Արմեն Սարգսյանը Bloomberg New Economy Forum-ի շրջանակում խոսել է պետությունների հավաքական պատասխանատվության մասին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Սինգապուրում անցկացվող Bloomberg-ի Նոր տնտեսական համաժողովի (Bloomberg New Economy Forum) շրջանակում որպես բանախոս հանդես է եկել կլիմայական փոփոխություններին, Covid 19-ի համավարակին և դրանցով պայմանավորված նոր մարտահրավերին վերաբերող թեմատիկ քննարկմանը:
Համաժողովը միավորել է համաշխարհային առաջնորդների, միջազգային կազմակերպությունների ու առաջատար ընկերությունների ղեկավարների՝ քննարկելու համավարակի գլոբալ ազդեցության հետևանքները, դրանք դիմակայելու ուղիներն ու առաջացած նոր հնարավորությունները:
Հայաստանի նախագահն իր խոսքում մասնավորապես ընդգծել է, որ արագ փոփոխվող աշխարհն ու մարդկությունն այսօր առերեսվում են բազմաթիվ մարտահրավերների ու սպառնալիքների, որոնց թվում են կլիմայական փոփոխությունների, կորոնավիրուսային համավարակի հետևանքով առաջացած հրատապ խնդիրները: Դրանք կարգավորելու և լուծումներ գտնելու համար նախագահ Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել հավաքական պատասխանատվության դրսևորումը, համարձակ քայլերն ու միասնական ջանքերի գործադրումը՝ ընդգծելով, որ առաջ գնալու ճանապարհը կանաչ տեխնոլոգիաներն են:
Կարևորելով բոլոր երկրների՝ կանաչ և խաղաղ ապագա ստեղծելու հանձնառությունը՝ նախագահ Սարգսյանը ցավով է արձանագրել, որ կան երկրներ, որոնց անգամ համավարակի նման արհավիրքն ետ չպահեց անմարդկային գործողություններից: Նա նշել է, որ անցած տարի հենց համավարակի ծանր շրջանում Հայաստանի հարևան Ադրբեջանը լայնամասշտաբ և աղետալի պատերազմ սանձազերծեց Արցախի դեմ, իսկ ընդամենը երկու օր առաջ ադրբեջանական ուժերն հարձակում էին գործել Հայաստանի Ջերմուկ քաղաքից և Սևանա լճից ոչ հեռու գտնվող՝ բնապահպանական ու ջրային ռեսուրսների առումով խիստ զգայուն տարածքների վրա: Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները մարդկային զոհերի պատճառ են դարձել, ինչպես նաև մեծ վնաս հասցրել բնակչությանն ու բնությանը:

Армен Саркисян в рамках конференции Bloomberg New Economy Forum говорил о коллективной ответственности государств
Президент Республики Армен Саркисян в ходе проходящей в Сингапуре конференции Bloomberg New Economy Forum выступил в качестве спикера на тематической дискуссии, посвящённой глобальным вызовам, обусловленным климатическими изменениями и пандемией COVID-19.
На конференцию съехались мировые лидеры, руководители международных организаций и ведущих транснациональных корпораций, чтобы обсудить последствия глобального влияния пандемии, пути противодействия существующим угрозам и возникшие в связи с этим новые возможности.
Президент Армении в своём выступлении, в частности, подчеркнул, что быстро меняющийся мир и человечество сегодня стоят перед многочисленными вызовами и угрозами, в числе которых климатические изменения, а также требующие неотложного решения проблемы, вызванные пандемией коронавируса. Для урегулирования этих проблем и нахождения решений Президент Саркисян счёл необходимым проявить коллективную ответственность, предпринять общие усилий и пойти на решительные шаги. При этом он подчеркнул, что путь решения лежит через зелёные технологии.
Подчеркнув, что чрезвычайно важно, чтобы страны приняли на себя обязательства создания зелёного и мирного будущего, Президент Саркисян с сожалением констатировал, что есть страны, которых даже такое бедствие, как пандемия, не удержало от бесчеловечных действий. Он отметил, что в прошлом году, в самый разгар пандемии соседний с Арменией Азербайджан предпринял широкомасштабную и разрушительную войну в отношении Арцаха, а всего два дня назад азербайджанские силы предприняли нападение на территорию Армении недалеко от города Джермук и озера Севан – весьма чувствительный в плане охраны природы и водных ресурсов. Агрессивные действия Азербайджана стали причиной человеческих жертв, а также нанесли большой урон населению и природе.