Չեղարկվել են Երևան-Կապան թռիչքները. ավիափոխադրողը հետ է վերցրել իր հայտը
«Նովէյր» ընկերությունը չեղարկել է Երևան-Կապան թռիչքների իրականացման վերաբերյալ իր հայտը, որը ներկայացրել էր քաղավիացիայի կոմիտեին։ Տեղեկությունը Sputnik Արմենիային հայտնել են ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի մամուլի ծառայությունից:
Կոմիտեն տեղեկացնում է, որ հոկտեմբերի 20-ին «Նովէյր» ընկերությունը հայտ է ներկայացրել իրենց՝ Երևան-Կապան-Երևան երթուղով դեպի ՀՀ տարածք երկու և ավելի ոչ կանոնավոր չվերթներ իրականացնելու վերաբերյալ:
Տեղեկատվության համաձայն՝ ընկերությունը պլանավորում էր թռիչքներ իրականացնել 2022 թվականի հունվարի 20-ից մինչև սեպտեմբեր 20–ը L410 տիպի օդանավով:
«Հայտնում ենք, որ կոմիտեի կողմից վերոնշված հայտին ընթացք չի տրվել, քանի որ ընկերությունը նոյեմբերի 16 -ին գրությամբ խնդրել է չեղարկել հարցումը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Կոմիտեից տեղեկացրել են նաև, որ կոմիտեի նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ի հրամանով Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանին տրվել է «աերոդրոմի սերտիֆիկատ», ինչը միջազգային չափանիշներին համապատասխան վկայում է օդանավակայանի՝ շահագործման պատրաստ լինելու մասին:

Рейсы Ереван-Капан отменяются: перевозчик отозвал из КГА запрос на осуществление полетов
Компания "Новэйр" отозвала из Комитета гражданской авиации запрос на осуществление полетов Ереван-Капан, сообщили Sputnik Армения в пресс-службе КГА Армении.
Комитет сообщает, что 20 октября компания "Новэйр" направила к ним запрос на осуществление двух и более нерегулярных рейсов по маршруту Ереван-Капан-Ереван.
Согласно запросу, компания планировала осуществлять полеты с 20 января по 20 сентября 2022 года на воздушном судне типа L410.
"Сообщаем, что указанному запросу со стороны комитета не был дан ход, так как письмом от 16 ноября компания попросила отменить запрос", - говорится в сообщении.
В КГД сообщили также, что приказом главы Комитета от 18 ноября 2020 года аэропорту "Сюник" в Капане предоставлен "Сертификат аэродрома", что согласно международным стандартам, свидетельствует о его готовности к эксплуатации.
Напомним, информация о том, что регулярные рейсы Ереван-Капан-Ереван запланированы с января 2022 года, появилась 11 ноября.