ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է հրատապ ուսումնասիրություններ. ՀՀ ՄԻՊ
Ադրբեջանական զինված ուժերը բացահայտ ահաբեկչական հարձակում են սկսել ՀՀ նկատմամբ, այդ թվում՝ Սյունիքի մարզի որոշ քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ: Նրանց արարքներն ի սկզբանե հանցավոր են, կազմում են ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության մասը, գրում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Ադրբեջանական զինված ուժերը պատերազմից հետո ներխուժել են և անօրինական տեղակայվել ՀՀ բնակավայրերի հարևանությամբ ու ինքնիշխան տարածքում: Այդ ժամանակից սկսած տարբեր ժամանակաշրջաններում զբաղված են պարբերական հանցագործություններով, այդ թվում՝ ահաբեկչական արարքներով. կրակում են բնակավայրերի ուղղությամբ, իրական վտանգ են քաղաքացիական բնակիչների կյանքի և առողջության համար, հրդեհում են արոտավայրեր ու խոտհարքեր, նրանց արարքների պատճառով սահմանափակվել է մարդկանց ազատ տեղաշարժը և այլն։
ՀՀ զինծառայողները պաշտպանում են ՀՀ բնակչության կյանքն ու առողջությունը ադրբեջանական հանցավոր արարքներից:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է հրատապ ուսումնասիրություններ՝ կապված նոյեմբերի 14-ից ադրբեջանական ահաբեկչական բնույթի արարքների հետ:
Որոշ տվյալներով հաղորդվում է ՀՀ 6 զինծառայողներ գերեվարելու մասին. սա բացահայտ անօրինական արարք է, քանի որ ադրբեջանական զինծառայողների տեղակայումներն ու արարքներն են ի սկզբանե առանց իրավական հիմքերի են (unlawful):
Ադրբեջանական իշխանությունները կրում են ողջ պատասխանատվությունը իրենց ի սկզբանե անօրինական, ահաբեկչական արարքներով ՀՀ զինծառայողների կյանքի ու առողջության ցանկացած վնասի համար:
Իրավիճակի մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը հաղորդումներ է ուղարկում միջազգային հանրությանը», - գրել է Արման Թաթոյանը։
Ադրբեջանական կրակոցները եղել են առավելապես այն դիրքերից, որոնք 1 տարուց ավելի գտնվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում․ Թաթոյան
10:14
Ինչ է «կապիկի ծաղիկը» և ինչպես է փոխանցվում մարդուն
08:42
Բայդենը ստորագրել է Ուկրաինային 40 միլիարդ դոլար հատկացնելու մասին օրինագիծը
22:55
22:34
Միրզոյանը ողջունել է եԽ-ում Իռլանդիայի մեկնարկող նախագահության առաջնահերթությունները
ԱՄՆ-ը Ուկրաինային 40 մլրդ ԱՄՆ դոլարի հավելյալ օգնություն է տրամադրելու
FlyOne Armenia-ն ոչ կանոնավոր ուղիղ չվերթներ կիրականացնի Երևան-Անթալիա-Երևան երթուղով
ՊՆ-ն հերքում է հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ գնդակոծության մասին լուրերը
Արարատ Միրզոյանը սերբ գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի մանրամասները

Омбудсмен Армении инициировал экстренное рассмотрение и изучение действий Азербайджана, носящих террористический характер
"Азербайджанские вооруженные силы начали открытое террористическое нападение на Республику Армения, в том числе возле некоторых населенных пунктов Сюникской области. Их действия изначально преступны, являются частью азербайджанской политики геноцида", - говорится в сегодняшнем заявлении Омбудсмена Армении Армана Татояна.
"После войны азербайджанские вооруженные силы вторглись и незаконно находятся в окрестностях армянских населенных пунктов и на суверенной территории. С тех пор они продолжительно совершают периодические преступления, включая террористические действия: они стреляют в направлении населенных пунктов, представляют реальную опасность для жизни и здоровья мирных жителей, поджигают пастбища, из-за их действий ограничилось свободное передвижение людей и так далее.
Военнослужащие Республики Армения защищают жизнь и здоровье населения Армении от азербайджанских преступных действий.
Защитник прав человека Республики Армения инициировал экстренное рассмотрение и изучение азербайджанских действий террористического характера, которые были начаты с 14 ноября.
По некоторым данным, сообщается о том, что 6 военнослужащих Республики Армения были взяты в плен: это явно незаконный акт, поскольку размещения и действия азербайджанских военнослужащих изначально не имеют правовых оснований (unlawful).
Азербайджанские власти несут полную ответственность за любой ущерб, который в результате их изначально незаконных террористических действий может быть причинен жизни и здоровью военнослужащих Республики Армения.
Защитник прав человека отправляет сообщения о ситуации международному сообществу", - говорится в сообщении.