ԱՄՆ-ն «Աերոֆլոտ»-ի անձնակազմին առաջարկել է թռչել Երևան ամերիկյան վիզաների համար. աղբյուր
ԱՄՆ-ն առաջարկել է ռուսական «Աերոֆլոտ» ավիաընկերության անձնակազմերին ամերիկյան վիզաների համար թռչել Երևան: Այս մասին երկուշաբթի օրը ՏԱՍՍ-ին է հայտնել Մոսկվայում դիվանագիտական ​​աղբյուրը։
«Այստեղ <...> ինչ-որ ծաղր կա: Նրանք մեզ ներկայացնում են որպես հսկայական առաջընթաց այն, որ համաձայնել են ընդունել «Աերոֆլոտ»-ի անձնակազմին Երևանում իրենց դեսպանատանը: Այսինքն՝ մարդիկ թռչում են Երևան վիզա ստանալու համար»,- ասել է գործակալության աղբյուրը:
Աղբյուրի համաձայն՝ Վաշինգտոնը միտումնավոր է նման գործողություններ ձեռնարկում, որպեսզի հարուցի ռուսական կողմի դժգոհությունը՝ կապված ՌԴ-ի և այլ երկրների քաղաքացիներին Մոսկվայում ԱՄՆ դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունում աշխատանքի ընդունելու արգելքի հետ։
Ի պատասխան Վաշինգտոնի կողմից հայտարարված հակառուսական պատժամիջոցների և դիվանագետների հերթական արտաքսման՝ Մոսկվան սահմանափակումներ է մտցրել Ռուսաստանի Դաշնության և այլ երկրների քաղաքացիներին ամերիկյան դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների կողմից աշխատանքի ընդունելու համար։ ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարել է, որ մայիսի 12-ից կնվազեցնի մատուցվող հյուպատոսական ծառայությունների քանակը, այդ թվում՝ կասեցնելով դիվանագիտական ​​ճանապարհորդության համար չնախատեսված վիզաների փաստաթղթերի քննարկումը։ Դիվանագետներին վիզաների տրամադրումը նույնպես զգալիորեն դանդաղել է։

США предложили экипажам "Аэрофлота" летать в Ереван за американскими визами: источник
США предложили экипажам российской авиакомпании "Аэрофлот" летать в Ереван за американскими визами, преподнося это как "огромный шаг вперед". Об этом заявил в понедельник ТАСС дипломатический источник в Москве, передает ТАСС
"Здесь <…> прямо какое-то издевательство. Они нам преподносят как огромный шаг вперед, что они согласились принимать экипажи "Аэрофлота" в Ереване в своем посольстве. То есть люди летят, чтобы получить визу, в Ереван", - отметил собеседник агентства.
По словам источника, Вашингтон намеренно осуществляет такие действия, чтобы вызвать недовольство у российской стороны, вследствие запрета на наем граждан РФ и других стран в дипмиссию США в Москве.
В ответ на объявленные Вашингтоном антироссийские санкции и очередную высылку дипломатов Москва ввела ограничения на наем американским диппредставительством граждан РФ и других стран. Посольство США сообщило, что с 12 мая уменьшит число предоставляемых консульских услуг, в том числе приостановит рассмотрение документов на визы, которые не предназначены для дипломатических поездок. Выдача виз дипломатам также значительно замедлилась. С 1 августа американское посольство в Москве продолжило работу в минимальном за пять лет составе: его штат был укомплектован 120 сотрудниками.