Ուկրաինական պատվիրակությունը Հայաստան կայցելի նոյեմբերի 15-16-ին
Ուկրաինայի քաղաքական և հասարակական գործիչների ներկայացուցչական պատվիրակությունը Հայաստան կայցելի նոյեմբերի 15-16-ին, այս մասին տեղեկացնում է AnalitikaUA.net-ը։
Համաձայն պարբերականի տեղեկատվության՝ ավելի քան 70 հյուրերի թվում կլինեն Ուկրաինայի մարզերի հայկական համայնքների ղեկավարները, ազդեցիկ քաղաքական գործիչներ, Ուկրաինայի խորհրդարանի պատգամավորներ, հայտնի քաղաքագետներ և մեդիա փորձագետներ, խոշոր լրատվամիջոցների լրագրողներ, հասարակական գործիչներ և մարզիկներ։
Այցի ընթացքում նախատեսվում են հանդիպումներ իշխանության ներկայացուցիչների հետ, Ուկրաինայի Հայերի միության կոնֆերանս, կլոր սեղաններ և քննարկումներ ուկրաինացի քաղաքական գործիչների և փորձագետների ու նրանց հայ գործընկերների մասնակցությամբ, ինչպես նաև մշակութային մի շարք միջոցառումներ, որոնց մեջ առանձնանում է սքեյթ-փարկի բացումը (Հայաստանի մայրաքաղաքին Ուկրաինայի Հայերի միության նվերը) և Ուկրաինայի հայերի միության սոցիալական նախագծի՝ էլեկտրամեքենաների լիցքակայանների ցանցի շնորհանդեսը։
«Մեր նպատակն է՝ նոր հզոր ազդակ հաղորդել Կիևի և Երևանի հարաբերություններին»,- այս մասին AnalitikaUA.net պարբերականին տված մեկնաբանության մեջ ասել է Ուկրաինայի Հայերի միության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանը։
Պարբերականի համաձայն՝ սքեյթ փարքի բացման արարողության հյուրերի համար նախատեսվում է նաև ուկրաինացի և հայ աստղերի համերգ։

В Армению прибывает представительская делегация политиков и общественных деятелей из Украины
Самая большая и представительская украинская делегация за всю историю украинско-армянских отношений посетит Армению 15-16 ноября, об этом сообщает AnalitikaUA.net.
Согласно информации издания, среди более 70 гостей армянской столицы будут главы региональных армянских общин Украины, влиятельные политики, депутаты парламента Украины, известные политологи и медиа-эксперты, журналисты крупнейших медиа, ученые, медики Объединения армянских медиков Украины (ОАМУ), общественные деятели и спортсмены.
В ходе визита, намечаются встречи с представителями власти, конференция Союза армян Украины, круглые столы и обсуждения с участием украинских политиков и экспертов, и их армянских коллег, а также ряд мероприятий культурного характера, среди которых выделяются открытие уникального скейт-парка – подарка от Союза армян Украины столице Армении и презентация социального проекта Союза армян Украины - сеть зарядных станций для электромобилей.
"Наша цель - придать новый мощный импульс отношениям Киева и Еревана", - об этом сказал в комментарии изданию AnalitikaUA.net, инициатор визита, глава Союза армян Украины Вилен Шатворян.
Согласно изданию, для гостей церемонии открытия скейт-парка также намечается концерт украинских и армянских звезд.