Դժվարացել է կապը Գորիսի, Որոտան, Շուռնուխ, Բարձրավան բնակավայրերի միջև․ Արման Թաթոյան
«Ինձ համար ակնհայտ է, որ իրականում, ճանապարհների ապաշրջափակման քողի ներքո ադրբեջանական իշխանությունները վարում են ՀՀ քաղաքացիական բնակավայրերի մեկուսացման ու հումանիտար խնդիրներ առաջացնող նպատակային քաղաքականություն. Սյունիքում Գորիս-Կապան ճանապարհին 2021թ. նոյեմբերի 11-ից հայտարարված ադրբեջանական, այսպես կոչված, սահմանային ու մաքսային վերահսկողությունը որևէ կապ չունի դրա նպատակների հետ:
Սա հիմնավորվում է ադրբեջանական կոնկրետ քայլերով ու այդ քայլերի հետևանքներով:
Նախ, փաստերը վկայում են, որ այս ամենի իրական պատճառը, սնուցող աղբյուրը ադրբեջանական պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի կայուն (established) քաղաքականությունն է:
Դրանից բացի, ակնհայտ է՝ ադրբեջանական իշխանությունները հստակ գիտեն, որ Գորիս-Կապան ճանապարհի արգեկափակումը կամ, այսպես կոչված, ադրբեջանական սահմանային ու մաքսային վերահսկողությունը առաջացնելու է քաղաքացիական բնակչության իրավունքների ոտնահարումներ և հումանիտար լուրջ խնդիրներ, այդ թվում՝ առաջ են գալու քաղաքացիական մի շարք բնակավայրերի մեկուսացման խնդիրներ: Եվ նրանք նպատակային անում են այդ քայլերը ու գնալով դրանք ավելի են ընդլայնում:
Ըստ այդմ, հատկապես նոյեմբերի 11-ից Սյունիքում առաջ են եկել մարդու, այդ թվում՝ համայնքների բնակիչների (երեխաներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, տարեցներ և այլն) իրավունքների ոտնահարումներ և, առհասարակ, հումանիտար լուրջ խնդիրներ։
Զգալիորեն դժվարացել է կապը հատկապես Գորիս քաղաքի, Որոտան, Շուռնուխ, Բարձրավան, ինչպես նաև մյուս քաղաքացիական բնակավայրերի միջև՝ ադրբեջանական արարքներով հիմնական ճանապարհով երթևեկության արգելքի պատճառով: Էականորեն ծանրաբեռնվել է Սյունիքի Տաթև-Կապան ճանապարհը՝ խաթարելով մարդկանց և գործարար նպատակներով ապրանքների ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը:
Նշված բնակավայրերում առկա են սննդամթերքի (հաց և այլ պարենային ապրանքներ) ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, բժշկական օգնության և սպասարկման արագ ու արդյունավետ հասանելիության սահմանափակումներ: Մարդիկ կանգնել են ընտանիքի եկամուտը վաստակելու (օրինակ՝ գյուղատնտեսական ապրանքների վաճառքի իրացման) խնդրի առաջ:
Խաթարվել է մարդկանց բնականոն կյանքը, խաղաղությունն ու անվտանգությունը, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության, ազատ տեղաշարժի և մյուս կենսական իրավունքները: Ստեղծված վիճակը կոպտորեն ոտնահարում է նաև երեխայի շահերը, խախտում է բժշկական առաջնահերթ օգնությունից օգտվելու մարդասիրական բացարձակ իրավունքը: Այս ամենն էլ իր հերթին դարձել է հասարակությունում լարվածություն առաջացնող գործոն:
Ադրբեջանական դիմակավորված ու զինված ծառայողները շարունակում են ծառայություն իրականացնել Գորիս-Կապան ճանապարհին, ինչն ինքնին մարդկանց կյանքի իրավունքի խախտում է ու անվտանգության իրական սպառնալիք: Նույն վերաբերում է նաև Կապան-Ճակատեն ճանապարհին:
ՀՀ բնակչությունն իր իրավունքների համար այս նույն խնդիրների առաջ էր կանգնել նաև, երբ ադրբեջանական զինված ծառայողները 2021թ. օգոստոսի 25-27-ը երկու տեղից կամայական փակել էին Գորիս-Կապան ճանապարհը:
Նշված իրավունքները ճանաչված են միջազգայնորեն և երաշխավորված են ՀՀ Սահմանադրությամբ: Նշված իրավունքների խախտումները կոպտորեն ոտնահարում են ԵԱՀԿ 2017թ. դեկտեմբերի 19-ի պաշտոնական ուղեցույցը Պետական սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի վերաբերյալ, և դրա ուժով սահմանային ցանկացած գործընթաց դարձնում են անօրինական (unlawful):
Դրանից բացի, ճանապարհներին ադրբեջանական տեղակայումները տեղի են ունեցել պատերազմի բացահայտ սպառնալիքով, ինչը իրավունքի գերակայության ու մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների տեսանկյունից բացարձակ անթույլատրելի է:
Այս նույն խնդիրները մարդկանց համար առաջացել էին նաև այս տարվա օգոստոսին՝ ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից ճանապարհը 2 տեղից փակելով: Սրան պետք է ավելացնել նաև իրավունքների խախտումները մյուս դեպքերը (օրինակ՝ երեխաներով ավտոբուսը կանգնեցնելը և երեխաներին դիմակավորված ծառայողներով ու զենքով ահաբեկելը, քաղաքացիական անձանց զենքով սպառնալը):
Մենք իրական վիճակի մասին զեկույցները, փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները պարբերաբար ենք ուղարկում միջազգային մարմինների, այդ թվում՝ անհատապես այդ մարմինների պաշտոնատար անձանց՝ ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ, ԵԱՀԿ և այլն, ինչպես նաև ՀՀ մարմիններին:
