Բրիտանիայի Համայնքների պալատն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Հայոց ցեղասպանության մասին օրինագիծը
Այսօր պատմական օր է Հայ Դատի համար։ Հայոց ցեղասպանության մասին օրինագծի առաջին ընթերցումն անցել է առանց առարկությունների։ ՀՅԴ գրասենյակի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՅԴ Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը:
«Հաջորդ ընթերցումը տեղի կունենա 2022 թվականի մարտի 18-ին: Շնորհակալություն ենք հայտնում Թիմ Լաֆթոնին և բոլոր հովանավորներին այս հաջողության համար»:
Նոյեմբերի 9-ին Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում կայացավ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի առաջին ընթերցումը։ Օրինագիծը ներկայացրել է պահպանողական խորհրդարանական Թիմ Լաութոնը: Նպատակն է պաշտոնական ճանաչման և հիշատակության միջոցով ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Օրինագիծն ունի հիմնական երեք դրույթներ․ առաջին՝ Օսմանյան կայսրության և դրան հարակից տարածքներում 1915-1923թթ․ ընթացքում հայության ջարդերի պաշտոնական որակում՝ որպես ցեղասպանություն, երկրորդ՝ ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ամենամյա ոգեկոչում, երրորդ՝ Հայոց ցեղասպանության և դրան առնչվող մարդու իրավունքների ժամանակակից խախտումների ու պատերազմական հանցագործություների վերաբերյալ կրթության և հանրային տեղեկացվածության խթանում։
Ըստ ՀՅԴ Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախմբի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը այդ երկրի համար կարևոր է մի քանի պատճառներով: Նախ՝ օրինագծի ընդունումը կհաստատի Մեծ Բրիտանիայի հավատարմությունը «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիային և նրա հիմնական արժեքներին։ Երկրորդ՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, Մեծ Բրիտանիան կամրապնդի իր հավատարմությունը համամարդկային իրավունքների պաշտպանությանը, քանի որ նման մասշտաբի հանցագործությունը չճանաչված թողնելը անպատժելիության վտանգավոր ուղերձ է. անպատիժ հանցագործությունը խրախուսվող հանցագործություն է: Երրորդ՝ Միացյալ Թագավորության, որպես համաշխարհային խաղացողի դերն ու պարտականությունն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և առաջ մղել Ցեղասպանության ուսումնասիրությունը և մեծացնել մարդկության դեմ հանցագործությունների վերաբերյալ հանրային տեղեկացվածությունը:

Палата общин Великобритании приняла в первом чтении законопроект о признании Геноцида армян
''Сегодня исторический день в плане Армянского вопроса. Первое чтение законопроекта о Геноциде армян не встретило никаких возражений. Об этом сообщает Британская комиссия Ай дата, сообщает Panorama.am, ссылаясь на АРФД.
''Следующее чтение состоится 18 марта 2022 года. Мы благодарим Тима Лоутона и соавторов проекта за этот успех", – говорится в сообщении.
9 ноября в Палате общин Великобритании прошло первое чтение законопроекта о признании Геноцида армян. Законопроект был представлен депутатом-консерватором Тимом Лоутоном.
Законопроект содержит 3 основных положения: первое – официальное признание геноцидом резни армян в Османской империи и прилегающих территориях в 1915-1923 годах, второе – ежегодная дань памяти жертвам геноцидов, в том числе, Геноцида армян, третье – стимулирование знания и общественной информированности  о современных нарушениях в связи с Геноцидом армян и связанным с ним человеком, а также о военных преступлениях.
Согласно Британской комиссии Ай дата, признание Геноцида армян для этой страны важно по нескольким причинам. Во-первых, принятие законопроекта подтвердит приверженность Великобритании Конвенции о предотвращении и наказании геноцида и ее основным ценностям. Во-вторых, признав Геноцид армян, Великобритания укрепит свою приверженность защите общечеловеческих ценностей, поскольку непризнание преступления подобного масштаба – опасный мессидж безнаказанности: безнаказанное преступление – это поощряемое преступление.
В-третьих, роль и обязанность Соединенного Королевства как мирового игрока состоит в признании Геноцида армян и поощрении изучения Геноцида, увеличивая общественную информированность о преступлениях против человечества'',- передают в АРФД.