granted us in the framework of the statements of November 9-10, 2020 and January 11, 2021. I would like to note that we are in constant touch with our partners and deputy prime ministers. We have held 8 meetings, 4 of which were in-person, the other four were held remotely.
At the same time, we talk on the phone almost every day, discussing various options to find more optimal, more acceptable solutions for all parties. You know that road construction experts also worked, who examined the roads. Today we have a very good understanding of what those roads really look like. Based on these data, after the 8th session of the joint working group held on October 22, it seems to us that we will reach concrete solutions. They are based primarily on that the roads remain under the jurisdiction of the countries through which they pass.
You also mentioned and it is enshriend in the statements that all kinds of controls should be carried out. We agreed that such control should be exercised based on the parity priciple, and we also discussed it, including how and from where to start unblocking automotive infrastructure. We want to discuss it with you today and think about how to move forward," Alexei Overchuk said.