Հայաստանը հաջողությամբ է դուրս եկել քաղաքական լուրջ ճգնաժամից. ԵԽԽՎ զեկուցողներ
«Հայաստանը հաջողությամբ է դուրս եկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով առաջացած լուրջ քաղաքական ճգնաժամից, որն ինքնին իսկական հաջողություն է»,- ասել են Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա, SOC) և Բորիանա Աբերգը (Շվեդիա, EPP/CD), Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Հայաստանի պարտավորությունների և պարտականությունների մոնիտորինգի զեկուցողները, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նրանք ելույթ են ունեցել 2021 թվականի նոյեմբերի 3-5-ը Հայաստան կատարած այցի ավարտին: «Ճգնաժամը լուծվեց արտահերթ ընտրությունների անցկացմամբ՝ կազմակերպված ժողովրդավարական ձևով, չնայած խիստ բևեռացված միջավայրին»,- ավելացրել են եվրոպացի պատգամավորները՝ տեղեկացնում է ԵԽԽՎ կայքը:
«Այդ բևեռացումը, ցավոք, առկա է Ազգային ժողովում և չի նպաստում խորհրդարանական ճիշտ մշակույթի կայացմանը, որտեղ մեծամասնությունն ու ընդդիմությունը կառուցողական և հարգալից ձևով դիմակայում են միմյանց՝ հետևելով հստակ ընդգծված ու տարբերվող քաղաքական կողմնորոշումներին: Մյուս կողմից, պարզ է, որ կառուցվում են ինստիտուցիոնալ հավասարակշռություններ և որոշակի հակակշիռներ, ինչպիսին Մարդու իրավունքների պաշտպանն է: Մենք կարող ենք միայն խրախուսել Հայաստանի իշխանություններին՝ շարունակելու այս ճանապարհը և, անհրաժեշտության դեպքում, ապահովելու այլ ինստիտուտների անկախությունը, ինչպիսին է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը, օրինակ՝ դրան տալով սահմանադրական կարգավիճակ:
Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ հայ բնակչության և իշխանությունների վստահությունը դատական ​​համակարգի նկատմամբ ցածր է, և դա շարունակվում է արդեն մի քանի տարի։ Եթե ​​դատական ​​համակարգի բարեփոխումն անհրաժեշտ է, այն պետք է կատարվի եվրոպական չափանիշներին համապատասխան: Դա մասնավորապես վերաբերում է դատավորների պաշտոնավարության, անվտանգության երաշխիքի սկզբունքին, այնպիսի մթնոլորտի ստեղծմանը, որտեղ պահպանվում է նրանց պաշտոնի արժանապատվությունը, նրանց բարեխղճությունը չի ենթարկվում կոլեկտիվ ու հրապարակային կասկածի։
Ինչ վերաբերում է ԶԼՄ-ներին, ապա մենք տեղյակ ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից հետո Հայաստանի իշխանությունները բախվում են ապատեղեկատվության և ատելության խոսքի աննախադեպ մակարդակի։ Դա բացատրում է խոսքի ազատության շրջանակը խստացնելու նրանց պատրաստակամությունը՝ վիրավորանքի համար տուգանքներն ավելացնելու կամ «լուրջ վիրավորանքները» քրեականացնելու միջոցով, ինչպես դա արեցին մարտին և հուլիսին։ Այնուամենայնիվ, բացառիկ կանխարգելիչ պատժամիջոցներից բացի կան նաև այլ միջոցներ, և մենք կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին մշակել համապարփակ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ռազմավարություն, որը կլուծի լրատվամիջոցների սեփականության թափանցիկությանը, դրանց հնարավոր կենտրոնացմանը, լրագրողների անկայուն կարգավիճակին և ինքնակարգավորման մեխանիզմներին վերաբերող հարցերը. խնդիրներ, որոնք ուղղակիորեն կապված են լրատվական ոլորտում ատելության խոսքի տարածման հետ։
Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից անվնաս դուրս չի եկել: Մեր այցը սահմանամերձ Երասխ հիշեցրեց, որ խաղաղության համապարփակ համաձայնագրի բացակայության պայմաններում վտանգավոր իրավիճակը պահպանվում է, իսկ խաղաղ բնակիչները թանկ են վճարում դրա համար: Այնուամենայնիվ, դժվար պայմաններում Հայաստանը կարողացել է շարունակել առաջընթացը ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ու մարդու իրավունքների ճանապարհով, և դա ողջունելի է»,- եզրափակել են եվրոպացի պատգամավորները։

Armenia Has Emerged Successfully From a Serious Political Crisis, Say PACE Monitors
Armenia has emerged successfully from the serious political crisis caused by its defeat in the Nagorno-Karabakh conflict, which is in itself a real success, said Kimmo Kiljunen (Finland, SOC) and Boriana Åberg (Sweden, EPP/CD), co-rapporteurs of the Council of Europe Parliamentary Assembly (PACE) for the monitoring of Armenia’s obligations and commitments, speaking at the end of their visit to the country from 3 to 5 November 2021Armradio.am reports.
"The crisis was resolved by the holding of early elections, organized in a democratic manner, despite a highly polarized environment," they added.
"This polarization is unfortunately present in the National Assembly and does not favour the establishment of a true parliamentary culture where majority and opposition confront each other in a constructive and respectful manner on clearly identified and divergent political orientations. On the other hand, it is clear that institutional balances are being built, and that certain checks and balances, such as the Human Rights Defender, are in place. We can only encourage the Armenian authorities to continue along this path and, where necessary, to secure the independence of other institutions, such as the Commission for the Prevention of Corruption, for example by giving it constitutional status.
We are well aware that the confidence of the Armenian population and the authorities in the judiciary is low and has been for several years. If the reform of the judiciary is therefore necessary, it must be done in compliance with European standards, in particular with regard to the principle of the security of tenure of judges, in a climate where the dignity of their office is preserved and where their integrity is not collectively and publicly questioned.
As regards the situation of the media, we are aware that the Armenian authorities are facing an unprecedented level of disinformation and hate speech since the Nagorno-Karabakh conflict. This may explain their willingness to tighten the framework for freedom of expression, by increasing fines for insults or by criminalising ‘serious insults’ as they did in March and July respectively. However, there are other tools available than exclusive preventive sanctions, and we call on the Armenian authorities to develop a comprehensive medium- and long-term strategy that addresses the issues of transparency of media ownership, possible media concentration, the precarious status of journalists and self-regulation mechanisms, as these issues are directly linked to the proliferation of hate speech in the media sector.
Armenia has not emerged unscathed from the Nagorno-Karabakh conflict. Our visit to the border town of Yeraskh reminded us, if it were necessary, that in the absence of a comprehensive peace agreement, insecurity persists and civilians are paying the price. However, Armenia has been able, in a difficult context, to continue to progress on the path of democracy, the rule of law and human rights, and this deserves to be welcomed," they concluded.