«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները բոյկոտեցին ԱԺ աշխատանքները
«Շարունակաբար և հատկապես վերջին օրերի սահմանային լարվածությունից հետո ընդդիմությունը փորձել է օգտվելով իր սահմանադրական իրավունքներից՝ ԱԺ օրակարգ բերել  և արտահերթ քննարկման հարց դարձնել հայ ժողովրդի կենսական շահերի ոտնահարման փաստերը»,-ԱԺ այսօրվա նիստի մեկնարկին հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, փոխանցում է Panorama.am:
Նա հայտնեց, որ ընդդիմությունը կառավարությունից պահանջում էր բացատրություններ և հանրությանը լիարժեք տեղեկություններ տալ, քանի որ այս ամենը կառավարության բացթողումների և օրենսդիրի պատշաճ վերահսկողության բացակայության պատճառով է, սակայն քաղաքական մեծամասնությունը չարաշահելով իր լիազորություններն ապօրինաբար խոչընդոտել է այդ նախաձեռնությանը:
«Ավելին՝ իրավական ամենաթողության պայմաններում  կրկնակի կալանավորվեց այս պահանջին միացած Սյունքի պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը: Դատապարտելով այս իրավական բեսպրեդելը և ի նշան բողոքի «Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցելու ԱԺ հերթական նիստերի աշխատանքներին»,-հայտարարեց Օհանյանը
«Պատիվ ունեմ»  խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը հայտնեց ,որ խորհրդարանկան ընդդիմությունը պահանջել էր արտահերթ նիստ, որպեսզի ստանան սահմանին կատարվողի բացատրությունները, որը իշխանական մեծամասնությունը մերժել է:
Նկատելով, որ ստեղծված իրավիճակում ԱԺ օրակարգում սնդիկի վերաբերյալ օրենքի բովանդակությամբ հարցեր են՝ Մամիջանյանը հայտարարեց. ««Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը կվերադառնա ԱԺ դահլիճ, եթե մեր երկրի առաջ ծառացած խնդիրենը քննարկվեն ըստ կարևորության և օրհասական վտանգի, իսկ ձեր սնդիկ-փարթիներին մենք մասնակցելու ցանկություն չունենք»:

Фракции "Армения" и "Честь имею" бойкотировали работу НС
"Последовательно и особенно после напряженности последних дней на границе оппозиция пыталась, пользуясь своими конституционными правами, привнести в повестку НС и сделать предметом внеочередного обсуждения факты попрания жизненных интересов армянского народа",- на сегодняшнем заседании парламента заявил руководитель фракции "Армения" Сейран Оганян.
Как передает Panorama.am, он отметил, что оппозиция потребовала у правительства объяснений и полноценной информации, поскольку причиной всего происходящего являются упущения правительства и отсутствие надлежащего контроля со стороны законодательной власти, однако политическое большинство, злоупотребляя своими полномочиями, незаконно воспрепятствовала этой инициативе.
"Более того, в условиях правового произвола повторно арестован депутат Артур Саркисян, присоединившийся к данному требованию. Осуждая этот правовой беспредел и в знак протеста фракция "Армения" не будет участвовать в работах очередных заседаний парламента",- заявил Оганян.
Депутат от фракции "Честь имею" Айк Мамижданян в свою очередь заявил, что парламентская оппозиция потребовала внеочередного заседания, чтобы получить объяснения о происходящем на границе, однако правящее большинство отказало.
Отметив, что в сложившихся условиях в повестке НС – вопросы, связанные по содержанию с законом о ртути, Мамиджанян заявил: "Фракция "Честь имею" вернется в зал, если проблемы нашей страны будут рассматриваться в соответствии с важностью и роковой опасностью, а участвовать в ваших ртуть-парти мы не собираемся".