Մենք պետք է ցույց տանք ադրբեջանական արարքների իրական մոտիվացիան և դրանց առաջացրած իրական հետևանքները մարդկանց համար»:

Under the Guise of Unblocking the Roads, the Azerbaijani Authorities are Pursuing a Targeted Policy of Isolating the Civilian Residential Communities of Armenia: Tatoyan
"It is evident to me that, in fact, under the guise of unblocking the roads, the Azerbaijani authorities are pursuing a targeted policy of isolating the civilian residential communities of Armenia and causing humanitarian issues: In Goris-Kapan road of Syunik province the so-called Azerbaijani border and customs checkpoints, which were announced on 11 November, 2021, has nothing to do with its announced goals.
This is substantiated by concrete steps taken by Azerbaijani authorities and their consequences.
First, the facts demonstrate that the real reason and source of all these incidents, is the Azerbaijani state-sponsored policy of Armenophobia and enmity.
Moreover, it is evident that the Azerbaijani authorities are well aware that the blockade of the Goris-Kapan road or the so-called Azerbaijani border and customs checkpoints will cause violations of the rights of the civilian population and severe humanitarian issues, including the isolation of a number of civilian communities.; they are taking these steps to purposefully expand them.
Thus, since November 11 in Syunik there have been violations of human rights in Syunik, including those of the community residents (children, persons with disabilities, the older persons, etc.), and serious humanitarian problems.
Communication has become significantly more difficult, especially in Goris, Vorotan, Shurnukh, Bardzravan, as well as among other civilian communities due to the ban on access to the main road as a result of Azerbaijani acts. The Tatev-Kapan road in Syunik province has been significantly obstructed, disrupting the free and safe movement of people for entrepreneurial purposes.
There are restrictions on the fast and efficient access to food (bread, other food products), basic necessities, and medical care and services in these areas. People are faced with the issues of earning a family income (for example, selling agricultural products).
The normal life and peace and security of the people, and their physical and mental integrity, free movement and other fundamental rights have been violated. The current situation grossly violates the best interest of the child, and violates the absolute humanitarian right to primary medical care. All these have increased tensions in society.
Masked and armed Azerbaijani servicemen continue to serve on the Goris-Kapan road, which in itself is a violation of the right to life and a real threat to security. The same applies to the Kapan-Jakaten road.
The population of Armenia faced the same violations of its rights when the Azerbaijani military servicemen arbitrarily blocked the Goris-Kapan road from two places on August 25, 2021.
These rights are internationally recognized and guaranteed by the Constitution of Armenia. Violations of the mentioned rights grossly violate the OSCE Guidebook on Delimitation and demarcation of state boundaries published on December 19, 2017, and making any process related to the border process unlawful.
Moreover, the deployment of Azerbaijani servicemen on the roads was carried out with the blatant threat of war, which is absolutely unacceptable from the point of view of the rule of law and international human rights standards.
In August, the same problems arose for the people when the Azerbaijani armed forces blocked the road in two places. Added to this are the other human rights violations (for example, stopping a bus with children, intimidating children with masked officers and weapons, and threatening civilians with weapons).
We regularly send reports on the real situation, the results of fact-finding activities to international bodies, including officials of those bodies, such as the UN, the Council of Europe, the European Union, the OSCE, etc., as well as to the officials of the Republic of Armenia.
We must show the real motivation of the Azerbaijani acts, and their real consequences on the people."